„Jesteśmy podekscytowani współpracą z Quantinuum, liderem w dziedzinie obliczeń kwantowych, w celu przesuwania granic obliczeń kwantowych i generowania większych, wydajniejszych maszyn, które rozwiązują znaczące, rzeczywiste problemy” – powiedział Richard Kuncic, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Power Systems w Infineon Technologies. „Ta współpraca łączy najnowocześniejszą wiedzę firmy Infineon w zakresie opracowywania procesów, wytwarzania i technologii jednostek przetwarzania kwantowego (QPU) z najnowocześniejszą wiedzą specjalistyczną Quantinuum w zakresie projektowania pułapek jonowych i doświadczeniem w obsłudze wysokowydajnych komercyjnych komputerów kwantowych”.
Infineon wraz z oddanym zespołem wprowadza innowacje, dzięki którym jednostki przetwarzania kwantowego (QPU) z uwięzionymi jonami stają się sercem wiodących komputerów kwantowych. Firma inwestuje w tę dziedzinę od 2017 roku, wykorzystując swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii przetwarzania wielkoseryjnego i rozwijając technologie, takie jak zintegrowana fotonika i elektronika sterująca, aby umożliwić swoim partnerom skalowanie liczby kubitów w ich maszynach.
W podejściu sprzętowym Quantinuum naładowane atomy są uwięzione w polach elektromagnetycznych, dzięki czemu można nimi manipulować i kodować informacje za pomocą sygnałów mikrofalowych i laserów. Konstrukcja ta ma wyraźną przewagę nad innym sprzętem kwantowym, w tym wyższą wierność i dłuższe czasy koherencji.
Współpraca ta opiera się na dzisiejszej wiodącej wydajności komputerów kwantowych Quantinuum z uwięzionymi jonami, które obecnie ustanawiają światowe rekordy w kluczowych testach wydajności, takich jak wierność bramki 2-kubitowej, objętość kwantowa i wierność wzorców krzyżowej entropii. Aby zapewnić jeszcze lepszą wierność na większą skalę i osiągnąć przewagę komercyjną, potrzebne są większe i bardziej wyrafinowane pułapki jonowe. Inżynierowie z obu firm współpracują ze sobą od ponad roku i w ramach obecnego partnerstwa zintensyfikują swoje wysiłki w celu opracowania potężnych pułapek jonowych dla komputerów kwantowych nowej generacji Quantinuum.
„Naszą misją Quantinuum jest przyspieszanie użytecznych obliczeń kwantowych. Ogłosiliśmy plan działania prowadzący do osiągnięcia powszechnej odporności na awarie w 2029 r. Nasza współpraca z firmą Infineon jest kluczem do wywiązania się z tego zobowiązania” – powiedział dr Rajeeb Hazra, prezes i dyrektor generalny firmy Quantinuum.