Hyundai i Kia zgadzają się na ugodę w wysokości 200 milionów dolarów w związku z wyzwaniem kradzieży samochodu TikTok


Hyundai i Kia zgodziły się na ugodę w wysokości 200 milionów dolarów wynikającą z pozwu zbiorowego związanego z serią kradzieży samochodów zainspirowaną wirusowym wyzwaniem w mediach społecznościowych na TikTok.

Tak zwane „Kia Challenge” na platformie mediów społecznościowych doprowadziło do setek kradzieży samochodów w całym kraju, w tym co najmniej 14 zgłoszonych wypadków i ośmiu ofiar śmiertelnych, według Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Złodzieje znani jako „Kia Boyz” zamieszczali filmy instruktażowe na YouTube i TikTok o tym, jak ominąć system bezpieczeństwa pojazdu za pomocą narzędzi tak prostych, jak kabel USB.

Kradzieże są podobno łatwe do usunięcia, ponieważ wiele pojazdów Hyundai i Kia wyprodukowanych w latach 2015-2019 nie ma elektronicznych immobilizerów, które uniemożliwiają potencjalnym złodziejom zwykłe włamanie się i ominięcie zapłonu. Cechą jest standardowe wyposażenie prawie wszystkich pojazdów z tego samego okresu wykonane przez innych producentów.

Złodzieje znani jako „Kia Boyz” zamieszczali filmy instruktażowe na YouTube i TikTok

Ugoda dotyczy tylko około 9 milionów pojazdów, które nie mają zapłonu za pomocą przycisku i immobilizera zabezpieczającego przed kradzieżą. W lutym firmy również oferował bezpłatne aktualizacje oprogramowania wydłużyć czas trwania dźwięku alarmu z 30 sekund do jednej minuty i wymagać włożenia kluczyka do stacyjki w celu włączenia pojazdu. Ugoda obejmuje również do 145 milionów dolarów za straty z własnej kieszeni dla konsumentów, którym skradziono samochody, według agencji Reutera.

„Doceniamy możliwość zapewnienia dodatkowego wsparcia naszym właścicielom, których dotknęła rosnąca i uporczywa działalność przestępcza wymierzona w nasze pojazdy” — powiedział Jason Erb, dyrektor ds. prawnych w Hyundai Motor North America, w oświadczeniu. „Bezpieczeństwo klientów pozostaje najwyższym priorytetem”.

Reklama

Nie było ogólnokrajowych danych na temat tego, ile pojazdów Hyundai i Kia zostało skradzionych, ale statystyki z poszczególnych miast dają pewien obraz tego, jak wirusowy stał się ten trend. Na przykład w Milwaukee policja donosi, że w 2020 r. skradziono 469 Kia i 426 Hyundai. W następnym roku liczba ta wzrosła do 3557 Kia i 3406 Hyundai. według NPRu.

Próby rozwiązania problemu przez Hyundai i Kia były nierówne. W zeszłym roku producenci samochodów powiedzieli, że będą pobierać od właścicieli co najmniej 170 dolarów za zestawy bezpieczeństwa, aby rozwiązać problem. Ale wraz z instalacją i robocizną koszty te mogą wzrosnąć do 500 USD. Ostatecznie firma podniosła kwotę zwrotu dla klientów indywidualnych do 300 USD.

Hyundai i Kia oferowały również niektórym właścicielom blokady kół, aby zapobiec kradzieży. NHTSA twierdzi, że firmy rozdały 26 000 blokad kół od listopada 2022 r.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Przewodnik po Dniu Społeczności Pokémon Go Axew

Pokemon Go organizuje wydarzenie Axew Community Day 10 czerwca od 14:00 do 17:00 czasu lokalnego. Chcemy przypomnieć mieszkańcom sprawdzić niebezpieczne warunki...

Recenzja ASUS GeForce RTX 4060 Ti TUF OC

Wstęp ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4060 Ti OC to poważnie wyglądająca, fabrycznie podkręcona, zaprojektowana na zamówienie wersja najnowszego wejścia firmy NVIDIA do klasy...

Avatar 2, Fast X i każdy nowy film do obejrzenia w domu w ten weekend

Oel ngati kameieCzytelnicy wielokąta! Co tydzień podsumowujemy najważniejsze nowości w streamingu i VOD, podkreślając największe i najlepsze nowe filmy do obejrzenia w...
Advertisment