Fiński VTT jest partnerem firmy Nokia na rynku danych


Decyzja fińskiego państwowego innowatora VTT o przystąpieniu do partnerstwa Nokia-Veturi w zakresie rynków danych dodała istotnego znaczenia badawczo-rozwojowego (R&D) do projektu, którego celem jest opracowanie nowych koncepcji i technologii rynku danych, które napędzają zieloną transformację miast.

Współpraca VTT z Nokia-Veturi odbywa się za pośrednictwem jej spółki zależnej VTT Technical Research.

Co istotne, partnerstwo oznacza, że ​​VTT ma dobrą pozycję do odgrywania wiodącej roli Dane musząpodprojekt w firmie Nokia-Veturi, który rozwija udoskonalone kanały wymiany danych między różnymi branżami, operatorami i ich sieciami informatycznymi.

Projekt Nokia Veturi jest wspierany przez konfederację

Finlandia

wiodących firm świadczących usługi cyfrowe oraz specjalistów inteligentnych budynków z sektora zarządzania nieruchomościami. VTT dołącza do sojuszu, który obejmuje Loihde Analytics, Sitowise, Cozify, Coba International i nollaE. Duńczyk

miasto
z

Århus
wraz z fińskimi miastami

Espoo
I

Tampere

są również partnerami wnoszącymi wkład kapitałowy w Nokia-Veturi.

Reklama

Głównym celem projektu Nokia-Veturi jest wykorzystanie danych jako instrumentalnego narzędzia do rozwiązywania problemów związanych z rozwojem miast i życiem w dziedzinie zużycia energii i budownictwa. Kluczowym celem jest wykorzystanie danych zebranych z inteligentnych budynków z wykorzystaniem cyfrowych ofert inteligentnej konserwacji w celu zmniejszenia zużycia energii.

Na podstawowym poziomie Nokia-Veturi pracuje nad stworzeniem nowego typu rynku, który przyspieszy udostępnianie danych, zautomatyzowane tworzenie i przetwarzanie danych, powiedział Kalle Kantola, szef obszaru badawczego foresightu strategicznego i ekonomii danych w VTT.

„Dzięki automatyzacji wysoko przetworzone dane mogą być produkowane taniej i dzięki rozwiązaniom integrującym różne sektory” – powiedział. „Może to być opłacalne dla wszystkich operatorów platform. Może również wspierać zrównoważone tworzenie wartości, aby umożliwić szeroko zakrojone zmiany rynkowe w zakresie zrównoważonych przemian”.

Pionier badań i rozwoju

Główne elementy finansowanego przez państwo projektu Nokia-Veturi mają zostać wzmocnione

Finlandia

rolę i międzynarodową reputację jako pioniera badań i rozwoju. Centralny projekt opiera się na trzech głównych filarach: zrównoważony rozwój i konkurencyjność, skalowalność i funkcjonalność sieci oraz koncentracja na rozwiązaniach.

W ramach filaru zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności zbadane zostanie, w jaki sposób można wykorzystać przetwarzanie brzegowe w celu dalszej poprawy efektywności energetycznej, bezpieczeństwa danych i prywatności w infrastrukturze cyfrowej.

Filar skalowalności sieci i operatywności będzie dążył do wykorzystania potencjału przetwarzania brzegowego w celu umożliwienia masowo rozproszonych, zautomatyzowanych i natywnych dla chmury sieci danych w różnych lokalizacjach geograficznych, aby pomóc w bardziej zrównoważonym i energooszczędnym aplikacjom i usługom cyfrowym wrażliwym na opóźnienia.

Filar ukierunkowany na rozwiązania przewiduje bliższą współinnowację i wspólny rozwój między dostawcami usług komunikacyjnych (CSP), dostawcami usług skalowania sieci i firmami zajmującymi się technologiami sieciowymi w celu opracowania globalnych usług brzegowych, które zapewniają zrównoważony i zautomatyzowany transfer danych w przyszłej infrastrukturze cyfrowej.

Projekt DataMust czerpie korzyści z rozwijającego się rynku danych i technologii przetwarzania brzegowego, które eliminują potrzebę przesyłania danych z jednego miejsca do drugiego, powiedział Maja Federleylider projektu DataMust w VTT.

„Chociaż w środowisku miejskim generowana jest znaczna ilość danych, nie są one efektywnie wykorzystywane” – powiedziała. „Zużycie energii przez infrastrukturę cyfrową można zmniejszyć, korzystając z danych lokalnie, bez przesyłania ich do usług w chmurze. Oba cele opierają się na koncepcji zdecentralizowanego i lokalnego rynku danych oraz powiązanych usług przetwarzania danych.”

Finansowanie

Współpraca DataMust, w której VTT będzie odgrywać główną rolę innowacyjną, otrzymała 2,1 miliona euro dofinansowania za pośrednictwem państwowej agencji rozwoju biznesu Business Finland. Projekt, którego całkowity budżet wynosi 4,1 mln euro, ma być realizowany przez dwa lata.

Podstawą projektu DataMust jest Nokia Data Marketplace. To działa jako zabezpieczone łańcuchem bloków platformę dla wiarygodnych danych. Platforma ma cyfrowy ślad, który przetwarza umowy między kupującymi i sprzedającymi dane.

Pomimo istnienia niezawodnych sposobów udostępniania danych, wiele firm pozostaje podejrzliwych wobec nowych innowacji i niechętnie się angażuje Juha Salmelinszef projektu DataMust w Nokii.

„Organizacje mają tendencję do niepotrzebnie trzymania się własnych danych” – powiedział. „To często nie przynosi korzyści nikomu. Dlatego ważne jest, aby firmy lepiej rozumiały i miały model tego, jakie dane można udostępniać i co warto udostępniać w pierwszej kolejności. Firmy muszą zobaczyć, w jaki sposób dane mogą przynieść im długoterminowe korzyści i które dane można uzyskać gdzie indziej”.

Projekty Nokia Veturi i DataMust podnoszą integrację sieci 5G, przetwarzanie brzegowe i udostępnianie danych na nowy poziom, powiedział Salmelin.

„Promuje tworzenie i optymalizację ekosystemu rozwoju usług, który wspiera zrównoważony rozwój ponad granicami sektorów” – powiedział. „Nokia Data Marketplace będzie rozwijana wokół tego rozszerzonego rynku”.

Intensywna współpraca badawcza między DataMust i Nokia Data Marketplace obejmuje dogłębne badanie mające na celu ustalenie, w jaki sposób dane zebrane z inteligentnych nieruchomości, które wykorzystują różne czujniki jakości powietrza, oświetlenia, temperatury i inne, mogą być mierzone pod kątem korzyści uzyskanych z lokalizowania gromadzenia danych i ograniczania śladu węglowego budynków na obszarach miejskich.

Chrupiące dane

Lokalizując gromadzenie i wykorzystywanie danych, powiedział Salmelin, mniej danych jest przesyłanych do chmury. Pozytywnym efektem ubocznym jest mniejsze zużycie energii przez centra danych w „crunching data”.

Krytycznym wyzwaniem dla DataMust i jego wiodących partnerów, VTT i Nokia, będzie opracowanie skutecznych metod udostępniania i wykorzystywania danych, które są niezależne od poszczególnych systemów i technologii informatycznych. Ponadto wyzwanie polega na zbadaniu, jakie zachęty można zaoferować operatorom, aby przekonać ich do przyłączenia się do ekosystemu wymiany danych, zarówno w

Finlandia

i międzynarodowo.

Ponieważ środowiska miejskie wytwarzają dane w coraz szybszym tempie, krajobraz przechodzi znaczące zmiany ze względu na ciągły rozwój aplikacji 5G i „podwyższony status” zainteresowania inwestorów inteligentnymi budynkami, powiedział Kantola.

Wykorzystując znaczne zasoby VTT, projekt Nokia-Veturi zwiększa skalę planów budowy skutecznych, przyjaznych dla użytkownika i usprawnionych sieci w celu szerszego udostępniania danych między firmami i różnymi sektorami społeczeństwa.

Przechodząc projekt do następnego etapu w

Finlandia

wiodący partnerzy, VTT i Nokia, doskonale zdają sobie sprawę, że udostępnianie danych ma obecnie ograniczony zakres ze względu na brak jasnych zasad regulujących jakość danych, tworzenie i wycenę danych oraz interoperacyjność systemów.

Finansowanie współinnowacji oraz przewidywany potencjał eksportowy fińskich danych biznesowych odegrały kluczową rolę w zdobyciu przez firmy Nokia-Veturi i DataMust wsparcia ze strony państwa, powiedział Sixten Sandström, szef działu ekosystemu Business Finland.

„Punktem wyjścia dla finansowania współinnowacji jest problem na rynku, który firmy chcą rozwiązać” — powiedział Sandström. „W tym przypadku było to wykorzystanie dużych ilości danych. Rozwiązanie musi mieć również potencjał internacjonalizacji.

Finlandia

to mały kraj, ale doskonały rynek pilotażowy oferujący najwyższą wiedzę techniczną”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Na zdjęciu dysk SSD Corsair MP600 Micro M.2-2242

Corsair zaprezentował MP600 Micro, dysk SSD M.2 NVMe w formacie M.2-2242 (o długości 42 mm), który jest nieco większy od dysku MP600 Mini...

Recenzja EcoFlow Glacier: lodówka, zamrażarka i kostkarka do lodu zasilana energią słoneczną

Nie wiem, komu potrzebna jest zasilana bateryjnie lodówka, zamrażarka i kostkarka do lodu na kółkach, które można ładować za pomocą panelu słonecznego, ale...

Sztuczna inteligencja Edge Copilot firmy Microsoft nie jest w stanie podsumować każdego filmu na YouTube

Dodano jedną funkcję do AI Copilot firmy Microsoft w przeglądarce Edge w tym tygodniu jest możliwość generowania streszczeń tekstowych filmów. Jednak funkcja...
Advertisment