Google wyraża zgodę na zniszczenie danych przeglądania zebranych w trybie incognito


Zgodnie z proponowaną ugodą zbiorową złożoną w poniedziałek firma Google zgodziła się zniszczyć lub pozbawić danych identyfikacyjnych miliardy rekordów danych przeglądania stron internetowych zebranych, gdy użytkownicy korzystali z prywatnego przeglądania w „trybie incognito”.

The proponowane rozliczenie w Brown przeciwko Google nałoży również na firmę obowiązek ujawniania większej ilości informacji na temat sposobu gromadzenia informacji w trybie incognito i nałoży ograniczenia na gromadzenie danych w przyszłości. Jeśli zostanie zatwierdzona przez sędziego federalnego w Kalifornii, ugoda będzie mogła dotyczyć 136 milionów użytkowników Google. The Pozew 2020 został wniesiony przez posiadaczy kont Google, którzy oskarżyli firmę o nielegalne śledzenie ich zachowania poprzez funkcję przeglądania prywatnego.

Według poniedziałkowego wniosku sądowego wartość propozycji wynosi 5 miliardów dolarów, obliczona na podstawie wartości danych, które Google przechowuje i będzie zmuszona zniszczyć, oraz danych, których nie będzie mogła zebrać. Google będzie musiało zająć się danymi zebranymi w trybie przeglądania prywatnego w grudniu 2023 r. i wcześniej. Wszelkie dane, które nie zostaną całkowicie usunięte, muszą zostać pozbawione możliwości identyfikacji.

„Niniejsza Ugoda zapewnia rzeczywistą odpowiedzialność i przejrzystość ze strony największego na świecie podmiotu gromadzącego dane i stanowi ważny krok w kierunku poprawy i ochrony naszego prawa do prywatności w Internecie” – napisali powodowie w proponowanej ugodzie.

Rzecznik Google José Castañeda powiedział w oświadczeniu, że firma „jest zadowolona z rozstrzygnięcia tego pozwu, który zawsze uważaliśmy za bezzasadny”. Chociaż powodowie wycenili proponowaną ugodę na 5 miliardów dolarów, czyli kwotę, której pierwotnie domagali się odszkodowania, Castañeda stwierdził, że „otrzymują zero”. Ugoda nie obejmuje odszkodowania dla klasy, choć roszczenia mogą składać osoby fizyczne.

„Nigdy nie kojarzymy danych z użytkownikami, którzy korzystają z trybu incognito” – dodał Castañeda. „Z przyjemnością usuniemy stare dane techniczne, które nigdy nie były powiązane z konkretną osobą i nigdy nie były wykorzystywane do jakiejkolwiek formy personalizacji.”

Reklama

Część umowy obejmuje zmiany w sposobie, w jaki Google ujawnia ograniczenia swoich usług przeglądania prywatnego, którymi dysponuje firma rozpoczęło się już wdrażanie w przeglądarce Chrome. Firma Google zgodziła się również na pięć lat na umożliwienie użytkownikom domyślnego blokowania plików cookie innych firm w trybie incognito, aby uniemożliwić Google śledzenie użytkowników na zewnętrznych stronach internetowych podczas przeglądania prywatnego.

Zgodnie z warunkami ugody, osoby fizyczne nadal mogą wnosić roszczenia o odszkodowanie do sądu stanowego w Kalifornii. Zgłoszono już 50 wniosków.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dziewięciu pracowników Google aresztowanych po protestach okupacyjnych dotyczących Projektu Nimbus

Dziewięciu pracowników Google, którzy zajmowali biura firmy w Nowym Jorku i Kalifornii, zostało aresztowanych we wtorek wieczorem po ośmiogodzinnym napadzie.Pracownicy protestowali przeciwko zaangażowaniu...

Wieloletni szef sterowników Linux Nouveau, Ben Skeggs, dołącza do firmy NVIDIA

Ben Skeggs, główny opiekun sterownika GPU NVIDIA o otwartym kodzie źródłowym dla jądra systemu Linux o nazwie Nouveau, dołączył do firmy NVIDIA. ...

NBA zakazuje Jontayowi Porterowi zawodnikowi Toronto Raptors prowadzenia zakładów sportowych online

NBA na stałe wykluczyła z ligi napastnika Toronto Raptors Jontaya Portera za naruszenie zasad hazardu – napisano w oświadczeniu w środę. Według...
Advertisment