IBM zmienia orientację, aby zrównoważyć historyczny spadek sprzętu pamięci masowej


W tym dostawca pamięci masowej profilu patrzymy na IBM, który ma długą historię, a w IT znacznie szerzej niż tylko pamięć masową. Nadal jest dużym graczem na rynku serwerów, usług oraz badań i rozwoju (R&D).

Jeśli cokolwiek charakteryzuje obecnie firmę, to ciągła zmiana strategiczna po okresie malejących przychodów. Ta reorientacja przybiera formę duży zakład na chmurękonteneryzacja i tryby zakupów w formie usługi.

W tym artykule przyjrzymy się IBM, jego początkom, kluczowym produktom pamięci masowej oraz podejściu do chmury, kontenerów i modelom konsumpcji zakupu pamięci masowej.

Skąd wziął się IBM?

IBM to prawdziwy gigant – wśród korporacji w ogóle, nie tylko IT, nie mówiąc już o pamięciach masowych.

Pierwotnie założona w 1911 roku jako Computing-Tabulated-Recording Company, w 1924 roku zmieniła nazwę na znacznie szybszą International Business Machines i stała się wieloletnim liderem w dziedzinie systemów rejestrowania informacji na kartach dziurkowanych, a następnie elektrycznych maszyn do pisania, kalkulatorów i innych maszyn biurowych.

Od lat 60. XX wieku stała się synonimem korzeni nowoczesnego IT i była liderem w dziedzinie komputerów mainframe, a później komputerów osobistych. Straciła pozycję na rynku komputerów osobistych na rzecz wschodzących graczy, wyszła z produktów konsumenckich i skupiła się na produktach i usługach komputerowych dla przedsiębiorstw, a także badaniach, w ramach których posiada 150 000 patentów.

Reklama

Być może najbardziej daleko idącą zmianą w historii IBM było przejęcie firmy Red Hat za 34 miliardy dolarów w 2019 r. Dzięki temu portfolio Red Hat obejmujące Linuksa oraz produkty chmurowe i kontenerowe – Ceph, OpenStack – trafiło do IBM i pokazało firmie postawił spory zakład na a strategia hybrydowa/wielochmurowa.

Jak IBM wypada na tle innych graczy zajmujących się pamięcią masową?

Do drugiego kwartału 2021 r. firma IDC umieściła IBM na piątym miejscu wśród sześciu największych producentów macierzy pamięci masowej, z udziałem w rynku (4,7%) na podobnym poziomie co Hitachi (4,9%) i Pure Storage (4,1%) w zakresie „zewnętrznej pamięci masowej OEM” systemy”. Dell, HPE, NetApp i Huawei zajęły cztery pierwsze miejsca w tym rankingu. IBM znajduje się w stanie względnego, długoterminowego upadku w porównaniu z innymi firmami, w tym z branży technologicznej.

W 1980 roku na liście Fortune 500 IBM znalazł się na 8. miejscut największa firma w USA, bez żadnej innej firmy technologicznej w pierwszej trzydziestce. Zajęła 65. miejscet miejsce na liście Fortune 500 2023, wyprzedzając wiele firm technologicznych, w tym Amazon i Apple.

Przychody IBM wykazywały tendencję spadkową przez ostatnie dwie dekady, osiągając średnią kwotę około 90 miliardów dolarów od przełomu tysiącleci do około 2007 roku i osiągając 106 miliardów dolarów w 2011 roku. Od tego czasu wartość ta spada.

Jednak nadal jest to gigant. W 2022 roku IBM osiągnął przychody przekraczające 60,5 miliarda dolarów i zatrudniał około 300 000 pracowników w 170 krajach. Zyski za rok kończący się w 2022 r. wyniosły około 1,6 miliarda dolarów przy stopie zysku na poziomie 2,7%.

Przychody IBM ze sprzętu pamięci masowej odzwierciedlają ten spadek – w 2010 r. sprzedaż wyniosła blisko 3 miliardy dolarów, ale do 2021 r. będzie to około połowa mniej. Liczba ta nie obejmuje jednak sprzedaży oprogramowania ani danych dotyczących chmury związanej z pamięcią masową, więc możliwe jest, że zostały one złagodzone wskutek zmniejszonego sprzętu obroty.

W wynikach IBM za pierwszy kwartał 2022 r. przychody wzrosły o 8% po prawie dekadzie negatywnych raportów. Red Hat był wiodącym dostawcą, odnotowując wzrost o 18%, podczas gdy działalność w zakresie chmury hybrydowej wzrosła o 14%.

Jakie są kluczowe produkty pamięci masowej IBM?

Duża niedawna zmiana spowodowała, że ​​IBM przynajmniej częściowo porzucił swoją markę Spectrum. Tak wiele z tego, co było Spectrum to, tamto i inne, dodało „przechowywanie” jako część swojej nazwy.

Macierze IBM Storage FlashSystem są dostępne w wersjach 5000, 5200, 7300 i 9500, które różnią się między sobą wykorzystaniem dysku twardego, pamięci flash SSD 2,5 cala, pamięci flash NVMe i ich kombinacji. Zwiększają się także pojemności, wahające się od około 0,5 PB w serii 5000 do 4,5 PB w 9500, podobnie jak wydajność procesora kontrolera.

Wszystkie macierze FlashSystem obsługują chmurę hybrydową i umożliwiają łączność z chmurami publicznymi w celu tworzenia warstw danych, migracji, replikacji i tworzenia migawek. Ta funkcjonalność jest częścią IBM Spectrum Virtualizektóre obejmują wszystkie te produkty.

Rodzina pamięci flash IBM Storage DS8K jest przeznaczona dla klientów posiadających systemy mainframe IBM zSystem (za pośrednictwem FICON) i serwerów Power (za pośrednictwem Fibre Channel).

Dwie podlinie modeli to modele podstawowe i średniotonowe DS8910F 993 i 994 o maksymalnej pojemności 1,5 PB i 2,9 PB oraz DS8950F 996 i 998 o pojemności do 6 PB. Wszystkie oferują minimalny czas dostępu wynoszący 80 µs lub 18 µs w przypadku połączenia zHyperLink zoptymalizowanego pod kątem komputerów mainframe.

IBM twierdzi, że dla macierzy DS8K jest dostępnych siedem dziewiątek. Zapewniają pełne szyfrowanie danych, niezmienne kopie – Safeguarded Copy – w celu ochrony przed oprogramowaniem ransomware, automatyczne tworzenie warstw i funkcję odzyskiwania po awarii. Inne funkcje obejmują łączność z chmurą hybrydową, szereg głębokich integracji z serwerami IBM i popularnymi systemami operacyjnymi oraz przechowywanie kontenerów za pośrednictwem CSI.

IBM Storage Scale to skalowalna pamięć masowa firmy na pliki i obiekty. Opiera się na węzłach urządzeń sprzętowych Storage Scale 3500, które można skalować od kilkudziesięciu TB do jotabajtów, z milionami IOPS na węzeł i przepustowością sięgającą setek GB/s. Od strony oprogramowania obsługuje IBM Spectrum Scale / General Parallel File System i może zapewniać dostęp do obiektów oraz warstwowanie za pośrednictwem interfejsów API OpenStack Swift i S3.

Jest przeznaczony do obsługi danych nieustrukturyzowanych i obciążeń AI/ML oraz do wdrożeń, które umożliwiają tworzenie klastrów na dużych obszarach geograficznych. Obsługiwane nośniki pamięci obejmują dyski twarde z dyskiem obrotowym i dyski SSD NVMe. Łączność odbywa się poprzez Ethernet 100 Gb/s i Infiniband.

IBM Storage Fusion integruje obliczenia, pamięć masową i sieci w systemie infrastruktury hiperkonwergentnej (HCI) dostarczanym z platformą aplikacyjną Red Hat OpenShift Kubernetes. Fusion obsługuje także obiektową pamięć masową opartą na S3 lokalnie lub w chmurze, a klienci zarządzają Spectrum Fusion za pośrednictwem jednego portalu zarządzania.

IBM jest także dużym graczem na rynku taśm, oferującym produkty z zakresu taśm, zarządzania taśmami i wirtualnych bibliotek taśm, aż do najnowszego standardu LTO-9 w swojej ofercie serii TS.

Wiele produktów pamięci masowej IBM jest również dostępnych w postaci oprogramowania, w tym Storage Fusion, Storage Scale, Storage Ceph (pamięć blokowa, plikowa i obiektowa przeznaczona do obciążeń AI), Storage Insight AIOps, Storage Protect do ochrony danych w chmurze oraz Storage Defender, który można łączyć z rozwiązaniami Storage Protect, Safeguarded Copy firmy FlashSystem, Storage Fusion i DataProtect firmy Cohesity. IBM Storage Sentinel to opracowany przez firmę produkt do wykrywania i odzyskiwania oprogramowania ransomware dla produktów Oracle, SAP HANA i Epic z zakresu opieki zdrowotnej.

Wydaje się, że IBM Spectrum Virtualize – dawniej SAN Volume Controller lub SVC – i czcigodna część oferty IBM, zachowało markę Spectrum. Jest to blokowy system wirtualizacji pamięci masowej, który umożliwia komunikację sprzętu pamięci masowej pochodzącej od wielu dostawców ze sobą oraz przechowywanie danych w chmurze. Oferuje również zaawansowane usługi pamięci masowej, takie jak migawki, replikacja i warstwowanie pamięci masowej.

Jakie rynki i obciążenia są skierowane do IBM?

IBM jest ogromny, z bardzo szeroką gamą produktów pamięci masowej. Może zapewnić pamięć masową dla dowolnego obciążenia. Podobnie jak w przypadku innych dostawców rozwiązań IT i pamięci masowych, obecnie skupiamy się głównie na sprzęcie opartym na pamięci flash, przypadkach użycia opartych na sztucznej inteligencji, zwiększonym wykorzystaniu chmury oraz rozwoju aplikacji natywnych dla chmury i konteneryzacji.

Jak chmura pasuje do strategii IBM?

IBM mocno postawił na chmurę jako przyszłość obliczeń i pamięci masowej, w trybie hybrydowym i wielochmurowym. Kluczem do tej strategii jest wykorzystanie Red Hat Ceph i OpenShift jako platformy w dużym stopniu opierającej się na wykorzystaniu kontenerów i natywnych aplikacji chmurowych w środowiskach chmurowych.

Być może firma ta wyróżnia się wśród dostawców macierzy macierzami posiadaniem własnej chmury publicznej w stylu hiperskalera z usługami w trybach dostępu blokowego, plikowego i obiektowego. Ponadto jej produkty sprzętowe i oprogramowanie do przechowywania danych umożliwiają również działanie w chmurze hybrydowej.

Jaka jest strategia kontenerowa IBM?

Zgodnie ze strategiczną orientacją IBM na chmurę po przejęciu i asymilacji firmy Red Hat, kontenery są kluczowym elementem. Kontenerami można zarządzać poprzez usługę Red Hat OpenShift lub IBM Cloud Kubernetes.

Platforma kontenerowa Red Hat OpenShift zapewnia orkiestrację i zarządzanie klastrami Kubernetes w całym przedsiębiorstwie. Usługa IBM Cloud Kubernetes umożliwia tworzenie klastrów Kubernetes i zarządzanie nimi w chmurze IBM.

Jakie modele konsumpcji zakupów oferuje IBM?

Pamięć masowa IBM jako usługa działa w lokalnych centrach danych i chmurze i jest oparta na sprzęcie IBM FlashSystem i DS8K. Jest dostarczany z poziomem podstawowym ustawionym na bieżące potrzeby oraz 50% dodatkowymi, wstępnie zainstalowanymi. Pojemność podstawowa i dodatkowa kosztują tyle samo.

Storage Utility to model płatności za użycie, który od pierwszego dnia zapewnia o 200% więcej pojemności niż podstawowa. Oznacza to, że można uniknąć wstrząsów w centrum danych poprzez nadmierne przydzielanie zasobów, a następnie wykorzystanie IBM Storage Insights do monitorowania dalszego zapotrzebowania na pojemność.

Klienci płacą tylko za to, z czego korzystają, a jeśli w którymkolwiek miesiącu ich zapotrzebowanie na dane spadnie, rachunek będzie odzwierciedlał wykorzystanie, aczkolwiek z minimalną „podstawą”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Noblechairs ogłasza krzesło gamingowe LEGEND Shure Edition

Przedstawiamy krzesło gamingowe Noblechairs LEGEND SHURE Edition. We współpracy z Shure, wiodącym światowym producentem sprzętu audio, w tym legendarnych mikrofonów SM7B i...

AGON by AOC przedstawia ultrawide monitory do gier CU34G2XE i CU34G2XP

AGON firmy AOC — jednej z wiodących na świecie marek monitorów do gier i akcesoriów IT — z dumą przedstawia dwa nowe 34-calowe...

GameSir wprowadza na rynek mobilny kontroler gier G8 Galileo

GameSir, wiodący dostawca innowacyjnych, wysokiej jakości urządzeń peryferyjnych do gier, z radością prezentuje swoje najnowsze arcydzieło, mobilny kontroler gier GameSir G8 Galileo, przełomową...
Advertisment