Frieren: Beyond Journey’s End trafia tam, gdzie niewiele anime fantasy odważa się pójść


Jeśli szukasz anime, które zmusi Cię do przesłuchania nieuniknionego upływu czasu i pogodzenia się z faktem, że pewnego dnia Ty też zostaniesz zapomniany, to chłopcze, mam dla Ciebie serial.

Frieren: Poza końcem podróży to przepiękna wizualnie przygoda fantasy, ale to także melancholijna wizja śmiertelności. Elfia mag Frieren obserwuje, jak świat wokół niej się zmienia: magia ewoluuje, imperia upadają, ludzie, których zna i kocha, starzeją się, umierają, aż w końcu zostają zapomniani. Jednak przedstawienie jest delikatne i pocieszające, nawet w obliczu nieuniknionego zapomnienia.

[Ed. note: This post contains some slight setup spoilers for Frieren: Beyond Journey’s End.]

Reklama

Zdjęcie: Madhouse/Crunchyroll

Frieren: Poza końcem podróży rozpoczyna się tam, gdzie kończy się większość archetypowych historii fantasy: po tym, jak grupa bohaterów pokonała wielkiego zła. Przysięgają, że spotkają się ponownie, ustalając datę za 80 lat, kiedy powróci wielki rój meteorów. Stamtąd się rozdzielili. Frieren, jedyny elf drużyny, nie zadaje sobie trudu dotrzymywania kroku innym aż do ich zaplanowanego spotkania. Chociaż ona w ogóle się nie zestarzała, reszta jej drużyny – bohater Himmel, ludzki kapłan Heiter i krasnoludzki wojownik Eisen – wyraźnie się postarzała. I chociaż do tego spotkania doszło, kończy się ono żałobnie, bo już następnego dnia Himmel umiera.

Frieren przysięga, że ​​lepiej będzie jej dotrzymywać kroku przyjaciołom, ale mija kolejne 20 lat, zanim ponownie spotyka jednego z członków swojej partii. Życie toczy się inaczej, gdy jesteś elfem, a twoje życie wynosi setki, jeśli nie tysiące lat. 10 lat, które Frieren spędziła w podróży ze swoją grupą, było dla niej tylko mgnieniem, ale dla wszystkich innych był to ogromny rozdział. Wie z pierwszej ręki, jak bardzo świat się zmienia, jak nic nie jest trwałe.

To czuły frazes, z którego korzysta wielu bohaterów Shonen Hunter X HunterTo będzie PokémonyAsh — chcą być wielkimi bohaterami, których świat nigdy nie zapomni. Jeszcze więcej bohaterów z okruchów życia, np Hinata w Haikyuu, chcą osiągnąć legendarną wielkość. Ale Frieren przypomina nam wielokrotnie, że nawet najwięksi bohaterowie zostaną zapomniani. Ich posągi mogą pozostać, ich imiona mogą dzwonić, ale fala czasu wszystko to zmyje.

Ogromny demon unosi się nad dwiema mniejszymi postaciami

Zdjęcie: Madhouse/Crunchyroll

Frieren może zachować swoje wspomnienia i miłość do przyjaciół, nawet gdy świat o nich zapomina. Reszta z nas nie ma przywileju zasadniczo nieśmiertelnego przyjaciela, który mógłby kontynuować nasze wspomnienia. Chociaż ta myśl może być przerażająca, Frieren nie sprawia wrażenia aż tak złego. Taka jest po prostu natura istnienia. Nie ma sensu próbować z tym walczyć. Co Jest ważne są jednak połączenia, które nawiązujemy z innymi, pomimo tego, czego nie da się uniknąć. Być może za sto lat nikt nie będzie wiedział, kim byłeś; ale teraz oni Do.

Upływ — i świadomość — czasu ma kluczowe znaczenie Frieren, jak widzimy, gdy Frieren wyjaśnia swojej nowej uczennicy, Fern, że demoniczny mag, którego muszą obudzić i ujarzmić, był znany z tworzenia najbardziej śmiercionośnego zaklęcia wszechczasów, takiego, które mogło przebić się przez każdą obronną magiczną tarczę. Fern mentalnie przygotowuje się na ciężką bitwę – tylko po to, by uświadomić sobie, że w ciągu 80 lat od uwięzienia demona jego śmiercionośne demoniczne zaklęcie stało się zwyczajną magią ofensywną. Rozumienie magii przez ludzkość ewoluowało i dlatego to, co kiedyś było zabójczym, niemożliwym do pokonania zaklęciem, stało się teraz standardem. Bitwa szybko się kończy. W końcu jest to przygoda fantasy, w której bitwy i bójki nie są najważniejsze.

Zamiast, Frieren skupia się na drobnych chwilach, szczegółach często pomijanych w innych epickich przygodach fantasy. Dużo uwagi poświęca się przestojom, powiązaniom, jakie Frieren nawiązuje z dwoma młodymi bohaterami, które wzięła pod swoje skrzydła, oraz wspomnieniom ze swojej dawnej imprezy. Jej nowe zadanie polega na ciągłym odtwarzaniu starych kroków, więc odwiedza miejsca, które kiedyś podróżowała, i patrzy na nie w nowym świetle. Jedyne, co jej pozostało, to wspomnienia. I przy każdej okazji mogła nawiązać z nimi lepszy kontakt, ale tego nie zrobiła.

Rudowłosy młody mężczyzna w czerwonym płaszczu, fioletowowłosa dziewczyna i mała elfka o białych włosach wpatrują się w grupę posągów na środku rynku

Zdjęcie: Madhouse/Crunchyroll

I nawet teraz widzowie nieustannie przypominają, że Fern i Stark pewnego dnia się zestarzeją i umrą, podczas gdy Frieren po raz kolejny przeżywa w swoim długim życiu nową grupę bohaterów i żołnierzy. Unosi się nad całym spektaklem, ale zamiast podważać relacje między bohaterami, podkreśla je. Jeśli każda osoba, którą znasz, w końcu zostanie zapomniana, ważniejsze niż kiedykolwiek jest cieszenie się czasem spędzonym z nią.

Jedna wymiana zdań najbardziej zapadła mi w pamięć: Frieren ujawnia, że ​​Flamme, legendarny założyciel magii ludzkości, był w rzeczywistości jej mentorem. Znała Flamme’a, osobę, którą większość ludzi uważa za mit, bardzo dobrze. Opowiada to Himmelowi, który bierze sobie jej słowa do serca. Odtąd nalega, aby przy każdej możliwej okazji wykonywać rzeźby partii, aby nikt nie mógł wmówić Frierenowi, że były one tylko mitem.

A jednak, gdy Frieren natrafia na wiele z tych posągów, niektóre z nich są zarośnięte i prawie zapomniane. Mieszkańcy wsi zapominają, dlaczego organizują uroczyste festiwale dla posągów stojących na rynku. Upływ czasu jest nieubłagany i bezlitosny. Frieren nie spotyka wielu innych długowiecznych postaci, ale kiedy to robi, jasne jest, że one również to rozpoznają. Mimo to idą dalej.

Pewnego dnia nikt o Tobie nie będzie pamiętał. I to jest w porządku, bo kiedyś nadal liczyłeś się.

Wszystkie odcinki Frieren: Poza końcem podróży są teraz dostępne na Crunchyroll.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Pixel 7A to nokaut w rekordowo niskiej cenie 349 dolarów

Oczekuje się, że Google wprowadzi nowość Piksel 8A na swoim Konferencja programistów wejść/wyjść w następnym miesiącu. Prawdopodobnie jest to czynnik przyczyniający się...

Telewizory Samsung Frame inspirowane sztuką są teraz tańsze nawet o 1000 dolarów

Każdy może lubić oglądanie filmów na dużym ekranie, ale potężny panel po wyłączeniu tylko razi w oczy. Dlatego Telewizor Samsung Frame stało...

Nowy elektryczny robot Atlas firmy Boston Dynamics wytwarza koszmarne paliwo

Firma Boston Dynamics chciała, aby nowa wersja pokazała, że ​​Atlas może zachować humanoidalną formę, nie ograniczając „sposób poruszania się dwunożnego robota”. Nowa...
Advertisment