Hiszpańscy prawnicy twierdzą, że hakowanie przez policję kryptofonów EncroChat narusza prawa człowieka


Hiszpańscy prawnicy twierdzą, że policyjna operacja mająca na celu złamanie zaszyfrowanej sieci telefonicznej EncroChat, która doprowadziła do tysięcy aresztowań na całym świecie, jest skandalem sądowym i politycznym.

Guillermo Rocafort, przemawiając na konferencji nt EncroChat organizowany przez Madrycką Izbę Adwokackąpowiedział, że operacja francuskiej policji mająca na celu włamanie się do zaszyfrowanej sieci telefonicznej była ćwiczeniem wędkarskim i naruszeniem prawa europejskiego.

„Unia Europejska opiera się na rządach prawa, które gwarantują podstawowe prawo do zachowania tajemnicy komunikacji, postępowanie karne nie może być prospektywne ani [exercises],” powiedział.

Francuska i holenderska policja współpracowała w operacji hakerskiej przeciwko sieci EncroChat, przy wsparciu Europolu i Eurojustu, w 2020 r., która doprowadziła do aresztowań zorganizowanych grup przestępczych i sprzedawców narkotyków na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii.

Rocafort powiedział na konferencji poświęconej „problemom prawnym włamania do Encrochat”, zorganizowanej przez Sekcję Prawa Bankowego Izby Adwokackiej w Madrycie (ICAM), że operacja złamania zaszyfrowanej sieci telefonicznej była niezgodna z prawem europejskim.

Powiedział, że operacja EncroChat była podobna do uzyskiwania przez policję masowych wiadomości z zaszyfrowanych usług przesyłania wiadomości, takich jak WhatsApp lub Telegram, lub włamywania się do hiszpańskiego operatora telefonicznego.

Reklama

„To tak, jakbyś hakował np [Spanish phone operator] System Movistar, system WhatsApp, system Telegram” – powiedział Rocafort.

Legalna sprzedaż

Prawnik powiedział, że dwóch obywateli Hiszpanii zatrzymanych przez francuski wymiar sprawiedliwości legalnie sprzedawało telefony EncroChat w Hiszpanii, gdzie sprzedaż zaszyfrowanych telefonów nie jest przestępstwem.

Powiedział, że w Wielkiej Brytanii wymiar sprawiedliwości również wykluczył ściganie sprzedawców telefonów EncroChat, „ponieważ to, co się dzieje z tym telefonem, nie jest sprawą sprzedawcy”.

Najwyższe sądy w Europie nie wydały jeszcze orzeczenia w sprawie legalności nowatorskiej operacji hakerskiej.

The Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma odpowiedzieć pytania prejudycjalne postawione przez Sąd Okręgowy w Berlinie czy włamanie do EncroChat jest sprzeczne z tajemnicą komunikacji. [GW1] [GW2] [TG3]

Oczekuje się również, że Europejski Trybunał Praw Człowieka wyda orzeczenie, czy włamanie do EncroChat naruszyło artykuł 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dotyczący prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, w następstwie sprawy wniesionej Wielka Brytania.

Francisco Javier Borrego, były sędzia Sądu Najwyższego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, powiedział, że Hiszpanie zostali pozbawieni wolności z powodu włamania do EncroChat.

Dwukrotnie skazany

Borrego powiedział, że Hiszpania została dwukrotnie skazana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka za nieprzestrzeganie tajemnicy komunikacji w dwóch postępowaniach karnych.

Prawnik Luis de las Heras powiedział, że włamanie do EncroChat było analogiczne do tego, że francuskie wojsko uzyskało dostęp do urzędów pocztowych w Hiszpanii w celu przechwycenia wszystkich listów i komunikatów pocztowych wysyłanych z Francji przez obywateli francuskich.

De las Heras twierdził, że operacja EncroChat reprezentuje „nowe kryminalne średniowiecze” i „powrót do makiawelicznego wyrażenia, że ​​cel uświęca środki”.

Prawnicy María Begoña Garcés García i Alberto López Orive reprezentują Obywatele hiszpańscy ścigani we Francji za dystrybucję telefonów EncroChat.

Garcés powiedział, że francuski sąd w Lille odmówił mu dostępu do płyty CD zawierającej zhakowane wiadomości EncroChat związane ze sprawą, twierdząc, że jest to „tajemnica państwowa”.

„Wszystko, o co proszę francuski wymiar sprawiedliwości, to umożliwienie mi dostępu do dowodów” – powiedział.

Alberto López powiedział, że hiszpański wymiar sprawiedliwości nadał legitymację dowodom uzyskanym w wyniku włamania do EncroChat, argumentując, że mają one „wartość dokumentalną”.

„Mówią, że to dowody z dokumentów, ponieważ są to rozmowy, które miały miejsce w przeszłości; to znaczy dlatego, że nie są produkowane w czasie rzeczywistym” – powiedział prawnik.

W Wielkiej Brytanii Investigatory Powers Tribunal stwierdził w zeszłym tygodniu, że National Crime Agency zgodnie z prawem uzyskała nakazy dostępu do wiadomości EncroChat uzyskanych w wyniku operacji hakerskiej przeprowadzonej przez francuską żandarmerię i holenderską policję.

Ale odesłał pytania dotyczące prawnej dopuszczalności dowodów EncroChat w brytyjskich procesach karnych z powrotem do sądów koronnych.

IPT stwierdziło, że konieczne będzie ustalenie, czy Francuzi uzyskali komunikację w trakcie ich transmisji – co jest niedopuszczalne w brytyjskich sądach – czy też włamując się do telefonów, co jest prawnie dopuszczalne.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Quick Look: UCOTECH RE-2 In-Ear Monitors

Introduction UCOTECH is a South Korean audio brand that was founded in 2007 and has put out nearly 20 products in the time since....

Przewodnik po Dniu Społeczności Pokémon Go Axew

Pokemon Go organizuje wydarzenie Axew Community Day 10 czerwca od 14:00 do 17:00 czasu lokalnego. Chcemy przypomnieć mieszkańcom sprawdzić niebezpieczne warunki...

Recenzja ASUS GeForce RTX 4060 Ti TUF OC

Wstęp ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4060 Ti OC to poważnie wyglądająca, fabrycznie podkręcona, zaprojektowana na zamówienie wersja najnowszego wejścia firmy NVIDIA do klasy...
Advertisment