Intel wypuści Meteor Lake 14 grudnia — jest to Intel Core Ultra


Przez wiele miesięcy Intel nie szczędził okazji, aby przypomnieć nam, że będą to jego chipy Meteor Lake Ci obejrzeć — swój pierwszy procesor z różnymi chipletami dla każdego komponentu; pierwszy w węźle procesowym Intel 4; to pierwszy model z dedykowanym koprocesorem AI. Dziś Intel ujawnia o wiele więcej.

Jezioro Meteorowe będzie „początek” 14 grudnia firma twierdzi obecnie, że jest to najbardziej energooszczędny procesor kliencki, jaki kiedykolwiek wyprodukowała — i oferujący nawet dwukrotnie większą wydajność graficzną, „wyspa o niskim poborze mocy”, która może niezależnie wykonywać zadania i podłączana do systemu Microsoft Windows w celu inteligentnego kontrolować nowe żetony.

Oto najważniejsze informacje dotyczące procesora Intel Core Ultra — w dowolnej kolejności — ponieważ tak, ten nie nazywa się Core i7.

Jest zrobiony z płytek

Dzięki Meteor Lake Intel dołączy do swoich konkurentów w tworzeniu chipów komputerowych z klocków przypominających klocki Lego — gdzie „CPU” i „GPU” nie są na przykład oddzielnymi elementami tego samego chipa, ale w rzeczywistości oddzielnymi kawałkami krzemu drukowane w różnych rozmiarach i szczepione razem. Firmy takie jak AMD i Qualcomm robią to od jakiegoś czasu, ale przetwarzanie heterogeniczne jest stosunkowo nowe dla Intela.

Jeśli przyjrzysz się uważnie, możesz zobaczyć tę różnorodność — płytki wyglądają jak elementy układanki.
Zdjęcie: Intel

Reklama

Wadą jest to, że tylko część chipa Intela znajduje się w najnowocześniejszym procesie Intel 4. Grafika została wykonana w procesie 5 nm firmy TSMC, a wejścia/wyjścia i nowy „SoC Tile” zostały wykonane w TSMC N6. Zaletą jest jednak to, że firmy mogą wybrać najlepsze elementy składowe i selektywnie odciąć zasilanie pozostałych.

Od samego początku, bez zamierzonej gry słów, Intel próbuje użyć chipletów, aby radykalnie zmniejszyć zużycie energii przez swoje procesory. Robi to poprzez usunięcie części „centralnej” z procesora.

Zamiast pojedynczego procesora lub regionu wyświetlania chipa, każde Meteor Lake ma dwa — taki na „wyspie o niskim poborze mocy”, który teoretycznie może działać sam, z własnym wydajnym rdzeniem procesora, koprocesorem NPU AI, silnikiem multimedialnym i pamięcią.

Wyspa o niskim poborze mocy jest „idealna dla całej klasy obciążeń, którym zależy na jak najniższym poborze mocy” – mówi Tim Wilson, wiceprezes grupy projektowej firmy Intel.
Obraz: Intel

Pozostałe rdzenie procesora są rozmieszczone w „kafelku obliczeniowym” w procesorze Intel 4, w którym znajdują się rdzenie P (wydajność) i E (wydajność), zwane odpowiednio Redwood Cove i Crestmont, a także oddzielny kafelek graficzny w TSMC N5.

Hybrydowa architektura wydajności 3D to fantazyjne powiedzonko oznaczające, że „nie wszystkie te funkcje muszą być włączone na raz”.
Obraz: Intel

Realistycznie rzecz biorąc, większość ludzi korzysta z komputera będzie wywołaj kafelek obliczeniowy, ale Intel chce jak najmniej nagrzewać układ, korzystając z ulepszonego „Thread Director”, który przesuwa pracę do rdzeni o większej mocy tylko po wypróbowaniu najpierw rdzeni o najniższej mocy:

Dotyczy to również koprocesora AI – nawiasem mówiąc, który system Windows może natywnie zobaczyć i monitorować w Menedżerze zadań.

NPU Intela w Menedżerze zadań Windows.
Obraz: Intel

Ponieważ „Media” są oddzielone od „Grafiki”, zintegrowane kodowanie i dekodowanie wideo mogłoby teoretycznie nastąpić bez uderzania w płytkę graficzną. „Przykładem tego jest dodanie sprzętowej obsługi funkcji ziarna filmu AV1, która wcześniej była wykonywana za pomocą shaderów GPU” – pisze Intel.

Oprócz wideo AV1, natywnej obsługi HDMI 2.1 i DisplayPort 2.1 oraz wideo 8K HDR lub maksymalnie czterech monitorów 4K jednocześnie, ta płytka SoC oferuje Bluetooth 5.4 i Wi-Fi 7. Ten ostatni teoretycznie oferuje prędkość transferu do 5,76 Gb/s , zakładając, że uda Ci się skonfigurować kanał 320 MHz w swoim miejscu pracy lub okolicy.

Czy to może grać?

Ale wszystkie te zadania związane z grafiką, niezależne od GPU, nie oznaczają, że GPU jest tylko na pokaz. Intel twierdzi, że Meteor Lake może dodać grafikę Intel Arc — teraz z dedykowanymi jednostkami ray tracingu i maksymalnie 8 rdzeniami Xe w samym chipie.

Intel twierdzi, że procesor graficzny „Xe LPG” oferuje nawet dwukrotnie większą wydajność na wat niż Xe LP, co samo w sobie jest dwukrotnie większą wydajnością na wat niż procesor Intel UHD 11. generacji, który był wcześniej zintegrowany z procesorami.

Obsługują także technologię Intel XeSS — inteligentny moduł upscalera podobny do DLSS firmy Nvidia i FSR firmy AMD — po raz pierwszy na zintegrowanej grafice, co może pomóc jeszcze bardziej zwiększyć liczbę klatek na sekundę.

Ten slajd zawiera wskazówkę, że nadal mówimy o części o mocy 28 W.
Obraz: Intel

Chociaż Intel nie podał żadnych danych dotyczących wydajności, twierdzi, że procesor graficzny może „działać przy znacznie niższym napięciu minimalnym i osiągać znacznie wyższą maksymalną prędkość zegara” niż poprzednie iGPU, przy częstotliwości znacznie przekraczającej 2 GHz.

Nie ma to jak oznakowane osie. Więcej firm powinno je wypróbować!
Obraz: Intel

Firma Intel opracowała własne „opatentowane, niedrogie rozwiązanie chłodzące z komorą parową”, jak twierdzi firma, aby pomóc w popularyzacji laptopów dla graczy i twórców z Meteor Lake na całym świecie.

Wiedz tylko, że nie każdy procesor Meteor Lake / Core Ultra otrzyma fantazyjny procesor graficzny. Drobny druk brzmi: „Grafika Intel Arc jest dostępna tylko w wybranych systemach z procesorem MTL i pamięcią dwukanałową”.

Sztuczna inteligencja gwarantowana?

Ale NPU – ten koprocesor AI – teoretycznie powinien znajdować się w każdym chipie. „NPU będzie dostępny w całej gamie produktów Meteor Lake” – mówi Tim Wilson, wiceprezes ds. architektury w firmie Intel.

(To by się zgadzało co powiedział dyrektor generalny Intela Pat Gelsinger w lipcowej rozmowie telefonicznej o zarobkach: „Zamierzamy wbudować sztuczną inteligencję w każdą platformę, którą budujemy”. Nie potwierdziłem jednak, czy Jezioro Meteorowe pojawi się poza Core Ultra, więc zakup chipa innego niż Ultra może na razie oznaczać brak NPU.)

Intel nie sugeruje, że mała jednostka NPU nagle oznacza, że ​​generatywna sztuczna inteligencja może przestać działać na gigantycznych serwerach w chmurze wypełnionych chipami Nvidia H100, ani też nie twierdzi, że ta jedna jednostka NPU może zrobić to wszystko, gdy śpisz. Zamiast tego sugeruje, że masz teraz opcje — znacznie wydajniej jest pozwolić NPU na uruchamianie generatora obrazu Stable Diffusion, a szybciej i wciąż przyzwoicie wydajniej jest, gdy Twój procesor graficzny i NPU obsługują to razem:

Wydawało się, że firma nie ma wielu konkretnych przykładów na to, jak „sztuczna inteligencja odkryje na nowo sposób, w jaki robisz wszystko w systemie Windows”, aby pożyczyć frazę od Microsoftu zewnętrzny szef Windowsa Panos Panay — przynajmniej wykraczający poza te same możliwości, z którymi NPU Qualcomma już potrafią Efekty Windows Studio w Microsoft Teams.

Ma jednak silnik wnioskowania OpenVINO, który pomaga komunikować się z tymi aplikacjami i przesyłać je bezpośrednio do NPU, a także wiele ogólnych pomysłów, w tym:

Intel używa Meteor Lake jako dowodu, że działa ponownie, w ramach Wielki plan naprawczy Gelsingera dla firmy. Firma twierdzi, że wydajność czterech części Inteleor Lake (czytaj: Compute Tile) przewyższa nie tylko wprowadzenie technologii 14 nm w Broadwell i 10 nm w Ice Lake, ale także udoskonalenia metody „tik tak” w Skylake i Jezioro Tygrysie, odpowiednio.

Wszystko to nie ma znaczenia, jeśli komponenty faktycznie nie działają, jak twierdzi Intel Nic w odpowiedzi na nasze pytania dotyczące surowej wydajności lub żywotności baterii. Przedstawiciele wielokrotnie przepraszali podczas telekonferencji, twierdząc, że odpowiedzą na tego rodzaju pytania bliżej premiery. Jeśli chodzi o procesor, jedyną wskazówką, jaką zauważyłem, było to, że nowe rdzenie E Crestmont mają nieokreślony „zysk IPC w porównaniu z poprzednimi rdzeniami E” – chociaż wyniki mogą się różnić, ostrzega drobny druk – oraz że nowe rdzenie P Redwood Cove mają „zwiększona efektywność działania”.

Intel twierdzi jednak, że inwestuje duże środki w ten model przyszłości. W przyszłym roku zainwestuje 3,5 miliarda dolarów w Nowy Meksyk i 7 miliardów dolarów w Penang w Malezji w ciągu następnych 10 lat, aby zainwestować w „ostry wzrost wydajności” dla Meteor Lake i innych chipów w stylu Foveros – tych, które układają się w trójwymiarowe stosy i montuj różne chipy blokowe w jednym opakowaniu. Następnie przechodzi na bezpośrednie łączenie miedzi z miedzią, co nazywa Foveros Direct, i zamierza posadź te żetony na szkle do końca dekady.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Aparat iPhone’a 15 kontra aparat 15 Pro

Wiele różnic między iPhonem 15 i 15 Pro sprowadza się do nowych systemów aparatów. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia Pro oferują najbardziej...

Fallout 76 otrzyma nową ekspedycję w Atlantic City tej zimy

Fallouta 76 rozpoczęła się w Wirginii Zachodniej, ale Ekspedycje w grze pozwalają graczowi opuścić Appalachy i udać się do nowych miast...

Pobierz nowe tapety na iPhone’a 15 i 15 Pro tutaj

We wtorek Apple ogłosiło iPhone'a 15 i iPhone'a 15 Pro. Nowe urządzenia niosą ze sobą wiele zmian, takich jak odświeżony design, Dynamic...
Advertisment