Firma Microsoft została dotknięta nową falą skarg dotyczących zachowań antykonkurencyjnych związanych z chmurą


Microsoftu stoi przed perspektywą dochodzenia antymonopolowego z rąk innego zagranicznego organu nadzorującego konkurencję w następstwie skargi złożonej przez hiszpańskie stowarzyszenie branżowe skupiające się na start-upach.

Hiszpańskie stowarzyszenie startupów (SSA) potwierdziło w oświadczeniu wydanym 7 maja, że ​​złożyło skargę do hiszpańskiej Komisji ds. Rynków Krajowych i Konkurencji (CNMC) „w odpowiedzi na praktyki ograniczające zaobserwowane na rynku usług w chmurze”, które jego zdaniem są „znacząco wpływający zarówno na dostawców usług w chmurze, jak i klientów w ekosystemie start-upów w Hiszpanii”.

SSA, która reprezentuje interesy ponad 700 start-upów w Hiszpanii, stwierdziła, że ​​„w [cloud] rynku w ostatnich latach”.

Do tego momentu organizacja zarzucała Microsoftowi wykorzystywanie swojej dominującej pozycji na rynku systemów operacyjnych i oprogramowania biurowego do „wymuszenia korzystania” z jej publicznej chmury Azure, co z kolei – „[imposes] sztuczne bariery ograniczające zdolność startupów do uczciwego i konkurencyjnego konkurowania”.

Jak stwierdzono w oświadczeniu SSA: „Te [anti-competitive] praktyki obejmowałyby bariery w przenoszeniu danych lub warunki umowne ograniczające konkurencję w zakresie licencji na oprogramowanie, co utrudniałoby lub uniemożliwiało swobodny wybór dostawców tych usług, ograniczając możliwości wyboru i elastyczność, których potrzebują start-upy, aby móc zachować odporność, wprowadzaj innowacje i rozwijaj się.”

Termin osiągnięcia zgodności z SSA przypada prawie sześć miesięcy po ogłoszeniu planów przez CNMC pod koniec listopada 2023 r. przeanalizowanie stanu konkurencji w krajowym sektorze usług chmurowych, w połączeniu ze zobowiązaniem do wydania szeregu zaleceń zachęcających do rozwoju konkurencji.

Reklama

W swojej skardze SSA wezwała CNMC do przeprowadzenia „wyczerpującego dochodzenia” w celu ustalenia zakresu naruszeń przepisów dotyczących konkurencji przez Microsoft oraz do przeforsowania zmian, które umożliwiłyby start-upom prosperowanie „bez przeszkód ze strony monopolistycznych lub antykonkurencyjnych” praktyk konkurencyjnych”.

Prezes SSA Carlos Mateo powiedział, że przetwarzanie w chmurze to „jedna z najważniejszych technologii”, jeśli chodzi o napędzanie transformacji cyfrowej w różnych sektorach” oraz „Uważamy, że wszystkie firmy powinny być w stanie konkurować w środowisku równości, aby nie zostać pozostawione za”.

Mateo kontynuował: „Wierzymy, że jest to kluczowy krok zapewniający, że rynek chmury w Hiszpanii będzie nie tylko innowacyjny, ale także dostępny i sprawiedliwy dla wszystkich zaangażowanych podmiotów, zwłaszcza dla start-upów, które stanowią zarówno podstawę, jak i przyszłość naszej gospodarki cyfrowej .”

W odpowiedzi na skargę rzecznik Microsoftu powiedział, że firma zobowiązuje się nawiązać kontakt ze społecznością hiszpańskich startupów, aby mogła ona lepiej zrozumieć zgłaszane obawy.

„Microsoft zapewnia naszym klientom wybór i elastyczność w zakresie bezpłatnej zmiany dostawcy usług w chmurze, a nasze warunki licencyjne umożliwiają naszym klientom i innym dostawcom usług w chmurze uruchamianie i oferowanie oprogramowania Microsoft w każdej chmurze” – dodał rzecznik.

Skarga jest najnowszą z szeregu antykonkurencyjnych oskarżeń skierowanych pod adresem Microsoftu w ostatnich latach, a działania firmy w chmurze są obecnie badane w Wielkiej Brytanii przez Urząd ds. Konkurencji i Rynków.

Jak już wcześniej informował Computer Weeklyfirma spotkała się również z podobną krytyką ze strony organizacji branżowej Cloud Infrastructure Service Providers in Europe (CISPE) w związku z zarzutami, jakoby Microsoft pobierał od klientów wyższe opłaty za korzystanie z narzędzi zwiększających produktywność online w chmurach konkurencji.

Poproszony o odpowiedź na wiadomość o skardze SSA przeciwko Microsoftowi, rzecznik CISPE powiedział, że sprawa jest kolejnym przykładem „powszechnego i ciągłego stosowania przez Microsoft” nieuczciwych praktyk w zakresie licencjonowania oprogramowania w celu „zmuszania” klientów do korzystania z chmury publicznej Azure.

„W tej sprawie ważne jest to, że złożyli ją europejscy klienci korzystający z chmury. Startupy są niezbędne dla tętniącej życiem gospodarki cyfrowej, której potrzebuje Europa, dlatego powinny mieć swobodę wprowadzania innowacji i budowania swojej działalności w oparciu o dowolną wybraną infrastrukturę chmury” – powiedział rzecznik.

„Należy szybko położyć kres restrykcyjnym warunkom licencyjnym, które utrudniają lub są ekonomicznie niezrównoważone uruchamianie niezbędnego oprogramowania Microsoft w chmurach innych firm. Organy regulacyjne, zarówno krajowe, jak i europejskie, odgrywają kluczową rolę w zmuszaniu dominujących dostawców oprogramowania do oferowania uczciwych warunków wszystkim klientom.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

YouTube Music umożliwia wyszukiwanie poprzez nucenie do telefonu z Androidem

W aplikacji YouTube Music na Androida dostępna jest funkcja, która będzie po części Shazamem i po części Twoim przyjacielem, gdy powiesz „hej, co...

9to5Mac Overtime 019: Spójrz na te ramki, stary

Jeff jest szefem produkcji treści wideo w 9to5. Początkowo dołączył do 9to5Mac w 2016 roku, tworząc filmy, solucje, poradniki, pisemne samouczki i...

Ława przysięgłych przyznaje Bungie zwycięstwo na mocy przełomowej decyzji przeciwdziałającej oszustwom

Wczorajsza decyzja jury przyznała Bungie (PDF) porządną sumę 63 210 dolarów. – powiedział doradca Bungie, James Barker, w oświadczeniu przesłanym e-mailem na...
Advertisment