Instancja Mastodon „queer.af” zniknęła z powodu talibów


Czy wiedziałeś, że rozszerzeniem domeny „.af” zarządza rząd Afganistanu? To prawda, z którą instancja Mastodon „queer.af” obecnie się liczy, ponieważ talibowie, którzy kontrolują kraj od 2021 r., zamknęli domenę, według 404 Mediów. I być może nie jest to jedyny przypadek, biorąc pod uwagę doniesienia, że ​​inne domeny .af również nagle przestały działać.

Erin Shepherd, administrator instancji i kluczowy programista ActivityPub, powiedział placówce, że już planują „zamknięcie umowy” zamiast odnowienia w kwietniu, ale wcześniejsze rozwiązanie było niespodzianką. E-mail od Ministerstwa Komunikacji i Informatyki Afganistanu Owczarek opublikował powiedział, że domena queer.af została zawieszona i że powiązane z nią strony internetowe lub e-maile „wkrótce przestaną działać”. Sprawa toczyła się od lipca 2018 r., 404 pisze, jako miejsce „dla tych, którzy są queer lub są blisko queer, którzy chcą przyjemniejszego korzystania z mediów społecznościowych”.

W innym poście Shepherd powiedział, że wszystkie domeny .af nabyte za pośrednictwem rejestratora domen Gandi zostały zamknięte, wymieniając jako jedną domenę inet.af. Skontaktowaliśmy się z Gandim, aby to zweryfikować i poprosić o więcej informacji, ale w tej chwili a wiadomość na Gandi.net twierdzi, że rejestrator nie rejestruje, nie odnawia, nie przenosi ani nie przywraca nazw domen .af. Z przechwyconych danych z archiwum internetowego wynika, że ​​witryna przestała już przyjmować nowe rejestracje rozszerzenia domeny do października 2020 r i wyłączone jego odnowienia do listopada ubiegłego roku.

Kiedy krajowe domeny najwyższego poziomu (TLD) lub ccTLD są używane poza tymi krajami, może to mieć istotne skutki na dalszych etapach łańcucha dostaw, takie jak ten lub, w miarę 404 zauważa, może nawet stanowić ogromne źródło dochodu dla mniejszych krajów, takich jak Tuvalu, które zarobiło wystarczająco dużo na swojej domenie ccTLD „.tv”, aby sfinansować jego wejście do Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2000.

Istnieją jednak mniej radosne potencjalne konsekwencje wyboru używania ccTLD, czy to w ramach żartu, czy z innego powodu. Na przykład Ukraina zwróciła się do Internetowej Korporacji ds. Nadawanych Nazw i Numerów (ICANN) o wyłączenie administrowanego przez Rosję rozszerzenia „.ru” po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. ICANN odrzucił prośbęale dostawcy domen lubią Usługi zakończone Namecheap dla klientów korzystających z rozszerzenia, natomiast Reddit zablokował linki dołączony do niego.

Bezpieczniejszą alternatywą jest użycie ogólnych domen TLD, takich jak „.com” lub „.net” lub dowolnych z nich wiele innych które nie mają konkretnego związku z krajem lub organizacją i oczywiście większość witryn w Internecie korzysta z takich rozszerzeń, według Statisty.

ReklamaSource link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Asustor przedstawia NAS Drivestor 2 Lite

Asustor przedstawia serwer NAS dla każdego — Drivestor 2 Lite. Drivestor 2 Lite i Drivestor Pro Gen 2 wykorzystują wydajne czterordzeniowe procesory...

Zyxel Networks przedstawia szybką i niedrogą opcję Wi-Fi 7 dla małych i średnich firm

Zyxel Networks, lider w dostarczaniu bezpiecznych rozwiązań sieciowych w chmurze opartych na sztucznej inteligencji, wypuścił punkt dostępowy (AP) NWA130BE - BE11000 Wi-Fi 7...

Forrester: Wskazówki dotyczące oceny zarządzania chmurą hybrydową

Ponieważ coraz więcej firm wdraża chmurę publiczną, większość wybiera strategia chmury hybrydowej. Dzieje się tak dlatego, że starsze obciążenia i aplikacje nie...
Advertisment