Glitch podpisuje układ zbiorowy z pracownikami związkowymi


Pracownicy start-upu oprogramowania Glitch podpisali układ zbiorowy z firmą za pośrednictwem swojego związku, który twierdzi, że jest to pierwsza taka umowa podpisana przez pracowników technicznych umysłowych w USA.

Umowa, która weszła w życie 28 lutego 2021 r. I będzie obowiązywać 11 miesięcy, pojawiła się rok po zatrudnieniu Glitcha zagłosował za zrzeszeniem się w oddziale nr 1101 Communications Workers of America (CWA) w marcu 2020 r.

Wysiłek zmierzający do wprowadzenia pracowników Glitch do CWA jest częścią związkowej kampanii na rzecz organizacji pracowników cyfrowych (CODE-CWA), która została uruchomiona w styczniu 2020 r., Aby pomóc pracownikom branży technologicznej w budowaniu ich władzy.

Chociaż porozumienie – które jest umową prawną między związkiem a Glitch – nie zawiera nic o wyższych płacach, które według rzecznika związku są „już hojne”, zawiera ważne zabezpieczenia dla pracowników.

Co najważniejsze, daje pracownikom prawo do „uzasadnionego powodu” postępowania dyscyplinarnego, co oznacza, że ​​pracownicy mogą być zwolnieni lub w inny sposób „ukarani” w ramach określonego procesu.

Umowa ustanawia również „prawo do wycofania” w odpowiedzi na zwolnienie przez Glitch 18 pracowników (około jednej trzeciej siły roboczej) w maju 2020 r., Co oznacza, że ​​firma musi najpierw zaoferować tym pracownikom ich pracę z powrotem, jeśli chce ponownie zatrudnić pozycje.

Reklama

Dyrektor generalny Glitch, Anil Dash powiedział wtedy na Twitterze że zwolnienia wynikały z presji ekonomicznej bycia „małą firmą w bardzo konkurencyjnej przestrzeni w trudnej gospodarce”. W przypadku tych pracowników umowa obejmuje również pakiet odpraw.

Inżynier oprogramowania Glitch, Katie Lundsgaard, powiedziała w komunikacie prasowym CWA: „Kochamy naszą pracę, uwielbiamy pracować w Glitch, dlatego chcieliśmy zapewnić nam trwały głos w tej firmie i trwałą ochronę. Ta umowa to zapewnia i mam nadzieję, że pracownicy techniczni z całej branży zauważą, że związki i startupy nie są niezgodne. ”

Keith Purce, prezes CWA Local 1101, powiedział, że umowa była „kamieniem milowym w tej branży – i mamy nadzieję, że to zwycięstwo zainspiruje innych inżynierów oprogramowania do zorganizowania swoich miejsc pracy”.

Glitch pracownicy i CWA opisali firmę jako niezwykle chętnego partnera w negocjacjach, dodając, że jej zarząd, który „dobrowolnie uznał związek po jego ogłoszeniu, jest wyjątkiem i powinien służyć jako wzór dla kadry kierowniczej w innych firmach technologicznych”.

Umowa trwała przez około pięć miesięcy, zanim została „w przeważającej mierze ratyfikowana” przez pracowników.

Dobrowolne uznanie przez zarząd firmy Glitch zrzeszania się pracowników i rzekomo polubownego charakteru negocjacji jaskrawo kontrastuje z podobnymi wysiłkami organizacyjnymi podejmowanymi przez innych pracowników branży technologicznej.

Na przykład w kwietniu 2020 r. Stwierdzono, że firma Whole Foods należąca do Amazona używa interaktywnego narzędzia do tworzenia mapy ciepła śledzić wysiłki związkowe swoich pracowników.

Korzystając z algorytmicznego systemu punktacji do przypisywania ocen do każdego z 510 fizycznych sklepów Whole Foods w Stanach Zjednoczonych, Amazon zbadałby ponad 24 wskaźniki – w tym „lojalność” pracowników, rotację, różnorodność rasową, telefony „tipline” do zasobów ludzkich i bliskość do biuro związkowe – również w celu ustalenia prawdopodobieństwa zatrudnienia pracowników w tej lokalizacji utworzenie związku lub przystąpienie do związku.

Według danych Economic Policy Institute amerykańskie firmy wydały co najmniej 100 mln USD na usługi konsultingowe dotyczące kampanii antyzwiązkowych w latach 2014-2017, co pokazuje, że śledzenie potencjalnych wysiłków związkowych jest powszechne w dużych firmach.

W oświadczeniu do Business Insider W tamtym czasie firma Whole Foods twierdziła, że ​​„przytłaczająca większość” jej pracowników wolałaby „bezpośrednie relacje” z firmą i jej kierownictwem, w przeciwieństwie do reprezentacji związkowej.

„Nasza polityka otwartych drzwi pozwala nam zrozumieć potrzeby naszych pracowników i szybko reagować na nie, jednocześnie uznając, nagradzając i wspierając cele każdego członka naszego zespołu” – powiedział.

W innym incydencie we wrześniu 2019 r. Platforma crowdfundingowa Kickstarter zwolniła dwóch czołowych organizatorów związkowych w ciągu ośmiu dnitwierdząc wówczas, że akcja nie była spowodowana ich działalnością związkową. Przewiń do października 2020 r., A firma zgodziła się zapłacić 36 599 USD ugody jednemu z pracowników po tym, jak Krajowa Rada Praw Pracy znalazła wystarczające dowody na to, że zwolnienie było w odwecie za organizowanie się związków zawodowych.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Ponad 700 niesłusznych wyroków skazujących na zastępcę poczty uchylonych na mocy nowego ustawodawstwa

Ustawodawstwo wymagane do uchylenia wyroków skazujących na niesłusznie ściganych kierowników poczty zostało przyjęte przez parlament w ramach „czyszczenia” nierozstrzygniętych ustaw po ogłoszeniu wyborów...

ChatGPT, wyjaśnione – The Verge

Niektórzy autorzy to deklarowali debiut ChatGPT 30 listopada 2022 r. zapoczątkował nowy rozdział w historii, podobny do Oświecenie i Rewolucja przemysłowa. Inni byli...

Knives Out 3 ukaże się w 2025 roku, ale sprawę możemy rozwiązać już teraz

Rian Johnson, ten przebiegły diabeł, znów to zrobił: odszedł i stworzył kolejną tajemnicę w serialu, który rozpoczął się w 2019 r....
Advertisment