Gigantowi IT Atos grozi upadek, jeśli rozmowy restrukturyzacyjne nie powiodą się


Kluczowy rządowy dostawca technologii, Atos, stoi w obliczu „istotnej niepewności” co do swojej zdolności do kontynuowania działalności – ostrzegali audytorzy po ujawnieniu długu o wartości 5 miliardów dolarów.

W najnowszych sprawozdaniach finansowych brytyjskiego oddziału francuskiej firmy informatycznej Atos audytorzy Grant Thornton stwierdzili, że problemy finansowe stojące przed spółką-matką mogą ograniczyć jej zdolność do dostępu do środków pieniężnych i „kontynuowania działalności”, jeśli jej wysiłki refinansowe nie powiodą się.

Jako jeden z 40 strategicznych dostawców rządu Wielkiej Brytanii, którzy zawarli kontrakty warte miliardy funtów, Atos dostarcza systemy informatyczne wielu ministerstwom i organom publicznym, w tym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, Departamentowi Pracy i Emerytur oraz NHS.

Zgodnie z uruchomieniem czyszczenia danych TussellaAtos posiada 43 aktywne kontrakty rządowe generujące prawie 1 miliard funtów przychodów. Obejmuje to prace związane z oceną renty inwalidzkiej, zarządzaniem wizytami w NHS i dokumentacją szpitalną, różnymi systemami udostępniania plików i testowaniem oprogramowania.

Podczas gdy szersza Grupa Atos od czerwca 2022 r. przechodzi transformację biznesową, podejmując kroki w celu zbycia jednostek biznesowych niezwiązanych z podstawową działalnością, w kwietniu 2024 r. ogłosiła, że ​​rozpatruje oferty restrukturyzacji finansowej w celu ustabilizowania swoich finansów, po ujawnieniu, że ma całkowite zadłużenie na prawie 5 miliardów dolarów.

Audytorzy zauważyli, że Atos „nie może wykluczyć, że wynik tych rozmów może zakończyć się niepowodzeniem lub że rozwiązania wynikające z tych rozmów okażą się niewystarczające, aby pokryć terminy zapadalności finansowania i potrzeby gotówkowe grupy w perspektywie długoterminowej”, dodając, że sytuacja „istotne wątpliwości” co do przyszłości firmy.

Reklama

W swoim Wyniki za rok 2023Atos UK dodał, że jeśli spółce dominującej nie uda się skutecznie renegocjować pożyczek ani nie sprzedać aktywów, brytyjski oddział może nie być w stanie regulować własnych zobowiązań. „Atos w odpowiednim czasie poinformuje rynek o postępie rozmów w sprawie refinansowania ze swoimi wierzycielami finansowymi, o planowanych zbyciach, a także o wszelkich potencjalnych zmianach w strukturze kapitałowej wynikających z ostatecznej globalnej umowy refinansowania, w tym o emisji nowego kapitału, co prawdopodobnie doprowadzi do rozwodnienia dotychczasowych akcjonariuszy” – napisano.

Atos poinformował 26 czerwca, że ​​oferta ratunkowa prowadzona przez firmę konsultingową IT Onepoint – największego akcjonariusza firmy – upadła po tym, jak wycofała ona propozycję konwersji 2,9 miliarda euro długu Atos na kapitał własny i zastrzyku 250 milionów euro nowych funduszy dla borykającej się z trudnościami firmy .

Atos dodał jednak, że wznowił rozmowy z czeskim miliarderem Danielem Křetínskim na temat poprzedniej propozycji restrukturyzacji, a także otrzymał poprawiony plan restrukturyzacji od grupy swoich obligatariuszy.

Rzecznik Atos powiedział: „Atos przechodzi obecnie restrukturyzację finansową, która zapewni stabilną przyszłość finansową na całym świecie i w Wielkiej Brytanii.

„Świadczenie usług naszym klientom pozostało niezmienione i będziemy nadal świadczyć wysokiej jakości usługi brytyjskiemu sektorowi publicznemu i prywatnemu, tak jak to robimy od ponad 30 lat”.

Według raportu w jaGabinet Rady Ministrów od lutego pracuje nad planami awaryjnymi, aby ustalić, w jaki sposób można chronić kluczowe kontrakty na wypadek, gdyby Atos nie odzyskał sprawności, co obejmuje potencjalne pozyskanie alternatywnych dostawców IT.

„Wraz z fiaskiem obecnych rozmów w sprawie refinansowania i restrukturyzacji, nawet w obliczu doniesień o rozpoczęciu negocjacji przez nowych inwestorów, przyszłość Atos wydaje się niepewna” – powiedział Mark Lewis, specjalista ds. outsourcingu IT w Stephenson Harwood.

„Rząd Wielkiej Brytanii – i inni klienci Atos z sektora publicznego i prywatnego – opracowują, i oczywiście mają rację, plany awaryjne” – powiedział. „A jeśli klienci jeszcze ich nie opracowali, powinni to zrobić, i to teraz. To, jak skuteczne będą te plany w realizacji, ma kluczowe znaczenie. To wysoce złożone ćwiczenie papierowe i operacyjne, aby je pomyślnie zrealizować”.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o plotkowanym HomePodzie z wyświetlaczem firmy Apple

Po uwolnieniu HomePod 2 na początku 2023 r. pojawiło się wiele plotek o nowym modelu HomePoda, który zawiera jakiś rodzaj wyświetlacza. Plotki te...

Wadliwa aktualizacja CrowdStrike’a spowodowała awarię 8,5 miliona urządzeń z systemem Windows, twierdzi Microsoft

Błędna aktualizacja CrowdStrike spowodowała ogólnoświatową katastrofę technologiczną, która w piątek dotknęła 8,5 miliona urządzeń z systemem Windows, według Microsoftu. Microsoft twierdzi, że to...

Inside Out 2 to niemal dokładnie taka sama historia jak w Big Mouth od Netflixa

Zdrowy film familijny Pixara Od wewnątrz na zewnątrz 2 i pikantna komedia Netflixa Duże usta stosują zasadniczo różne podejścia...
Advertisment