Ile wystarczy na wsparcie tych, którzy utrzymują open source?


Zespół badawczo-rozwojowy Spotify nominował cztery projekty open source do udziału w rocznym funduszu FOSS (Free and Open Source) o wartości 100 000 euro.

Tyson Singer, szef technologii i platform Spotify, powiedział: „Odbiorcami są niezależne projekty, które mają znaczenie dla technologii i pracy Spotify”.

Oprócz ulepszania bazy kodu, naprawiania luk w zabezpieczeniach i dalszego rozwoju projektów, Spotify stwierdziło, że celem funduszu jest zwrócenie uwagi na niezależne projekty open source i ich wartość dla szerszej społeczności.

Tegorocznymi odbiorcami są AssertJ, Jdbi, Testcontainers i Xiph, z których każdy otrzyma po 25 000 euro z funduszu FOSS.

AssetJ to biblioteka Java zaprojektowana, aby pomóc inżynierom w pisaniu czystych testów, zwiększając czytelność asercji i błędów. AssertJ jest używany w wielu krytycznych testach Spotify i można go znaleźć w 764 repozytoriach firmy zawierających komponenty produkcyjne.

Artefakty z biblioteki Jdbi są wykorzystywane w 379 repozytoriach produkcyjnych w Spotify. Biblioteka ta zapewnia to, co Spotify opisuje jako „łatwy dostęp do danych relacyjnych w Javie”, a według jednego z inżynierów Spotify, Jdbi jest używane w „śmiesznej ilości”.

Reklama

Testcontainers to kolejna biblioteka Java używana do testowania. Prawie wszystkie usługi zaplecza Spotify korzystają z kontenerów Testcontainers do uruchamiania kontenerów Docker podczas testów.

Xiph to organizacja non-profit produkująca bezpłatne formaty multimedialne i narzędzia programowe. Po zdobyciu największej liczby nominacji od Spotifiers w zeszłym roku Fundacja Xiph.org otrzymała z funduszu 19 000 euro w 2022 r. i 25 000 euro w tym roku.

Chociaż wspierane projekty generalnie pokrywają się z intensywnym wykorzystaniem przez Spotify zestawu Java Developer Kit (JDK), Xiph.org koncentruje się na wspieraniu i rozwijaniu bezpłatnych, otwartych protokołów dla multimediów.

Omawiając ciągłe wsparcie Spotify dla projektu, Dave Zolotusky, główny inżynier platformy w Spotify, powiedział: „Naszym celem jest ochrona podstaw multimediów internetowych przed kontrolą prywatnych interesów, co jest zgodne z naszym przekonaniem, że nie powinno być strażników dostępu do Internetu .”

Jak można sprawiedliwie finansować oprogramowanie typu open source?

Biorąc pod uwagę wartość, jaką Spotify zyskuje dzięki narzędziom open source i jego dominację w branży muzycznej, niektórzy zastanawiają się, czy przeznaczenie 19 000–25 000 euro na indywidualny projekt open source odzwierciedla prawdziwą wartość, jaką projekt dostarcza firmie.

Amanda Brock, dyrektor generalna OpenUK, stwierdziło, że wiele firm, takich jak Spotify Starling Bank i Skyscanner, zbudowało całe firmy na oprogramowaniu typu open source: „To tworzy infrastrukturę ich usług cyfrowych. Piękno oprogramowania typu open source polega na tym, że istnieje swobodny przepływ oprogramowania (pod warunkiem zgodności z licencją jest ono swobodnie dostępne dla każdego i do dowolnego celu).”

Stwierdziła jednak, że doprowadziło to do braku równowagi pomiędzy „opiekunami” open source, którzy mogą dobrowolnie tworzyć i utrzymywać w swoim wolnym czasie, a tymi, którzy wykorzystują je w sferze komercyjnej i mogą stanowić podstawę milionów i miliardów- biznesy dolarowe.

„Chociaż licencjonowanie oprogramowania open source zapewnia jego swobodny dostęp i dokładnie na to pozwala, dzisiejsza skala tego problemu ze względu na bezprecedensowe przyjęcie w ostatniej dekadzie oznacza, że ​​naprawdę musimy znaleźć sprawiedliwy sposób dla użytkowników, którzy z konieczności chcą zaangażować się w społeczności, z których pracy korzystają, na których polegają i z których korzystają ich firmy, aby dać coś od siebie społeczności open source” – dodała.

Zdaniem Brocka stało się oczywiste, że firmy korzystające z oprogramowania typu open source, obok sektora publicznego, korzystają z niego na taką skalę, że występuje brak równowagi.

„Dziś open source stanowi podstawę krajowej i krytycznej infrastruktury krajowej, a także podstawę infrastruktury w organizacjach takich jak Spotify. Musimy pochwalić Spotify za podjęcie wysiłku i podzielenie się sukcesem gospodarczym, jaki umożliwiło mu oprogramowanie typu open source. To wspaniały krok we właściwym kierunku, który czynili już od jakiegoś czasu.

„Ale w ten sam sposób, w jaki kwestionujemy, ile zysku wystarczy dla firmy, musimy spróbować ustalić, jaka wysokość zwrotu jest sprawiedliwa i właściwa. Jak duzo wystarczy?”

Bez wsparcia finansowego istnieje bardzo realne ryzyko, że wiele projektów open source przestanie być utrzymywanych. Jest to temat, o którym Brock mówił w: Cotygodniowe przestoje komputera Prześlij podcast nagrane w zeszłym roku.Brock stwierdziła, że ​​chciałaby podejścia, które umożliwi firmom wniesienie wkładu finansowego w rozwój oprogramowania open source poprzez wykwalifikowane zasoby, co umożliwi jego dalszy sukces.

„Bez tej ewolucji brak równowagi w nakładzie pracy i uzyskiwanych korzyściach może złamać ten elegancki, płynny system innowacji oparty na współpracy” – stwierdziła. „Widzimy, jakie tarcia powoduje to dzisiaj, nie tylko w bólu i wypaleniu opiekunów – którzy nie mają obowiązku spełniać żądań użytkowników, chyba że pieniądze przeszły z rąk do rąk i nie ma porozumienia – ale także w firmach, które nie mogą pozostać wierne swoim korzeniom open source . Jest to przestrzeń, wokół której będzie znacznie więcej dyskusji”.

Stabilność finansowa dużym problemem w otwartym kodzie źródłowym

Omówienie beneficjentów funduszu FOSS 2023 Spotify, Szef społeczności Percony, Joe Brockmeier, który wcześniej był zaangażowany w Apache Software Foundation i pracował w firmie Red Hat, powiedział: „Cała idea otwartego oprogramowania polega na tym, że jest to dobro wspólne, do którego wszyscy wnosimy wkład i z którego wszyscy korzystamy. Choć można na to spojrzeć w kategoriach: „Czy Spotify radzi sobie wystarczająco?”, sugeruję, że byłoby to niewłaściwe podejście. Spotify robi coś więcej niż wiele organizacji. Czy Spotify może zrobić więcej? Być może, ale musiałby to też uzasadniać akcjonariuszom po przekroczeniu pewnego progu.”

„Spotify robi coś więcej niż wiele organizacji”

Joe Brockmeier, Percona

Z jego doświadczenia wynika, że ​​projekty i firmy open source mają jeszcze długą drogę do przebycia, aby znaleźć najlepszy sposób zapewnienia trwałości projektów i tego, że organizacje czerpiące korzyści z open source robią, co do nich należy.

„Wkład Spotify nie jest równy wartości, jaką czerpie z FOSS, ale nie powinien taki być, jeśli wszystkie organizacje czerpiące korzyści z otwartego oprogramowania również podejmowały kroki, aby wnieść swój wkład” – powiedział Brockmeier.

Na początku tego roku „Computer Weekly” rozmawiał z Perem Plougiem: dyrektor ds. technologii open source w Spotify o stabilności finansowej projektów open source. Ploug wierzy, że idea posiadania pewności, że produkt open source będzie długowieczny, trafia w sedno problemu, przed którym stoi obecnie społeczność open source.„Mamy ogromny problem ze stabilnością finansową oprogramowania open source” – powiedział. „Uważam, że duża liczba opiekunów oprogramowania open source otrzymuje zbyt niskie wynagrodzenie lub jest niedoceniana. Są także zestresowani rosnącymi wymaganiami dotyczącymi konserwacji oprogramowania open source, które obserwujemy.”

Odpowiadając na pytania dotyczące finansowania FOSS, Zolotusky ze Spotify określił kwotę 19 000–25 000 dolarów przekazaną opiekunom jako „na początek” i dodał: „Wykorzystujemy tę początkową kwotę, aby pomóc nam ocenić, jaki wpływ możemy wywrzeć. Fundusze mają zapewnić opiekunom środki finansowe umożliwiające dalsze utrzymanie projektów, naprawianie luk w zabezpieczeniach i dalsze ulepszanie bazy kodu.

Zolotusky powiedział, że oprócz przekazywania wsparcia finansowego celem funduszu jest także zwrócenie uwagi na niezależne projekty open source i ich wartość dla szerszej społeczności.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dell współpracuje z Imbue w zakresie nowego klastra obliczeniowego AI wykorzystującego prawie 10 000 procesorów graficznych NVIDIA H100

Dell Technologies i Imbue, niezależna firma badawcza zajmująca się badaniami nad sztuczną inteligencją, zawarły umowę o wartości 150 milionów dolarów na budowę nowego,...

Renesas przedstawia pierwszą generację własnego 32-bitowego rdzenia procesora RISC-V przed konkurencją

Renesas Electronics Corporation, wiodący dostawca zaawansowanych rozwiązań półprzewodnikowych, ogłosiła dzisiaj, że zaprojektowała i przetestowała 32-bitowy rdzeń procesora oparty na otwartym standardzie architektury zestawu...

Apple ujawnia zwycięzców nagrody App Store Award 2023; nazywa generatywną sztuczną inteligencję „trendem roku”

Po dokuczanie finalistom na początku tego miesiąca Apple ujawniło pełną listę zwycięzców nagród App Store Award w roku 2023. AllTrails zdobyła koronę aplikacji...
Advertisment