Furiosa: Najmądrzejszym posunięciem w sadze Mad Max jest odsunięcie na bok Immortana Joe


George’a Millera Furiosa: Saga Mad Maxa uzupełnia i wzmacnia wpływ jego hitu z 2015 roku Mad Max: Na drodze gniewu na wiele sposobów, ale nie mogę przestać myśleć tylko o jednym: jak niewiele nowy film ma do powiedzenia o Immortan Joe, kultowym arcy-złoczyńcy z oryginalnego filmu.

Jasne, brak interakcji Joe z Anya Taylor-JoyFuriosa może wynikać po prostu z faktu, że w 2020 roku zmarł Hugh Keays-Byrne, aktor, który jako pierwszy umieścił na ekranie Immortan Joe. Lachy Hulme wciela się w tę rolę Furiosaale być może George Miller zredukował to z szacunku dla Keays-Byrne’a, z którym współpracował przez wiele lat.

Ale jestem sceptyczny. Konsekwentny drugorzędny status Joe w historii pochodzenia Furiosy pasuje do ogólnego tematu Furiosa zbyt dobrze, żeby to był przypadek: Immortan Joe, demon ostatniego bastionu Imperatora Furiosy, wcale nie był jej nemezis. Właściwie to nie był nią wszystko.

Reklama

Zdjęcie: Warner Bros. Entertainment/YouTube

Stanowi to duży kontrast Droga wściekłościgdzie wydaje się ich wołowina głęboko osobiste. Max Rockatansky wkracza w czyjąś narrację Droga wściekłościjak to zwykle bywa w jego opowieściach. Tym razem tymi kimś są Furiosa (Charlize Theron) i Immortan Joe.

Chwila Droga wściekłości tylko subtelnie sugeruje, że Furiosa była kiedyś jednym z haremu żon i inkubatorów trzymanych w niewoli przez Joego – białe opakowania bluzki Furiosy przywołują na myśl niepraktyczne ruchy Żon – Theron potwierdziła ten fragment swojej historii w wywiadach. Wygląda więc na to, że Furiosa ma naprawdę osobiste powody, by nienawidzić Joe. A jego reakcja na jej zdradę jest przedstawiana jako potężna wściekłość, wznosząca się niczym grzybowa chmura, nieproporcjonalna do jej zdolności do przeciwstawienia się mu.

Nie po to, by umniejszać skuteczność Pięciu Żon w ich własnej ucieczce, ale Joe uważa je za własność, która została mu skradziona, a nie za sojuszników, którzy go zdradzili. Furiosę uważa jednak za zdrajcę godnego jego osobistego gniewu. I w końcu to ona dostąpi zaszczytu pokonania go, podkreślając swoje miejsce na tym samym poziomie narracji, co on. Droga wściekłościgłówny czarny charakter.

Dlatego jest tak dziko Furiosa mówi cicho i nieubłaganie przez cały czas trwania, że ​​Joe tak naprawdę nie jest nawet głównym bohaterem jej historii. Jasne, kupuje ją, ale potem zapomina, że ​​w ogóle istniała. Nie odebrał jej niczego, co nie zostało już zabrane, nie nauczył jej niczego, czego nie nauczyła się już od kogoś innego, nie dał jej niczego, czego sama by już nie wzięła. Kiedy dzielą się scenami, a nawet prowadzą dialog, nie ma międzyludzkiego gniewu ani uczucia w żadnej ze stron. Pomimo intensywności swoich postaci, Hulme i Taylor-Joy zachowują neutralny dystans do emocji.

Okazuje się, w Furiosa, że życie Furiosy zostało w rzeczywistości ukształtowane przez zupełnie inną, całkowicie żałosną postać Dementusa, watażki z Pustkowi, który torturował jej matkę na śmierć, sprzedał Furiosę w niewolę, zabił jej najbliższą przyjaciółkę i kosztował ją prawą rękę. I równie stanowczo, Furiosa mówi, Furiosa przekroczyła granicę zemsty na wiele lat, zanim w ogóle stanęła przeciwko Joemu.

To, co widziałeś w Droga wściekłości, Furiosa mówi, była rzeczą najdalej od osobistej do Furiosy. Immortan Joe nigdy nie był tym facetem. Był po prostu facet na drodze. A część „facet” może być najważniejsza.

lr: Nathan Jones jako Rictus Erectus i Hugh Keays-Byrne jako Immortan Joe stoją w otoczeniu Wojennych Chłopców i ogromnych pojazdów w Mad Max: Na drodze gniewu.

Zdjęcie: Jasin Boland/Warner Bros. Pictures za pośrednictwem Everett Collection

Rozmowa, która natychmiast otoczyła Droga wściekłości dotyczył Immortana Joe jako ilustracji z Wasteland kultu śmierci kapitalizmu i toksycznej męskości. Jego bardzo rozpoznawalna filozofia sprowadza wszystkie nieelity do rzeczy – kobiety do żon (niewolnic seksualnych, zapłodnionych siłą) lub matek (zniewolonych do produkcji mleka z piersi na pożywienie), a mężczyzn do chłopców wojennych (nacisk na chłopcy), wymienne mięso armatnie, uzależnieni od kłamstwa, że ​​cel mogą znaleźć jedynie w przemocy dla Prawdziwego Przywódcy.

Wszystko to zostało podkreślone przez wyniszczający charakter buntu Furiosy. W końcu, mówiąc językiem country i zachodniej piosenki, zraniła go w najbardziej niszczycielski sposób, w jaki można zranić mężczyznę, kradnąc jego żonę (żony), jego pieniądze (wodę), jego samochód (War Rig) , a może nawet jego pies (nieszczęsny Nux grany przez Nicholasa Houlta, jeśli chcemy trochę naciągnąć metaforę).

Immortan Joe to elektryzujący złoczyńca i Furiosa wcale na nim nie oszczędza! Scena kontrastująca chwiejny apel Dementusa do własnych interesów mas z niezachwianą wiarą stworzoną przez propagandę kultu śmierci Joego jest jedną z najbardziej mrożących krew w żyłach w filmie. Ale przedstawienie tak operowego złoczyńcy, który reprezentuje także tak szeroki temat, wiąże się z wiecznym ryzykiem. Jeśli nie będziesz ostrożny, uczynienie ich potężnymi i zdolnymi do ubiegania się o status złoczyńcy również może sprawić, że będą wyglądać na aspirujących. Możesz się od razu przewrócić sprawiając, że wydają się fajne.

Dlatego jest to tak cholernie mądre Furiosa wbić ten ostatni gwóźdź do trumny kastracji Joego, ustanawiając to Droga wściekłościpoczucie własnej wartości było na Joe — na jego strach i jego podatność, nie na Furiosę. On nawet nie jest ważny do kobiety, która go pozbawia personelu.

W odwróceniu stereotypów znanych z epok kina Immortan Joe był dla Furiosy właśnie wtorek.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Studio gier współzałożone przez Dr Disrespecta „natychmiast” kończy współpracę ze streamerem

Midnight Society, studio gier, którego współzałożycielem jest Dr Disrespect, zakończyło współpracę ze streamerem. W poście na X, – napisało studio że w...

Avid Pro Tools zapewnia obsługę ARA 2 dla rozwiązań iZotope, Synchro Arts i Sound Radix oraz nowe wtyczki MIDI

Firma Avid ogłosiła aktualizację oprogramowania do produkcji dźwięku Pro Tools, która wprowadza obsługę ARA 2 dla rozwiązań firm iZotope, Synchro Arts i Sound...

24 czerwca 2024 – Rozmowy Apple i Meta, dramat DMA

Posłuchaj podsumowania najważniejszych artykułów dnia z 9 do 5Mac. Dostępny jest 9to5Mac Daily w iTunes i aplikacji Podcasty firmy Apple, Zszywacz, Dostroić,...
Advertisment