Innovate UK trafiło z niezapłaconym rachunkiem podatkowym w wysokości 36 milionów funtów w związku z błędami statusu zatrudnienia wykonawcy IR35


Pozaresortowy organ finansujący UK Research and Innovation (UKRI) musi zapłacić HM Revenue & Customs (HMRC) 36 milionów funtów podatku z datą wsteczną po przeglądzie procedur zgodności IR35, które ujawniły historyczne błędy w klasyfikacji statusu zatrudnienia niektórych z jego wykonawcy.

UKRI jest organem finansującym sponsorowanym przez Departament Nauki, Innowacji i Technologii (DSIT), który jest odpowiedzialny za wspieranie prac dziewięciu różnych rad badawczych, w tym brytyjskiej krajowej agencji innowacji Innovate UK.

Raport roczny organizacji i sprawozdania finansowe za rok finansowy 2021-2022 potwierdzają, że w szczególności Innovate UK naruszyła przepisy HMRC dotyczące unikania podatków IR35 po tym, jak przegląd ujawnił błędy w klasyfikacji jej urzędników ds. monitorowania i oceny.

W rezultacie organizacja jest obecnie winna HMRC 36 milionów funtów z tytułu niezapłaconego podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne (NIC) za lata podatkowe obejmujące lata 2018-2019 i 2021-2022.

„Po przeglądzie statusu IR35 urzędników monitorujących i oceniających zatrudnionych przez Innovate UK, UKRI doszedł do wniosku, że niektórzy z tych urzędników monitorujących i oceniających powinni byli zostać uznani za objętych zakresem [the] przepisów IR35, a tym samym podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym i składkami na ubezpieczenie społeczne (NIC)” – czytamy w dokumencie.

Błędy wystąpiły po przeprowadzonej w kwietniu 2017 r. reformie zasad funkcjonowania IR35 w sektorze publicznym, która oznaczała koniec możliwości samodzielnego decydowania przez wykonawców, czy praca, którą wykonują i jak jest wykonywana, oznacza, że ​​powinni być opodatkowani w ten sam sposób jako pracownicy najemni (wewnątrz IR35) lub pracownicy pozapłacowi (poza IR35).

Reklama

Od kwietnia 2017 r. końcowi najemcy z sektora publicznego przejęli odpowiedzialność za określenie, czy zatrudniani przez nich kontrahenci powinni zostać sklasyfikowani jako pracujący w ramach IR35 czy poza nim.

„UKRI oszacowało zobowiązanie związane z tym podatkiem dochodowym i składkami na ubezpieczenie społeczne za okres od 2018-2019 do 2021-22… oczekuje się, że zobowiązanie to zostanie uregulowane w latach 2022-2023”.

Szacowana odpowiedzialność została potwierdzona w innym miejscu raportu na łączną kwotę 36 milionów funtów, przy czym organizacja jest obecnie jedną z nielicznych organizacji sektora publicznego, które znalazły się na końcu znacznego niezapłaconego podatku od HMRC w następstwie reform IR35 z 2017 roku.

Wśród nich jest Departament Pracy i Emerytur (DWP)który ostatecznie był winien 87,9 miliona funtów niezapłaconego podatku do HMRC, a Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra), który miał podobny rachunek podatkowy w wysokości 86,5 miliona funtów.

Computer Weekly skontaktował się z UKRI w celu uzyskania komentarza w tej sprawie, a także wglądu w to, w jaki sposób planuje zapewnić zgodność z przepisami IR35 w przyszłości, ale został skierowany do rocznego raportu organizacji w celu uzyskania pełnego komentarza na temat sytuacji.

W międzyczasie rzecznik HMRC powiedział, że nie może komentować konkretnych organizacji i ich podejścia do zgodności z IR35, ale dostarczył Computer Weekly następujące oświadczenie: „Zasady pracy pozapłacowej zapewniają, że ludzie, którzy pracują jak pracownicy, ale za pośrednictwem własnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, są opodatkowani jak pracownicy, tworząc równe szanse z innymi pracownikami”.

Dave Chaplin, dyrektor generalny firmy zajmującej się zgodnością z IR35, IR35 Shield, powiedział Computer Weekly, że sprawa UKRI uwydatnia trudności, jakie IR35 stwarza organizacjom sektora publicznego i prywatnego, które polegają na „bezproblemowym dostępie do talentów”, aby prosperować i rozwijać się.

„UKRI ma pomagać firmom we wprowadzaniu innowacji, aby Wielka Brytania mogła konkurować i odnosić sukcesy na arenie globalnej – aby to zrobić, tacy jak Innovate potrzebują bezproblemowego dostępu do potrzebnych im talentów, kiedy ich potrzebują, bez ryzyka. Dlatego trochę ironiczne jest, gdy dowiadujemy się, że ta sama gałąź Wielkiej Brytanii, która jest finansowana przez podatników w celu promowania wzrostu w Wielkiej Brytanii, jest dotknięta znacznym rachunkiem podatkowym IR35 ”- powiedział.

„IR35 i jego nowsza wersja, pozapłacowa, dusi brytyjską gospodarkę [and] nie pomagając mu się rozwijać. Torysi rzekomo są partią i rządem biznesu, ale represyjne zasady pracy pozapłacowej powodują nieopisane szkody i mocno uderzają w samozatrudnionych i tych, którzy chcą ich zatrudnić”.

Dodał: „Podczas gdy przesłanie torysów dla świata może być takie, że Wielka Brytania jest otwarta na biznes, podstawowym przesłaniem powinno być to, że HMRC obciąży cię dużym rachunkiem podatkowym, jeśli spróbujesz nawiązać współpracę z samozatrudnionymi w celu napędzania wzrostu. ”

Wiadomość o niezapłaconym rachunku IR35 UKRI pojawia się również kilka tygodni po tym, jak HMRC potwierdziło, że może wprowadzić zmiany legislacyjne na czas do kwietnia 2024 r., Które powstrzymałyby nadmierne pobieranie podatku w przypadkach niezgodności z przepisami IR35.

Jak wcześniej wyszczególniono w Computer Weekly, HMRC znalazło się pod ostrzałem w ostatnich latach w związku z problemamico wynika z faktu, że przy obliczaniu wysokości podatku, jaki musi zapłacić organizacja niespełniająca wymogów, HMRC nie uwzględnia podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od dywidend, które zleceniobiorcy zatrudnieni przez te podmioty już zapłacili.

W takich sytuacjach kontrahenci, których to dotyczy, są uprawnieni do ubiegania się o zwrot podatku, który już zapłacili, a HMRC ma wdrożony proces powiadamiania, aby ostrzec ich, że należy im się zwrot.

Computer Weekly rozumie, że jeśli UKRI rozliczy się przed kwietniem 2024 r., organizacja zapłaci cały rachunek w wysokości 36 milionów funtów, a następnie HMRC będzie musiało powiadomić kontrahentów, że są uprawnieni do pełnego zwrotu podatku.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Stany Zjednoczone wymagają, aby wszystkie nowe pojazdy były wyposażone w solidne automatyczne hamowanie awaryjne

Zgodnie z nową zasadą zaproponowaną dzisiaj przez Departament Transportu USA, wszystkie nowe pojazdy będą musiały mieć „bardziej efektywną” wersję automatycznego hamowania awaryjnego (AEB)....

Opis przejścia Joniu Shrine i Ralis Channel Crystal w Zelda: TOTK

Sanktuarium Joniu znajduje się wewnątrz The Legend of Zelda: Łzy królestwa'S Lanaryu Wielka Wiosna region. Nasz poradnik pomoże Ci znaleźć Sanktuarium Joniu...

Super Flower prezentuje zasilacze ATX 3.0 z serii Leadex VII na targach Computex

Super Flower, gigant w dziedzinie zasilaczy OEM, powraca do kanału sprzedaży detalicznej dla majsterkowiczów dzięki najnowszym, w pełni modułowym zasilaczom klasy premium z...
Advertisment