G-Cloud 14: Zagraniczni dostawcy ryzykują nieprzestrzeganiem przepisów, ponieważ CCS zmienia stanowisko w sprawie brytyjskich wymogów dotyczących podatku VAT


Służbę handlową Crown Commercial Service (CCS) oskarża się o wysyłanie mieszanych wiadomości do dostawców usług w chmurze mających siedzibę poza Wielką Brytanią, którzy chcą wziąć udział w Ramy zamówień publicznych G-Cloud rządu Wielkiej Brytanii.

7 maja 2024 r. minął termin składania wniosków dostawców w ramach 14. iteracji umowy zakupu chmury, przy czym CCS ustalił datę rozpoczęcia obowiązywania ram na jesień 2024 r.

Jak stwierdzono w wytycznych CCS „Aplikowanie do G-Cloud”, dostawcy nie muszą mieć siedziby w Wielkiej Brytanii, aby uczestniczyć w programie, jednak Computer Weekly ma świadomość, że garstka zagranicznych dostawców technologii napotkała trudności podczas gromadzenia swoich aplikacji dla G-Cloud 14.

W okresie poprzedzającym ostateczny termin składania wniosków firma CCS zaprosiła potencjalnych dostawców do korzystania z portalu pytań wyjaśniających w celu zadawania pytań dotyczących ubiegania się o miejsce w ramach programu.

Kopia pytań wyjaśniających zadanych CCS i udostępniona Computer Weekly ujawnia powracającą obawę – zgłaszaną przez pięciu odrębnych dostawców spoza Wielkiej Brytanii – dotyczącą niemożności wypełnienia formularza wniosku G-Cloud ze względu na brak -Numer VAT w Wielkiej Brytanii.

„Jesteśmy w trakcie kompletowania aplikacji G-Cloud 14 do sprzedaży usługi oprogramowania chmurowego. Stworzyliśmy konto i rozpoczęliśmy proces składania wniosku, potrzebowaliśmy wyjaśnień w zakresie części wniosku dotyczącej podatku VAT” – napisał jeden z potencjalnych dostawców.

Reklama

„Jesteśmy zarejestrowaną firmą w Australii z ważną australijską firmą i australijskim numerem identyfikacji podatkowej. NIE mamy biur w Wielkiej Brytanii ani UE, a zatem NIE mamy zarejestrowanego numeru VAT.”

Kontynuowali: „Sekcja dotycząca podatku VAT w formularzu wniosku jest obowiązkowa i nie możemy kontynuować bez ważnego numeru VAT”.

W odpowiedzi przedstawiciel CCS potwierdził, że dostawca nie będzie potrzebował numeru VAT zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii, aby uczestniczyć w G-Cloud i zamiast tego mógłby użyć numeru VAT spoza Wielkiej Brytanii.

Podobne pytanie, zadane przez dostawcę z siedzibą w USA, dotyczyło również dalszych wyjaśnień na temat tego, czy mogą ubiegać się o objęcie ramami, nie będąc firmą zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii lub nie posiadając numeru VAT, na co firma CCS odpowiedziała: „Tak – rynek cyfrowy został zaktualizowany abyś mógł wprowadzić swój numer VAT spoza Wielkiej Brytanii.”

Computer Weekly rozumie jednak, że w związku z upływem terminu składania wniosków CCS skontaktowało się z wnioskodawcami z zagranicy i poinformowało ich, że nie będą mogli wziąć udziału w programie, jeśli ich firma nie będzie posiadała brytyjskiego numeru VAT.

Zmiana została potwierdzona w mailu wysłanym przez CCS w poniedziałek 20 maja do potencjalnych dostawców, w którym stwierdzono, że „wszyscy dostawcy spoza Wielkiej Brytanii muszą być zarejestrowanymi podatnikami VAT”, jeśli mają siedzibę poza Wielką Brytanią i dostarczają jakiekolwiek towary lub usługi do Wielkiej Brytanii – lub spodziewaj się tego w ciągu najbliższych 30 dni.

„Proszę podać swój numer VAT… do 1 października 2024 r., w przeciwnym razie możesz zostać uznany za niezgodnego z przepisami” – kończyła się wiadomość.

Kiedy „Computer Weekly” skontaktował się z firmą CCS w celu uzyskania komentarza na temat tej historii i zapytał organizację o przyczynę zawrócenia, w odpowiedzi otrzymaliśmy od przedstawiciela CCS następujący komentarz.

„G-Cloud 14 części 1-3 jest obecnie przedmiotem zamówienia, które jest zarządzane zgodnie z przepisami dotyczącymi zamówień publicznych z 2015 r.” – powiedział przedstawiciel.

„CCS nie może komentować poszczególnych wniosków, ale jeśli w trakcie procesu zapewniania zgodności zostaną zidentyfikowane problemy, CCS zastosuje proces opisany w opublikowanej dokumentacji przetargowej, aby konsekwentnie je rozwiązać”.

W rozmowie z Computer Weekly Nicky Stewart, były szef ICT w biurze gabinetu brytyjskiego rządu, powiedział, że zmiana stanowiska ze strony CCS wprowadzi niektórych dostawców w błąd.

„Wszyscy trzej [UK VAT application] muszą zostać spełnione kryteria – w tym to, które stanowi, że firmy muszą „spodziewać się dostaw do Wielkiej Brytanii w ciągu 30 dni” – powiedziała.

„Ponieważ ramy będą obowiązywały co najmniej do października, niektórzy z zagranicznych wnioskodawców mogą nie spodziewać się dostaw do Wielkiej Brytanii przed tą datą. Dokąd ich to prowadzi?”

Jest to najnowszy problem z szeregu problemów, które utrudniały proces zakupu najnowszej wersji platformy G-Cloud i spowodowały, że CCS spotkało się z krytyką z wielu stron.

Na przykład rządowy dział ds. zamówień został oskarżony o wycofywanie małych i średnich przedsiębiorstw z udziału w programie po ogłoszeniu planów podwyższenia o 20 milionów funtów liczby ubezpieczycieli niezbędnych do uczestnictwa w tym programie. Od tego czasu w odpowiedzi na sprzeciw wobec tego wymogu obniżono kwotę ubezpieczenia potrzebną dostawcom.

Zgłaszano również skargi dotyczące złego sformułowania i trudności w przestrzeganiu dokumentów dotyczących ochrony danych związanych z umową zakupu, chociaż CCS obiecało wówczas to naprawić. Przerobiona wersja została opublikowana na sześć dni przed zamknięciem okna aplikacji G-Cloud 14.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dom Smoka, sezon 2, poprawia makabryczne zabójstwa opisane w książce

Dom Smoka zawsze mówił o tym, jak najmniejsze decyzje mogą mieć nieprzewidziane konsekwencje, ale rzadko ten temat był tak jasny, jak...

iOS 18: 18 najważniejszych funkcji i zmian dla iPhone’a [Video]

W tym wstępnym, praktycznym przewodniku omawiam 18 moich ulubionych nowych zmian i funkcji z pierwszej wersji beta systemu iOS 18 dla iPhone'a. ...

Przeglądarka Chrome na Androidzie może czytać strony internetowe na głos z poziomu aplikacji

Google wprowadza nową opcję o nazwie „Posłuchaj tej strony”, która umożliwia odczytanie strony internetowej na głos w przeglądarce Chrome na Androidzie. Ta...
Advertisment