Abbott ogłoszono dzisiaj że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła dwa nowe dostępne bez recepty urządzenia do ciągłego monitorowania glikemii (CGM). Lingo jest przeznaczone dla konsumentów dbających o zdrowie, którzy chcą uzyskać lepszy wgląd w swój metabolizm. Tymczasem Libre Rio jest przeznaczone dla diabetyków typu 2, którzy nie polegają na insulinie.
CGM to małe, przenośne czujniki, które zwykle nosi się przez około 14 dni. W rzeczywistości nie mierzą poziomu cukru we krwi, ale zamiast tego mierzą glukozę w płynie śródmiąższowym – substancji między komórkami – tuż pod skórą. Do tej pory były one powszechnie stosowane u osób chorych na cukrzycę typu 1 lub typu 2, które w leczeniu polegają na insulinie. Jednak wśród producentów urządzeń medycznych i start-upów z branży technologii medycznych rośnie nacisk, aby sprawdzić, czy technologia ta może pomóc diabetykom insulinoniezależnym, osobom ze stanem przedcukrzycowym lub osobom, które chcą poprawić swoje zdrowie metaboliczne.
Według Abbotta komunikat prasowy, Żargon ma być „urządzeniem do noszenia przez użytkownika” dla osób w wieku 18 lat i starszych. Podobnie jak urządzenia CGM FreeStyle Libre firmy Abbott, nosi się je na ramieniu przez 14 dni, a dane dotyczące poziomu glukozy można przesyłać do aplikacji na smartfonie. W aplikacji użytkownicy będą mogli przeglądać spostrzeżenia coachingowe dotyczące reakcji danej osoby na określone pokarmy, ćwiczenia i stres. Jednak jako urządzenie wellness nie jest przeznaczone do diagnozowania jakichkolwiek zaburzeń metabolicznych ani wspomagania leczenia cukrzycy.
Libre Rio jest jednak skierowane do diabetyków typu 2, którzy nie stosują insuliny i zamiast tego radzą sobie ze swoim stanem poprzez zmianę stylu życia. Będzie w stanie śledzić zakresy poziomu glukozy od 40 do 400 mg/dl. Abbott nie jest jedyną firmą zajmującą się tego typu CGM. Na początku tego roku firma Dexcom ogłosiła Stelo CGM, CGM OTC, skierowany również do diabetyków typu 2, którzy nie stosują insuliny. Stelo także otrzymał zezwolenie FDA i ma pojawić się później tego lata.
Atrakcyjność CGM OTC polega na tym, że poprawiają dostępność. Zazwyczaj CGM wymagają recepty, co może zniechęcić osoby, które z technicznego punktu widzenia „nie potrzebują” CGM, ale mogłyby odnieść korzyść z jego stosowania. Większa dostępność może zapewnić osobom ze stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą typu 2 skuteczniejszy sposób monitorowania wpływu pewnych zmian stylu życia na ich stan. (A w przypadku stanu przedcukrzycowego potencjalnie to odwrócić.) Niektóre start-upy CGM, np Odżywczy sens I Poziomy, promują się także wśród osób bez cukrzycy, oferując produkty odchudzające, optymalizujące wyniki sportowe i poprawiające zdrowie metaboliczne. To mówi, jury wciąż nie ma pewności co do wpływu stosowania CGM na osoby bez cukrzycy.