iOS 18 zawiera nowe funkcje prywatności: Blokuj i ukrywaj aplikacje, ulepszone uprawnienia do kontaktów i wiele więcej


Dzisiaj podczas konferencji WWDC 2024 firma Apple przedstawiła mnóstwo nowych funkcji iPhone’a, które będą dostępne na wszystkich kompatybilnych urządzeniach jeszcze tej jesieni. Chociaż Apple Intelligence i ulepszone dostosowywanie były jednymi z najczęściej prezentowanych, następna wersja systemu iOS wprowadzi także kilka nowych, ciekawych funkcji prywatności, w tym ulepszone uprawnienia do kontaktów, możliwość blokowania i ukrywania aplikacji, Private Cloud Compute, samodzielną aplikację do obsługi haseł i więcej.

Prywatna chmura obliczeniowa

Apple Intelligence (AI) to wejście Apple w najgorętszy trend 2024 roku: sztuczną inteligencję (AI). Widzisz, co tam zrobili? Apple Intelligence składa się z zestawu funkcji, które mają być wydajne, intuicyjne, zintegrowane, osobiste i prywatne.

Nawet dzisiaj iPhone, iPad i Mac nie są wystarczająco wydajne, aby obsługiwać wszystkie modele sztucznej inteligencji, których użytkownicy potrzebują lokalnie. Apple Intelligence robi więc coś całkiem sprytnego. Za każdym razem, gdy korzystasz z funkcji takiej jak Siri w iOS 18, do obsługi żądań będzie ona używać kombinacji generatywnych modeli sztucznej inteligencji na urządzeniu i na serwerze. Wszystko, co wykracza poza wiedzę Siri, jest pobierane i bezpiecznie przetwarzane w chmurze.

Proces ten nazywa się przetwarzaniem w chmurze prywatnej.

„Kiedy użytkownik składa żądanie, Apple Intelligence analizuje, czy można je przetworzyć na urządzeniu. Jeśli potrzebuje większej mocy obliczeniowej, może skorzystać z Private Cloud Compute, która wyśle ​​tylko te dane, które są istotne dla zadania do przetworzenia na krzemowych serwerach Apple. Kiedy żądania są kierowane do Private Cloud Compute, dane nie są przechowywane ani udostępniane firmie Apple i są wykorzystywane wyłącznie do realizacji żądań użytkownika.

Reklama

Więcej szczegółów niższego poziomu na temat tego, jak to działa Tutaj.

Zablokuj i ukryj aplikacje

W iOS 18 Apple zrobił notatkę z aplikacji Zdjęcia i teraz pozwala użytkownikom blokować lub ukrywać dowolną aplikację na ekranie głównym. Aplikacja pozostanie ukryta wszędzie z wyjątkiem obszaru w Ustawieniach i folderu ukrytych aplikacji, które do otwarcia wymagają funkcji Face ID, Touch ID lub hasła.

Ukryj i zablokuj aplikacje na iPhonie z systemem iOS 18
Naciśnij i przytrzymaj, aby ukryć i/lub zażądać identyfikacji twarzy.

Apple twierdzi, że pozwala to użytkownikom chronić wrażliwe treści przed przypadkowym ujawnieniem podczas udostępniania swoich urządzeń lub pokazywania ekranów innym osobom.

„Nieustannie wywiązujemy się z naszego zobowiązania, aby zapewnić użytkownikom najsilniejszą i najbardziej innowacyjną ochronę prywatności” – mówi Erik Neuenschwander, dyrektor ds. prywatności użytkowników w firmie Apple, w komunikat prasowy Dzisiaj. „Ten rok nie jest wyjątkiem, a możliwość blokowania i ukrywania aplikacji to tylko jeden przykład tego, jak Apple pomaga użytkownikom zachować kontrolę nad swoimi informacjami, nawet gdy dzielą swoje urządzenia z innymi”.

Oto jak to działa:

  1. Naciśnij i przytrzymaj dowolną aplikację
  2. Wybierać Wymagaj identyfikatora twarzy
  3. Następnie wybierz pomiędzy Wymagaj identyfikatora twarzy Lub Ukryj i wymagaj identyfikatora twarzy
  4. To ostatnie całkowicie usunie aplikację z ekranu głównego i umieści ją w ukrytym folderze aplikacji na dole strony ostatniej aplikacji

Wracając do aplikacji Zdjęcia, która pozwala użytkownikom wybierać pojedyncze zdjęcia i udostępniać je w całej bibliotece, Apple dodało możliwość wybierania kontaktów, które mają zostać udostępnione aplikacji. Przed iOS 18 użytkownik miał tylko dwie możliwości: przyznać aplikacji pełny dostęp do wszystkich swoich kontaktów lub nie mieć żadnego dostępu.

Hasła aplikacja

W poprzednich wersjach systemu iOS firma Apple udostępniała wbudowane narzędzie do zarządzania hasłami pęku kluczy ukryte w aplikacji Ustawienia. Umożliwiało to automatyczne generowanie haseł i zapisywanie ich w sekcji Hasła, ale często może to być kłopotliwe zadanie, gdy użytkownik musi zarządzać określonymi loginami.

Aplikacja Apple Passwords na iOS 18
Aplikacja Apple Passwords zaprezentowana podczas WWDC 2024.

Teraz w iOS 18 hasła mają dedykowaną aplikację o nazwie Hasła. Apple ma nadzieję, że ta zmiana ułatwi użytkownikom zarządzanie hasłami. Podobnie jak w przypadku 1Password, dostęp do przechowywanych haseł można uzyskać z dowolnego zalogowanego urządzenia Apple. Możesz nawet uzyskać dostęp do swoich haseł przechowywanych w systemie Windows za pośrednictwem aplikacji iCloud dla Windows. Hasła będą również wyposażone w dość konkurencyjne funkcje.

„Oparta na bazie Keychain, którą Apple wprowadził ponad 25 lat temu, nowa aplikacja Passwords ułatwia użytkownikom dostęp do haseł do kont, kluczy, haseł Wi-Fi i kodów uwierzytelniania dwuskładnikowego bezpiecznie przechowywanych w Keychain. Aplikacja zawiera również powiadomienia dla użytkowników dotyczące typowych słabych punktów, takich jak hasła, które można łatwo odgadnąć, które były wielokrotnie używane lub które pojawiły się w znanych wyciekach danych. według Apple’a.

Praktyczne: oto nowa aplikacja Hasła w systemie iOS 18

Więcej

Zestaw do konfiguracji akcesoriów umożliwia programistom stworzenie przyjaznej dla użytkownika metody parowania akcesoriów. Apple twierdzi, że dzięki temu aplikacje nie będą miały dostępu do informacji o innych urządzeniach w sieci użytkownika, zachowując prywatność, a jednocześnie zapewniając płynny i bezproblemowy proces parowania.

Zestaw konfiguracyjny akcesoriów ios 18
Przykład podpowiedzi, którą programiści mogą włączyć, aby aplikacja nie widziała wszystkich akcesoriów użytkownika.

Dodatkowe nowe funkcje które według Apple są zbudowane z myślą o ochronie prywatności od samego początku.

Podążaj za Arinem: Twitterze/X, LinkedIn, Wątki

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.

Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dom Smoka, sezon 2, poprawia makabryczne zabójstwa opisane w książce

Dom Smoka zawsze mówił o tym, jak najmniejsze decyzje mogą mieć nieprzewidziane konsekwencje, ale rzadko ten temat był tak jasny, jak...

iOS 18: 18 najważniejszych funkcji i zmian dla iPhone’a [Video]

W tym wstępnym, praktycznym przewodniku omawiam 18 moich ulubionych nowych zmian i funkcji z pierwszej wersji beta systemu iOS 18 dla iPhone'a. ...

Przeglądarka Chrome na Androidzie może czytać strony internetowe na głos z poziomu aplikacji

Google wprowadza nową opcję o nazwie „Posłuchaj tej strony”, która umożliwia odczytanie strony internetowej na głos w przeglądarce Chrome na Androidzie. Ta...
Advertisment