Inteligentna żarówka Lifx zabijająca bakterie działa, ale oto drobny druk


Plik Lifx Clean to nowa inteligentna żarówka z intrygującym akcentem. Jest to nie tylko w pełni funkcjonalna żarówka zmieniająca kolor, ale firma twierdzi również, że jest w stanie dezynfekować powierzchnie i otaczające je powietrze. Po raz pierwszy ogłoszono w sierpniu zeszłego roku, Lifx Clean za 69,99 USD jest teraz wysyłany do klientów w USA, a jego dostępność planowana jest na wiosnę.

Lifx przeprowadził szereg badań naukowych, a także własne testy laboratoryjne, aby potwierdzić swoje twierdzenie, że Clean to „pierwsze na świecie inteligentne światło antybakteryjne i bakteriobójcze”. Ale czy żarówka może działać równie dobrze w przeciętnym domu, jak w laboratorium?

To nie przypadek, że Lifx ogłosił żarówkę w roku, w którym wszyscy musieliśmy zwracać większą niż kiedykolwiek uwagę na utrzymanie siebie i naszych domów w czystości. Dyrektor generalny Lifx, David McLauchlan, mówi, że firma rozpoczęła wczesne dyskusje na temat opracowania produktu takiego jak Lifx Clean w marcu zeszłego roku, w tym samym miesiącu Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła COVID-19 jako pandemię.

„Widzieliśmy, że firmy alkoholowe produkowały środki do dezynfekcji rąk, a firmy odzieżowe maseczki do twarzy. Powiedziałem zespołowi, że nie możemy iść na te rzeczy, ale robimy światła” – powiedział McLauchlan podczas rozmowy. „Istnieje taka technologia, dlaczego nie przyjrzymy się jej i nie dowiemy się, czy możemy to zrobić?”

„Technologia”, do której odnosi się McLauchlan, to bardzo specyficzny rodzaj niebieskiego światła o długości fali około 405 nm. W wielu badaniach wykazano, że to wysokoenergetyczne światło widzialne (HEV) „inaktywuje” (czytaj: zabija) szereg bakterii, w tym salmonella, E colii oporne na metycylinę Staphylococcus aureus (aka MRSA) w badaniach laboratoryjnych.

Inne eksperymenty wykorzystywały go w rzeczywistych sytuacjach, takich jak szpitale. Przez trzy studia przeprowadzone w latach 2010-2013, naukowcy odkryli, że światła zmniejszyły liczbę bakterii na często dotykanych powierzchniach na szpitalnym oddziale oparzeń. Redukcja była bardzo różna – od 27 do 90 procent – nawet w ramach tych indywidualnych badań, w zależności od czynników, takich jak liczba dni, przez które światło było używane i ile aktywności było w pomieszczeniu, w którym było używane.

Reklama

Niższa energia lamp HEV oznacza, że ​​są one bezpieczne dla ludzi, ale zabijają bakterie dłużej.
Zdjęcie: Lifx

Lifx Clean wykorzystuje tę technologię w żarówce domowej za pośrednictwem układu ośmiu diod LED o mocy 405 nm, które znajdują się obok standardowych czerwonych, zielonych i niebieskich diod, które można znaleźć w innych żarówkach Lifx. Tablica ma następnie umieszczony nad nią typowy dyfuzor, co oznacza, że ​​wygląda prawie identycznie jak standardowa żarówka Lifx.

Ma łagodny wygląd – znacznie różni się od innej technologii czyszczenia światłem, która stała się popularna w erze pandemii: światła UV. Programy pilotażowe wykorzystywały światło UV do czyszczenia metra i autobusów, i kabiny lotnicze, a Transport for London wprowadził ją do zdezynfekować poręcze schodów ruchomych.

UV działa szybko, ale jest również niezwykle niebezpieczne, gdy jest używane nieprawidłowo. Tak twierdzi Jim Malley, profesor inżynierii lądowej i środowiskowej na Uniwersytecie New Hampshire, który od ponad 30 lat bada wykorzystanie UV i innego światła jako środka dezynfekującego. Może powodować rumień, zaczerwienienie skóry, które jest najczęściej związane z oparzeniami słonecznymi, a powtarzająca się ekspozycja jest nawet powiązana z rakiem skóry – mówi. Światło jest szczególnie szkodliwe dla rogówki oka, a narażenie na nie może wywołać „najgorszy ból głowy, jaki można sobie wyobrazić”. Malley mówi mi, że chociaż rogówka generalnie może wyzdrowieć po ekspozycji na promieniowanie UV, powtarzające się uszkodzenia „wydają się wiązać z wczesną ślepotą”.

Dla porównania, światło HEV nie ma tych samych problemów. „Niebieskie światło 405 nm nie ma takiej energii” – wyjaśnia Malley.

Światło HEV ma swoje wady. Przede wszystkim wpływ światła na bakterie po prostu nie był badany tak bardzo, jak UV. Wiele badań, które przeprowadzono, skupiało się głównie na jego zdolności do zabijania bakterii, a mniej jest dowodów na to, że jest skuteczny przeciwko wirusom. To bardzo ważne zastrzeżenie, ponieważ COVID-19 jest wywoływany przez koronawirusa SARS-CoV-2 – wirusa.

Lifx nie wstydzi się tego wskazać. W swoim ogłoszeniu dotyczącym Lifx Clean w sierpniu zeszłego roku firma wyraźnie stwierdziła, że ​​„obecnie nie twierdzi się, że produkt jest skuteczny w działaniu antywirusowym jakiegokolwiek rodzaju, w tym w przypadku SARS-CoV-2”.

„Naprawdę chcę podkreślić, że nie próbujemy sprzedawać go jako„ zabójcy koronawirusa ”- ostrzega McLauchlan.

Ale Lifx nadal uważa, że ​​dezynfekująca żarówka, nawet jeśli jest raczej antybakteryjna niż przeciwwirusowa, może pomóc w erze globalnej pandemii wirusów. W końcu infekcje bakteryjne mogą powodować poważne komplikacje u każdego chorego na wirusa.

Światła HEV nie są szczególnie szybkie, gdy są używane do zabijania bakterii. Badanie z 2009 roku stwierdzili, że światło 405 nm potrzebowało aż 60 i 90 minut, aby zdezaktywować prawie wszystkie bakterie w teście, pomimo faktu, że światło znajdowało się w całkowitej odległości 2 cm od niego. Badania szpitalne koncentrowały się na wykorzystaniu światła w sposób ciągły w ciągu dnia z dowolnego miejsca od ośmiu do 14 godzin lub więcej, aby osiągnąć pożądaną redukcję bakterii. Dla porównania, światło UV może zabić wiele bakterii i wirusów w ciągu kilku sekund.

Te wady oznaczają, że lampy HEV tak naprawdę nie przyjęły się jako technologia dezynfekcji, pomimo potwierdzających ją badań, mówi mi Malley.

„To nie jest konkurencyjne, nie jest praktyczne. Po prostu nie możesz mieć wielu godzin kontaktu ”- mówi Malley. W świecie, w którym światło UV może oczyścić telefon w 60 sekund, światło 405 nm „nie może konkurować”.

Pod warunkiem Lifx raport do The Verge z testów światła przeciwko E. coli i MRSA, które pokazały, jak jego światło zachowywało się w okresach od dwóch do 12 godzin, z różnych odległości. Podczas gdy Lifx Clean może zabić ponad 80 procent bakterii E. coli na szklanej powierzchni w ciągu dwóch godzin w odpowiednich warunkach, należałoby uruchomić żarówkę Lifx Clean przez nawet osiem godzin, aby osiągnąć podobny wskaźnik zabijania MRSA.

Czas potrzebny na zabijanie bakterii jest wadą, ale McLauchlan twierdzi, że funkcje planowania inteligentnej żarówki oznaczają, że można ją automatycznie włączać, gdy nie ma Cię w pobliżu. „Możesz dosłownie zapalić światła o północy, kiedy wszyscy śpią, i pozostać w trybie dezynfekcji do 6 rano i zapewnić efekt dezynfekujący w tym pomieszczeniu lub na tej powierzchni” – mówi McLauchlan.

Skuteczność światła również maleje, im dalej znajduje się ono od danej powierzchni. Powyższe wyniki zostały osiągnięte dzięki umieszczeniu żarówki w odległości zaledwie 40 cm od bakterii, co stawia ją mniej więcej na wysokości lampy biurkowej. Odsuń żarówkę dalej, a zabicie tej samej ilości bakterii zajmuje zwykle więcej czasu. Nawet po ośmiu godzinach testy Lifx pokazują, że żarówka zabiła tylko około połowy bakterii MRSA na powierzchni czterech stóp lub nieco ponad 65 procent E. coli.

Te wyniki oznaczają, że prawdopodobnie nie zobaczysz dużego wpływu, jeśli spodziewasz się używać Lifx Clean jako światła górnego. Zamiast tego firma widzi ludzi używających żarówki w oprawach nad biurkami i innymi powierzchniami. Trzeba przyznać, że Lifx szczerze mówi o tych ograniczeniach, i te wyniki testów są dostępne publicznie na swojej stronie internetowej dla wszystkich do obejrzenia. Jeśli planujesz odebrać jedną z żarówek, warto ją przeczytać, aby zrozumieć, gdzie i na jak długo będziesz musiał pozostawić włączoną żarówkę, aby uzyskać efekt.

Istnieją jednak inne wady związane ze stosowaniem oświetlenia HEV, których nie da się przezwyciężyć dzięki inteligentnemu planowaniu lub sprytnemu rozmieszczeniu. Na przykład Lifx początkowo powiedział Lifx Clean byłby w stanie dezynfekować powietrze otaczające żarówkę. Jednak długi czas dezynfekcji sprawia, że ​​jest to dość trudne do wykonania, wyjaśnia Malley, ze względu na to, jak cząsteczki powietrza mają tendencję do przemieszczania się.

„Nie będą w stanie wystarczająco długo utrzymywać niebieskiego światła na tej cząstce powietrza” – mówi Malley. Jeśli bakterie zbliżyły się naprawdę do niebieskiego światła, można było zauważyć redukcję, spekuluje, „ale generalnie nie sądzę, aby mogły konkurować, ponieważ po prostu nie można wystarczająco długo utrzymywać powietrza w pobliżu strefy zabijania”.

Zewnętrznie Lifx Clean wygląda jak inne inteligentne żarówki firmy.
Zdjęcie: Lifx

W domach ludzi występuje wiele różnych odmian, które mogą wpływać na to, jak niezawodnie żarówka zabija bakterie. Dezynfekcja światła jest ze swej natury technologią „linii wzroku”, więc żadne obszary cienia nie będą dezynfekowane, a każdy klosz znajdujący się na drodze również ograniczy jego skuteczność. Jeden z studia szpitalne od 2013 roku odkryli, że światło zabiło średnio o 15 procent mniej bakterii po tej stronie pomieszczenia, która była oświetlona pośrednio w porównaniu z obszarami bezpośrednio pod lampami sufitowymi. Nie może też wnikać głęboko w porowate powierzchnie, przyznaje McLauchlan.

Wielkość zmienności w przeciętnym domu może oznaczać, że wyniki cytowane przez Lifx z testów laboratoryjnych nie będą dokładnie pasować do rzeczywistego świata. Dla porównania, we wszystkich przytoczonych powyżej wynikach testów bakterie znajdowały się na szkiełku. Może to zadziałać w przypadku nieporowatych powierzchni, takich jak blaty kuchenne lub łazienkowe, ale Malley ostrzega, że ​​próba uogólnienia wyników laboratoryjnych takich jak ten na przeciętny dom może zakończyć się „dość nierealnym”.

Takie różnice między wynikami laboratoryjnymi a sposobem, w jaki ludzie faktycznie używają produktów w domu, nie są niczym nowym – mówi John Coia, mikrobiolog kliniczny i profesor mikrobiologii klinicznej na Uniwersytecie Południowej Danii. Coia jest współautorem kilku rzeczywistych badań, które wykazały, że światło HEV może zmniejszyć liczbę bakterii, gdy jest używane w warunkach szpitalnych. Zwraca uwagę, że nawet jeśli chodzi o tradycyjny chemiczny środek dezynfekujący, wiele osób może już nie stosować odpowiednich stężeń.

„Możesz dyskutować o tym, czy ludzie używają właściwej koncentracji [of HEV light]ale czy ludzie używają środków dezynfekujących w odpowiednim stężeniu? Odpowiedź brzmi: prawdopodobnie nie ”- mówi Coia. „W wielu przypadkach prawdopodobnie używają stężeń, które są w rzeczywistości subletalne”.

Wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, a także Lifx, zgodzili się, że Lifx Clean nie zastąpi żadnego normalnego czyszczenia. Ale prawidłowo użyty, może być dodatkowym narzędziem w twoim arsenale sprzątającym. „Nie widziałbym [HEV light] jako substytut czyszczenia, ale jako dodatek ”- mówi Coia.

Liczne badania wykazały, że w odpowiednich okolicznościach światła HEV, takie jak Lifx Clean, z pewnością mogą zabijać bakterie. Ale nawet własne testy laboratoryjne Lifx wykazały ograniczenia tej technologii. Potrzebuje wystarczająco dużo czasu, musi znajdować się w odpowiedniej odległości i musi mieć bezpośredni kontakt z bakteriami, aby je zabić. „Bakteriobójcze inteligentne światło” Lifx nie jest olejem z węża, ale nie jest też srebrną kulą, która uchroni Cię przed cotygodniowymi obowiązkami porządkowymi.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Nowe słuchawki Suunto w końcu pozwoliły mi docenić przewodnictwo kostne

Jako biegacz miejski nigdy nie zastanawiałem się zbytnio nad noszeniem słuchawek z redukcją szumów. W przeszłości eksperymentowałem z otwartymi słuchawkami, ale biegałem głównie...

Notion Calendar i Claude AI trafiają na Androida

Cześć, przyjaciele! Witamy w Instalator Nr 46, Twój przewodnik po najlepszych i Skraj-najlepsze rzeczy na świecie. (Jeśli jesteś tu nowy, witaj, mam nadzieję,...

Firma Microsoft udostępnia narzędzie do odzyskiwania danych, które pomoże naprawić komputery z systemem Windows dotknięte problemem CrowdStrike

Chociaż CrowdStrike wydało aktualizację, aby naprawić swoje oprogramowanie, które powodowało miliony błędów Blue Screen of Death, nie wszystkie komputery są w stanie automatycznie...
Advertisment