Holenderski AMdEX dąży do demokratyzacji internetu


The Wymiana danych w Amsterdamie (AMdEX) prowadzi projekt w Amsterdam Marineterrein, w ramach którego dane z różnych czujników zostały udostępnione mieszkańcom, przedsiębiorstwom, dziennikarzom i innym zainteresowanym stronom.

To pierwszy projekt na żywo na AMdEX, który powstał w zeszłym roku.

„Daje nam to świetny punkt wyjścia do budowania dalszych ambicji AMdEX”, powiedział Willem Koeman, lider ds. cyfrowych w Amsterdamskiej Radzie Gospodarczejjeden z inicjatorów AMdEX.

Wymiana danych ma na celu uproszczenie wymiany danych poprzez standardową infrastrukturę, która umożliwia udostępnianie danych w kontrolowany, bezpieczny sposób i na warunkach właścicieli.

Ludzie są przyzwyczajeni do przesyłania danych z punktu A do punktu B przez Internet, ale kiedy docierają do celu, nie zawsze jest jasne, co się z nimi dzieje, do czego są wykorzystywane i czy są kopiowane. Firma AMdEX opracowała szablon do uzgadniania warunków dotyczących obsługi współdzielonego udostępniania, a Koeman przytoczył przykład branży lotniczej, która jest w dużym stopniu uzależniona od danych dotyczących innowacji.

„Samoloty generują ogromną ilość danych, na przykład o godzinach lotu” – powiedział Koeman. „Po określonej liczbie godzin lotu samolot musi zostać sprowadzony do konserwacji. Żadna linia lotnicza nie posiada jednak wystarczającej ilości danych, aby przeprowadzić analizę dotyczącą optymalnego okna czasowego konserwacji. Jeśli chcą tego wglądu, musieliby udostępniać dane kilku firmom lotniczym”.

Reklama

Dodał, że pomysł dzielenia się danymi z konkurencją nie jest ciepło przyjmowany – nawet jeśli przynosi to korzyści całej branży. „Dlatego ważne jest zawieranie umów dotyczących tego, jakie dane są udostępniane, kto jest ich właścicielem, jak długo mogą być wykorzystywane i w jakim celu”.

Koeman powiedział, że dostępna jest ogromna ilość danych, ale podobnie jak w przypadku linii lotniczych, wielu właścicieli danych niechętnie udostępnia dane. „Interesy konkurencyjne często uniemożliwiają organizacjom udostępnianie danych lub przekonanie, że mogą” – powiedział.

Cyfrowy notariusz

Ale innowacja lub po prostu dodatkowy krok, który został podjęty, aby produkt lub usługa lepiej spełniały wymagania i potrzeby grupy docelowej, ostatecznie wynikają z udostępniania danych. „Dlatego AMdEX działa jako rodzaj cyfrowego notariusza” – powiedział Koeman. „Jesteśmy niezależną stroną trzecią, która rejestruje i egzekwuje umowy dotyczące wzajemnego wykorzystywania danych”.

W tym celu firma AMdEX opracowała ogólny szablon, który umożliwia organizacjom ze wszystkich branż dzielenie się danymi w bezpieczny i zaufany sposób, bez udziału podmiotów zewnętrznych lub komercyjnych. „Teraz często dochodzi już do wymiany danych w ramach sektora, zwykle z udziałem dużej firmy technologicznej” – powiedział Koeman. „Chcemy wspierać wspólny interes publiczny poprzez ułatwianie i rejestrowanie ogólnych wzajemnych porozumień dotyczących praw własności. Umowy te mogą być stosowane w dowolnym sektorze.”

Dodał, że projekt w Marineterrein demonstruje potencjał i pomaga firmie AMdEX badać przyszłość i zwiększać skalę.

Na przykład dane z czujników w Amsterdam Marineterrein należą do różnych właścicieli. „Połączenie tych danych tworzy informacje, które na przykład pozwalają mieszkańcom wpływać na rozwój w miejscu” – powiedział Koeman. „Firmy mogą wykorzystywać dane w rozwoju swoich produktów i usług. Dziennikarze mogą to wykorzystać na przykład, aby zobaczyć, co dzieje się z jakością wody, gdy jest gorąco i dużo się pływa”.

Informacje te nie były wcześniej dostępne, ale dzięki AMdEX zainteresowane strony mogą je teraz uzyskać. „Ludzie mogą teraz żądać pewnych danych z infrastruktury danych Marineterrein” – powiedział Koeman. „AMdEX następnie sprawdza, czy wnioskodawca spełnia wszystkie wymagania określone przez właścicieli danych. Po potwierdzeniu, AMdEX tworzy podpakiet żądanych danych i wysyła go jako link do wnioskodawcy.”

Obecnie udostępniane mogą być tylko podzbiory. W przyszłości AMdEX chce przesyłać np. algorytmy, a także dane. „W ten sposób zainteresowane strony mogą korzystać z danych, nie uzyskując jednocześnie dostępu do rzeczywistych danych” – powiedział Koeman.

Zarówno dla właścicieli danych, jak i użytkowników fajnie jest mieć w tle niezależnego notariusza, który pociąga za sznurki – dodał. „Ułatwia to stronom dostęp do danych, a udostępnianie danych wymaga znacznie mniej pracy ręcznej. Jest teraz ustandaryzowany przez nas jako „dostawca zaufania”, co oszczędza dużo czasu i wysiłku”.

Teraz, gdy projekt w amsterdamskim Marineterrein dobiegł końca, AMdEX chce sprawdzić, czy możliwe jest dodanie większej ilości danych do tamtejszej infrastruktury, ale także, czy można je wykorzystać, na przykład w programie nauczania Codam, w ramach inicjatywy amsterdamskiej, która szkoli ludzi za darmo, aby zostali programistami. „Albo, że np. startupy zaangażowane w Program wspomagający rozruch AMSja może wykorzystać te dane do skonfigurowania i walidacji swojego modelu biznesowego” – powiedział Koeman. „Taką przyszłość sobie wyobrażamy”.

Chociaż eksperyment w Marineterrein jest stosunkowo niewielki, ambicje AMdEX są znacznie większe – dodał. „Chcemy zdemokratyzować internet, oddając dane z powrotem konsumentom, rzeczywistym właścicielom i zabierając je dużym firmom technologicznym”.

Podstawowym założeniem AMdEX jest to, że udostępniane dane mogą dostarczać nowych informacji i spostrzeżeń, umożliwiając na przykład szybsze wykrywanie chorób lub inteligentniejsze wykorzystanie energii. „Wszystkie dane potrzebne do tego wglądu są dostępne, ale w większości znajdują się w różnych miejscach iw różnych organizacjach, które nie chcą się nimi dzielić”, powiedział Koeman. „Istnieje obawa przed udostępnianiem danych, często dlatego, że ludzie boją się dać konkurentom przewagę.

„W rezultacie widzimy, że na przykład badania naukowe nie zawsze mają dobry początek. Naukowcy mają tendencję do ukrywania swoich wyników. Często należy służyć wspólnemu interesowi publicznemu. Zawierając niezależne umowy dotyczące własności i wykorzystania danych, w AMdEX chcemy przyczynić się do demokratyzacji Internetu”.

Założyciele AMdEX – Amsterdam Economic Board, AMS-IX, DeXes, SURF i University of Amsterdam – dali sobie dwa i pół roku, gdy inicjatywa rozpoczęła się w 2021 roku, aby w pełni rozwinąć projekt. W tym celu otrzymali dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Znalezienie modelu biznesowego

Największym wyzwaniem jest przede wszystkim znalezienie modelu biznesowego dla AMdEX. Celem jest powołanie stowarzyszenia, które zajmie się dalszym rozwojem i na wzór AMS-IX będzie docelowo zarządzać infrastrukturą. „Świadomie wybieramy się jako stowarzyszenie, ponieważ uważamy, że partia w środku nie powinna być partią komercyjną” – powiedział Koeman.

Kolejnym wyzwaniem dla organizacji jest zabezpieczenie porozumień cyfrowych na dużą skalę i ich egzekwowanie. „W tej chwili działa to dobrze w małych, ograniczonych przypadkach, ale jeśli chcemy zdemokratyzować internet, musi być możliwe zrobienie tego automatycznie na dużą skalę” – powiedział Koeman. „Na razie to naprawdę pozostaje w toku”.

Dlatego zajmie to więcej czasu, niż początkowo przewidywano. Celem jest ukończenie co najmniej pięciu spraw w ciągu dwóch i pół roku, aby można było wyciągnąć wnioski i kontynuować rozwój.

Za około trzy lata Koeman ma nadzieję, że będzie miał działający system AMdEX, który będzie mógł rejestrować i egzekwować umowy cyfrowe. „Chociaż początkowo nazywaliśmy się Amsterdamską Wymianą Danych, AMdEX nie ma powiązań regionalnych” – powiedział. „Jesteśmy tu dla całej Holandii i Europy. Aby zapewnić optymalne działanie, AMdEX skorzystałby na współpracy z innymi giełdami w Europie. Bardzo chciałbym, aby Unia Europejska w niedalekiej przyszłości stworzyła połączone wymiany danych w różnych krajach, dzięki czemu staniemy się jednym z hubów danych w Europie, podobnym do AMS-IX.”

Przez następne trzy lata AMdEX skupi się na wdrażaniu na dużą skalę modelu generycznego w różnych środowiskach, powiedział Koeman. „Myślę, że w Holandii mamy wiedzę i doświadczenie, które mogą służyć za przykład odpowiedzialnego obchodzenia się z danymi”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Czy powinieneś kupić AirPods Pro?

AirPods Pro to jedne z najpopularniejszych prawdziwie bezprzewodowych słuchawek na rynku. Po wprowadzeniu w październiku 2019 r. AirPods Pro stały się niezbędnym...

Meta zamyka jedną ze swoich największych gier VR — ale tylko dla posiadaczy Quest 1

W tym samym czasie Meta podniosła cenę swoich zestawów słuchawkowych Quest 2ogłosił również, że kończy obsługę Quest 1 dla Populacja 1,...

Najlepsze książki, komiksy i nie tylko Neila Gaimana

W tym tygodniu Netflix adaptacja Neila Gaimana Piaskun debiutuje. To było długa, długa droga za adaptację legendarnego komiksu oraz Zaangażowanie...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!