Holenderskie organizacje rozpoczynają budowę stowarzyszonej europejskiej chmury


Komisja Europejska (KE) zatwierdziła pod koniec 2023 r. program będący przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania – infrastruktura i usługi w chmurze (IPCEI-CIS).

W ramach tego programu około 100 firm i instytutów wiedzy z 12 krajów UE będzie współpracować przy opracowywaniu nowych i innowacyjnych rozwiązań w zakresie danych i chmury dla przedsiębiorstw przemysłowych oraz w obszarach takich jak wodór i przetwórcy.

Za zgodą KE wyraziła zgodę na inwestycję o wartości 2,6 miliarda euro w rozwój europejskiej infrastruktury chmurowej, która jest otwarta, zdecentralizowana i dostępna. Finansowanie programu IPCEI-CIS odbywa się częściowo za pośrednictwem 12 państw członkowskich, ale także dzięki licznym prywatnym inwestycjom ze strony zaangażowanych firm i instytucji naukowych.

Program dysponuje środkami publiczno-prywatnymi o wartości 4 miliardów euro. Rząd holenderski uczestniczy w IPCEI-CIS realizując trzy projekty o wartości 70 mln euro.

Pierwsza z tych trzech holenderskich inicjatyw koncentruje się między innymi na nowych modelach biznesowych opartych na danych, takich jak maszyny połączone cyfrowo, czujniki i inne procesy biznesowe w przemyśle lub przemysłowy internet rzeczy (IIoT).

W ramach drugiego projektu, znanego jako Projekt modułowego zintegrowanego zrównoważonego centrum danych (MISD).kilka organizacji współpracuje, aby uczynić infrastrukturę chmury bardziej zrównoważoną. Cel jest ambitny: redukcja emisji CO2 emisji z centrów danych o ponad 50%.

Reklama

Trzeci projekt to ECOFED, który skupia się na federacji chmurowej jako istotnej podstawie przyszłej infrastruktury cyfrowej.

Alternatywa dla hiperskalerów

Przechowując dane i wykorzystując moc obliczeniową w chmurze, organizacje europejskie polegają głównie na dużych dostawcach, takich jak Microsoft, Amazon i Google. Większość zachodnich danych jest przechowywana w USA.

Aby zwiększyć strategiczną autonomię Europy, konieczne jest stworzenie przyszłościowej infrastruktury cyfrowej w Unii Europejskiej, która zapewni przestrzeń także mniejszym dostawcom usług w chmurze.

Celem ECOFED jest stworzenie interoperacyjnych technologii, które pozwolą dostawcom usług w chmurze oferować swoje możliwości na dużym rynku, dając klientom swobodę przełączania lub łączenia usług w chmurze.

Firmy korzystające z amerykańskiego hiperskalera jako dostawcy usług w chmurze często napotykają problemy, gdy chcą przejść na innego dostawcę usług. Badanie rynku, które obejmowało Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków (ACM) stwierdziła, że ​​często dochodzi do uzależnienia od dostawcy – zmiana dostawcy kosztuje dużo pieniędzy i jest utrudniona przez bariery techniczne.

Przyznanie finansowania europejskiego stanowi kluczowy krok w kierunku zdecentralizowanej, otwartej i stowarzyszonej chmury obliczeniowej, która powinna umożliwić przenoszenie chmur i suwerenność danych na poziomie europejskim. Wzajemne oddziaływanie technologii, nowego prawodawstwa UE i równych warunków działania może zrewolucjonizować ekosystem chmury.

Uczestnicy konsorcjum – Wsparcie informacyjne, i3D.net, FRAGMENT, AMS-IX I TNO – są bardzo różne. Na przykład i3D.net jest twórcą gier, a Info Support jest partnerem IT skupiającym się na różnych sektorach. AMS-IX jest organizacją członkowską zrzeszającą dostawców usług w chmurze, dostawców usług internetowych i firm telekomunikacyjnych.

BIT jest biznesowym dostawcą usług internetowych skupiającym się na kolokacji, połączeniach internetowych, hostingu zarządzanym i outsourcingu. TNO coraz częściej angażuje się w takie projekty – w tym projekt MISD – aby zapewnić uczestnikom badania, doradztwo i licencje.

Projekt ECOFED trwa od 2024 do 2027 roku i obejmuje współpracę z partnerami europejskimi, w tym OpenNebula i Arsys w Hiszpanii, Engineering we Włoszech i SAP w Niemczech.

Celem jest stworzenie technicznych podstaw dla otwartego i stowarzyszonego systemu chmury, w którym dostawcy mogą handlować różnymi usługami bez interwencji strony centralnej platformy. W nadchodzących latach konsorcjum opracuje technologie i zbuduje konfiguracje testowe w celu łączenia usług w chmurze między krajami europejskimi.

Wido Potters, menedżer ds. wsparcia i sprzedaży w BIT, powiedział: „Wspólnie z naszymi partnerami opracowujemy technologię, która umożliwia zdecentralizowaną, stowarzyszoną chmurę. Zapewnia to przenośność chmury europejskim firmom i suwerenność chmury obywatelom Europy”.

Możliwości rozwoju w cyfrowym świecie

Celem ECOFED jest wykorzystanie mocnych stron rynku holenderskiego, takich jak duża gęstość centrów danych i duża liczba dostawców usług w chmurze. Co więcej, projekt ma stać się krajowym poligonem doświadczalnym dla firm chcących przejść z zamkniętych platform chmurowych hiperskalowych do chmury stowarzyszonej.

„Zawsze dostrzegaliśmy znaczenie zdecentralizowanego krajobrazu internetowego i jesteśmy zaangażowani w budowanie otwartej i rozproszonej platformy chmurowej wraz z partnerami, aby zapewnić większe możliwości rozwoju w cyfrowym świecie” – powiedział Dutchowi Stefan Ideler, dyrektor ds. technologii w i3D.net publikacja branżowa branży produkcyjnej Magazyn Link.

AMX-IX, jeden z największych węzłów internetowych na świecie, podkreśla znaczenie wdrożenia otwartej, stowarzyszonej chmury. „Ten krok pokazuje również, że Holandia jest europejskim centrum cyfrowym i dlatego holenderskie firmy pozostają liderami we wdrażaniu najnowocześniejszych technologii” – powiedział Peter van Burgel, dyrektor generalny AMS-IX Magazyn Link.

W projekt MISD zaangażowanych jest siedem holenderskich stron. Powtarzam, są to bardzo różne partie. Na przykład, Asperity specjalizuje się w chłodzeniu centrów danych, Lepiej bądź tworzy oprogramowanie dla firm leasingowych samochodów, Eurofibra dostarcza łącza światłowodowe, a Deerns specjalizuje się w projektowaniu i optymalizacji instalacji dla wysokiej jakości budynków. The Krajowa Organizacja Zarządzania Dostawcami Internetu (NBIP), TNO i Uniwersytet w Twente również biorą udział w tym projekcie.

Projekt MISD trwa pięć lat, od 2024 do 2029 r., a jego celem jest przybliżenie centrów danych do użytkowników dzięki modułowej, zrównoważonej i bezpiecznej konstrukcji, aby osiągnąć ambitny cel 50% emisji CO2 cel redukcyjny.

Obydwa konsorcja utworzą w tym roku stronę internetową, na której będą na bieżąco informować zainteresowane strony o postępie projektu.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Apple wycofuje WhatsApp i Threads z App Store w Chinach [U: Signal and Telegram]

Aktualizacja: Zarówno Signal, jak i Telegram zostały również usunięte pod naciskiem Chin. Oświadczenie Apple w historii. Na prośbę chińskiego rządu Apple usunął dwie...

Kaiju nr 8 jest już pretendentem do jednego z najlepszych anime roku

Kaiju nr 8nowe anime akcji science-fiction oparte na trwającej mandze Shōnen Jump Plus Naoyi Matsumoto, miało swoją premierę w zeszłą sobotę....

Jak planowanie i infrastruktura zawiodły podczas pożarów na Maui

W tym tygodniu pojawiły się nowe szczegóły na temat kaskadowych awarii, które doprowadziły do ​​pożarów, które w sierpniu ubiegłego roku szalały na Maui....
Advertisment