Internet Archive przegrało swoją pierwszą walkę o skanowanie i wypożyczanie e-booków jak biblioteka


Sędzia federalny orzekł przeciwko Internet Archive w Hachette przeciwko Internet Archive, wytoczony przeciwko niemu pozew przez czterech wydawców książek, uznając, że serwis nie ma prawa skanować książek i wypożyczać ich jak biblioteka.

Sędzia John G. Koeltl zdecydował, że Internet Archive nie zrobiło nic poza tworzeniem „dzieł pochodnych”, a zatem potrzebowało zezwolenia właścicieli praw autorskich do książek – wydawców – przed wypożyczeniem ich w ramach programu National Emergency Library.

Internet Archive twierdzi, że będzie się odwoływać. „Dzisiejsza decyzja sądu niższej instancji w Hachette przeciwko Internet Archive to cios dla wszystkich bibliotek i społeczności, którym służymy”, Chris Freeland, dyrektor Open Libraries w Internet Archive, pisze w poście na blogu. „Ta decyzja ma wpływ na biblioteki w całych Stanach Zjednoczonych, które polegają na kontrolowanym wypożyczaniu cyfrowym, aby łączyć swoich klientów z książkami online. Boli autorów, gdy mówią, że nieuczciwe modele licencjonowania to jedyny sposób, w jaki ich książki mogą być czytane online. I blokuje dostęp do informacji w erze cyfrowej, szkodząc wszystkim czytelnikom na całym świecie”.

Obie strony poszły do ​​sądu w poniedziałeka HarperCollins, John Wiley & Sons i Penguin Random House dołączyli do Hachette jako powodowie.

W swoim orzeczeniu sędzia Koetl rozważał, czy Internet Archive działa na zasadzie dozwolonego użytku, czyli tzw wcześniej chronione projekt ochrony książek cyfrowych, między innymi przez Google Books i HathiTrust w 2014 roku. Dozwolony użytek bierze pod uwagę, czy korzystanie z dzieła chronionego prawem autorskim jest dobre dla ogółu, jaki wpływ będzie to miało na właściciela praw autorskich, jaka część dzieła została skopiowana i czy użycie „przekształciło” rzecz chronioną prawem autorskim w coś nowego, m.in. rzeczy.

Sędzia odrzucił wszystkie argumenty IA dotyczące dozwolonego użytku

Reklama

Ale Koetl napisał, że wszelkie „rzekome korzyści” z biblioteki Internet Archive „nie mogą przeważyć nad szkodami rynkowymi dla wydawców”, oświadcza, że ​​„nie ma nic transformującego w [Internet Archive’s] kopiowanie i nieautoryzowane wypożyczanie” oraz że kopiowanie tych książek nie zapewnia „krytyki, komentarzy ani informacji na ich temat”. Zauważa, że ​​użycie Książek Google zostało uznane za „przekształcające”, ponieważ stworzyło bazę danych z możliwością przeszukiwania, zamiast po prostu publikować kopie książek w Internecie.

Koetl odrzucił również argumenty, że Internet Archive mogło teoretycznie pomóc wydawcom w sprzedaży więcej kopie swoich książek, twierdząc, że nie ma bezpośrednich dowodów i że „nieistotne” jest to, że Internet Archive zakupiło własne kopie książek przed zrobieniem kopii dla swoich odbiorców online. Według danych uzyskanych podczas procesu, w Internet Archive znajduje się obecnie około 70 000 „wypożyczonych” e-booków dziennie.

Pozew pochodził z decyzji Internet Archive o uruchomieniu „Narodowa Biblioteka Ratunkowa” na początku pandemii covid, co pozwoliło ludziom czytać z 1,4 miliona zdigitalizowanych książek bez listy oczekujących. Zazwyczaj program Open Library Internet Archive działa w ramach systemu „kontrolowanych pożyczek cyfrowych” (CDL), w którym może wypożyczać zdigitalizowane kopie książki na zasadzie jeden do jednego, ale usunięto te listy oczekujących, aby zapewnić łatwiejszy dostęp do tych książek, gdy w czasie pandemii nadeszły nakazy pozostania w domu. (Systemy CDL działają inaczej niż usługi takie jak OverDrive, które mogą wypożyczać e-booki na licencji wydawcy). Niektóre nie byli szczęśliwi o wyborze Internet Archive, a grupa wydawców pozwała organizację czerwiec 2020 r. Później w tym samym miesiącu Archive zamknij ten program.

Internet Archive mówi, że pomimo tej decyzji będzie nadal działać jako biblioteka w inny sposób. „Ten przypadek nie kwestionuje wielu usług, które świadczymy dzięki zdigitalizowanym książkom, w tym wypożyczeń międzybibliotecznych, linków do cytowań, dostępu dla osób z niepełnosprawnością druku, eksploracji tekstu i danych, kupowania e-booków oraz stałego przekazywania i przechowywania książek” — pisze Freeland.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Wyjaśnienie strajku graczy NA LCS

Gry Riot opóźni otwarcie swojej Ameryki Północnej Liga Legend letnia seria e-sportowa przez dwa tygodnie po profesjonalnych graczach głosowało „zdecydowaną większością”...

Apple Studio Display spada do najlepszej ceny roku za 249 USD taniej

Wszystkie dzisiejsze najlepsze oferty są teraz dostępne dzięki uprzejmości z 9to5Zabawki. W tę piękną środę możesz już teraz ratować 249 $ na...

Najnowszy iPad Mini firmy Apple spada do rekordowo niskiej ceny

W przeciwieństwie do iPada 10. generacji, iPad Mini jest kompatybilny z Apple Pencil drugiej generacji. Jest również lżejszy, ma mniejszy ekran o...
Advertisment