Firma Microsoft została dotknięta nową falą skarg dotyczących zachowań antykonkurencyjnych związanych z chmurą


Microsoftu stoi przed perspektywą dochodzenia antymonopolowego z rąk innego zagranicznego organu nadzorującego konkurencję w następstwie skargi złożonej przez hiszpańskie stowarzyszenie branżowe skupiające się na start-upach.

Hiszpańskie stowarzyszenie startupów (SSA) potwierdziło w oświadczeniu wydanym 7 maja, że ​​złożyło skargę do hiszpańskiej Komisji ds. Rynków Krajowych i Konkurencji (CNMC) „w odpowiedzi na praktyki ograniczające zaobserwowane na rynku usług w chmurze”, które jego zdaniem są „znacząco wpływający zarówno na dostawców usług w chmurze, jak i klientów w ekosystemie start-upów w Hiszpanii”.

SSA, która reprezentuje interesy ponad 700 start-upów w Hiszpanii, stwierdziła, że ​​„w [cloud] rynku w ostatnich latach”.

Do tego momentu organizacja zarzucała Microsoftowi wykorzystywanie swojej dominującej pozycji na rynku systemów operacyjnych i oprogramowania biurowego do „wymuszenia korzystania” z jej publicznej chmury Azure, co z kolei – „[imposes] sztuczne bariery ograniczające zdolność startupów do uczciwego i konkurencyjnego konkurowania”.

Jak stwierdzono w oświadczeniu SSA: „Te [anti-competitive] praktyki obejmowałyby bariery w przenoszeniu danych lub warunki umowne ograniczające konkurencję w zakresie licencji na oprogramowanie, co utrudniałoby lub uniemożliwiało swobodny wybór dostawców tych usług, ograniczając możliwości wyboru i elastyczność, których potrzebują start-upy, aby móc zachować odporność, wprowadzaj innowacje i rozwijaj się.”

Termin osiągnięcia zgodności z SSA przypada prawie sześć miesięcy po ogłoszeniu planów przez CNMC pod koniec listopada 2023 r. przeanalizowanie stanu konkurencji w krajowym sektorze usług chmurowych, w połączeniu ze zobowiązaniem do wydania szeregu zaleceń zachęcających do rozwoju konkurencji.

Reklama

W swojej skardze SSA wezwała CNMC do przeprowadzenia „wyczerpującego dochodzenia” w celu ustalenia zakresu naruszeń przepisów dotyczących konkurencji przez Microsoft oraz do przeforsowania zmian, które umożliwiłyby start-upom prosperowanie „bez przeszkód ze strony monopolistycznych lub antykonkurencyjnych” praktyk konkurencyjnych”.

Prezes SSA Carlos Mateo powiedział, że przetwarzanie w chmurze to „jedna z najważniejszych technologii”, jeśli chodzi o napędzanie transformacji cyfrowej w różnych sektorach” oraz „Uważamy, że wszystkie firmy powinny być w stanie konkurować w środowisku równości, aby nie zostać pozostawione za”.

Mateo kontynuował: „Wierzymy, że jest to kluczowy krok zapewniający, że rynek chmury w Hiszpanii będzie nie tylko innowacyjny, ale także dostępny i sprawiedliwy dla wszystkich zaangażowanych podmiotów, zwłaszcza dla start-upów, które stanowią zarówno podstawę, jak i przyszłość naszej gospodarki cyfrowej .”

W odpowiedzi na skargę rzecznik Microsoftu powiedział, że firma zobowiązuje się nawiązać kontakt ze społecznością hiszpańskich startupów, aby mogła ona lepiej zrozumieć zgłaszane obawy.

„Microsoft zapewnia naszym klientom wybór i elastyczność w zakresie bezpłatnej zmiany dostawcy usług w chmurze, a nasze warunki licencyjne umożliwiają naszym klientom i innym dostawcom usług w chmurze uruchamianie i oferowanie oprogramowania Microsoft w każdej chmurze” – dodał rzecznik.

Skarga jest najnowszą z szeregu antykonkurencyjnych oskarżeń skierowanych pod adresem Microsoftu w ostatnich latach, a działania firmy w chmurze są obecnie badane w Wielkiej Brytanii przez Urząd ds. Konkurencji i Rynków.

Jak już wcześniej informował Computer Weeklyfirma spotkała się również z podobną krytyką ze strony organizacji branżowej Cloud Infrastructure Service Providers in Europe (CISPE) w związku z zarzutami, jakoby Microsoft pobierał od klientów wyższe opłaty za korzystanie z narzędzi zwiększających produktywność online w chmurach konkurencji.

Poproszony o odpowiedź na wiadomość o skardze SSA przeciwko Microsoftowi, rzecznik CISPE powiedział, że sprawa jest kolejnym przykładem „powszechnego i ciągłego stosowania przez Microsoft” nieuczciwych praktyk w zakresie licencjonowania oprogramowania w celu „zmuszania” klientów do korzystania z chmury publicznej Azure.

„W tej sprawie ważne jest to, że złożyli ją europejscy klienci korzystający z chmury. Startupy są niezbędne dla tętniącej życiem gospodarki cyfrowej, której potrzebuje Europa, dlatego powinny mieć swobodę wprowadzania innowacji i budowania swojej działalności w oparciu o dowolną wybraną infrastrukturę chmury” – powiedział rzecznik.

„Należy szybko położyć kres restrykcyjnym warunkom licencyjnym, które utrudniają lub są ekonomicznie niezrównoważone uruchamianie niezbędnego oprogramowania Microsoft w chmurach innych firm. Organy regulacyjne, zarówno krajowe, jak i europejskie, odgrywają kluczową rolę w zmuszaniu dominujących dostawców oprogramowania do oferowania uczciwych warunków wszystkim klientom.



Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dwóch studentów znajduje błąd w zabezpieczeniach, który może pozwolić milionom ludzi na darmowe pranie

Luka w zabezpieczeniach może pozwolić milionom studentów na darmowe pranie dzięki jednej firmie. Dzieje się tak z powodu luki, którą dwóch studentów...

Mac Pro i Studio otrzymają ukłon w stronę M4 dopiero w połowie 2025 roku

Jednak przez cały 2024 rok wszystkie laptopy Apple (z wyjątkiem MacBooka Air) będą wyposażone w chip M4, który firma właśnie dałem iPada Pro,...

Mówi się, że AirTag 2 ponownie zostanie ogłoszony w 2025 roku

Minęły trzy lata od premiery Apple AirTag, moduł do śledzenia przedmiotów, który integruje się z urządzeniami Apple. Niewiele jednak słyszano o planach...
Advertisment