IDC prognozuje, że komputery wyposażone w sztuczną inteligencję będą stanowić prawie 60% wszystkich dostaw komputerów do 2027 r.


Nowa prognoza International Data Corporation (IDC) pokazuje, że liczba dostaw komputerów PC wyposażonych w sztuczną inteligencję (AI) – komputerów osobistych ze specjalnymi funkcjami typu „system na chipie” (SoC) zaprojektowanych do lokalnego wykonywania zadań związanych z generatywną sztuczną inteligencją – rośnie z prawie 50 milionów sztuk w w 2024 r. do ponad 167 milionów w 2027 r. IDC spodziewa się, że do końca prognozy komputery PC ze sztuczną inteligencją będą stanowić prawie 60% wszystkich dostaw komputerów PC na całym świecie.

„Wraz z wkroczeniem w nowy rok szum wokół generatywnej sztucznej inteligencji osiągnął szczyt, a branża komputerów osobistych spieszy się, aby wykorzystać oczekiwane korzyści wynikające z przeniesienia możliwości sztucznej inteligencji z chmury do klienta” – powiedział Tom Mainelli, grupa wiceprezes ds. urządzeń i badań konsumenckich. „Obietnice dotyczące zwiększonej produktywności użytkowników dzięki większej wydajności, a także niższym kosztom wnioskowania oraz korzyściom w postaci prywatności i bezpieczeństwa na urządzeniu wzbudziły duże zainteresowanie decydentów IT komputerami wyposażonymi w sztuczną inteligencję. W 2024 r. zaczniemy dostarczać komputery PC ze sztuczną inteligencją się rozwijać i w ciągu najbliższych kilku lat spodziewamy się, że technologia ta przejdzie z niszy do większości”.

Do niedawna zadania AI uruchamiane lokalnie na komputerze PC odbywały się na jednostce centralnej (CPU), procesorze graficznym (GPU) lub ich kombinacji. Może to jednak mieć negatywny wpływ na wydajność komputera i żywotność baterii, ponieważ te chipy nie są zoptymalizowane pod kątem wydajnego działania sztucznej inteligencji. Dostawcy krzemu do komputerów PC wprowadzili teraz krzem specyficzny dla sztucznej inteligencji do swoich SoC zwanych jednostkami przetwarzania neuronowego (NPU), które wydajniej realizują te zadania.

Do chwili obecnej firma IDC zidentyfikowała trzy typy komputerów PC wyposażonych w technologię NPU:

  • Komputery PC ze sprzętową sztuczną inteligencją obejmują jednostkę NPU oferującą wydajność < 40 tera operacji na sekundę (TOPS) i zazwyczaj umożliwiają lokalne działanie określonych funkcji sztucznej inteligencji w aplikacjach. Qualcomm, Apple, AMD i Intel dostarczają dziś chipy w tej kategorii.
  • Komputery wyposażone w sztuczną inteligencję nowej generacji obejmują jednostkę NPU o wydajności 40–60 TOPS oraz system operacyjny oparty na sztucznej inteligencji (OS), który umożliwia trwałe i wszechobecne funkcje sztucznej inteligencji w systemie operacyjnym i aplikacjach. Oczekuje się, że Qualcomm, AMD i Intel wprowadzą przyszłe chipy dla tej kategorii, a dostawy prawdopodobnie rozpoczną się w 2024 r. Oczekuje się również, że Microsoft wprowadzi główne aktualizacje (i zaktualizowane specyfikacje systemu) do systemu Windows 11, aby wykorzystać te zaawansowane TOPS NPU.
  • Zaawansowane komputery AI to komputery, które oferują ponad 60 TOPÓW wydajności NPU. Choć żaden z dostawców krzemu nie ogłosił takich produktów, IDC spodziewa się, że pojawią się one w nadchodzących latach. Ta prognoza IDC nie obejmuje zaawansowanych komputerów PC ze sztuczną inteligencją, ale zostaną one uwzględnione w przyszłych aktualizacjach.

Chociaż w ciągu najbliższych dwóch lat dostawy komputerów PC wyposażonych w sztuczną inteligencję będą szybko rosły, przewiduje się, że do końca prognozy komputery PC nowej generacji zdominują rynek. IDC wierzy, że do 2027 r. dostawy komputerów PC nowej generacji ze sztuczną inteligencją będą dwukrotnie większe niż dostawy komputerów PC ze sztuczną inteligencją. Wiele z tych komputerów PC ze sztuczną inteligencją zostanie sprzedanych nabywcom komercyjnym, ale konsumenci będą mieli na co czekać w nadchodzącej erze komputerów PC ze sztuczną inteligencją. w tym potencjalne ulepszenia w grach komputerowych i tworzeniu treści cyfrowych.

Istnieją trzy główne powody techniczne przenoszenia obciążeń AI z chmury do klienta: zwiększenie wydajności poprzez wyeliminowanie podróży w obie strony, które bieżące obciążenia AI muszą odbywać do chmury i z powrotem przez sieć; aby zwiększyć prywatność i bezpieczeństwo, przechowując dane na urządzeniu zamiast w ruchu; oraz obniżenie kosztów poprzez ograniczenie konieczności dostępu do kosztownych zasobów chmury.

Raport Worldwide Artificial Intelligence PC Forecast, 2023–2027 (Doc #US51747324) przedstawia pierwszą prognozę IDC dotyczącą światowego rynku komputerów PC ze sztuczną inteligencją na lata 2023–2027. W raporcie prognozowano rynek według trzech głównych kategorii (inne niż NPU, <40 TOPS NPU i 40–60 TOPS NPU), a także według architektury procesorów (SoC oparte na ARM dostarczane przez Qualcomm i Apple oraz SoC oparte na procesorach x86 dostarczane przez AMD i Intel). Raport zawiera także prognozy według kategorii produktów (komputery stacjonarne i notebooki) oraz grup segmentów (komercyjne i konsumenckie).

Reklama

Uwaga: chociaż niektóre komputery PC i stacje robocze z wydajnymi procesorami graficznymi mogą obsługiwać obciążenia AI, IDC wykluczyło te systemy inne niż NPU z kategorii komputerów AI ze względu na przejrzystość taksonomiczną.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

ASRock przedstawia karty graficzne z serii Radeon RX 7900 GRE

ASRock, wiodący światowy producent płyt głównych, kart graficznych i mini komputerów PC, wprowadził dziś na rynek nowe karty graficzne z serii Steel Legend...

Cozy Bear i inne APT zmieniają taktykę wraz ze wzrostem wykorzystania chmury

Podmioty zagrażające powiązane z państwem rosyjskim zmieniają swoją taktykę w miarę migracji coraz większej liczby organizacji do infrastruktury opartej na chmurze, ale dobra...

Sharkoon przedstawia nowy podświetlany wentylator PWM 120 mm Rebel F50 o wysokim zakresie obrotów

Sharkoon Technologies to międzynarodowy dostawca wysokiej jakości, wydajnych podzespołów i urządzeń peryferyjnych do komputerów PC, który obecnie poszerza swoją ofertę wentylatorów chłodzących do...
Advertisment