Film Tetris firmy Apple to zgrabny thriller z czasów zimnej wojny, w którym jest za dużo flasha


Powieść graficzna Boxa Browna z 2016 roku Tetris: gry, w które grają ludzie bada twórczość Aleksieja Pażytnowa Tetris w szerszym kontekście tego, jak bawią się ludzie. Książka sięga 3500 lat wstecz do starożytnego Egiptu, zaczynając od starożytnej gry planszowej Senet, następnie przeskakuje do XIX-wiecznej Japonii i powstania Nintendo, które Tetris Nazwę gospodarstwa domowego. Ta sceneria jest przemyślaną podstawą do tego, jak to zrobić Tetris przeszedł od hobbystycznej rozrywki stworzonej w czasach sowieckich do globalnego fenomenu – i jak matematyka, nauka i sztuka zderzają się, tworząc gry wideo.

Nowy film Apple’a Tetris przyjmuje inne podejście, obracając historię Tetris i jego ucieczka z Rosji do nierównego thrillera szpiegowskiego z czasów zimnej wojny z popkulturową okleiną z lat 80. To błyszcząca, skrócona wersja wydarzeń, które doprowadziły do ​​światowego sukcesu gry, skupiająca się nie tyle na Pajitnovie, ile na zdesperowanym biznesmenie Henku Rogersie (Taron Egerton z filmów Kingsman) i tym, jak próbuje rozwikłać Tetris prawa, aby on i Nintendo mogli zdobyć miliony z gry Pajitnova.

Tetris film jest najlepszy, gdy próbuje opowiedzieć o bezwzględnych negocjacjach, które ustaliły, kto jest właścicielem praw sprzedać Gra wideo Tetris. Reżyser Jon S. Baird i scenarzysta Noah Pink podjęli skomplikowaną walkę o kontrakty Tetris pod koniec lat 80. w samym sercu ich filmu o tworzeniu — i eksploatacji — przebojowej gry logicznej Pajitnova.

Reklama

Obraz: Jabłko

Na ekranie wszystko wydaje się trochę śmieszne: mężczyźni w garniturach krzyczą na podwładnych i innych kierowników, że oni Musisz zdobyć prawa do Tetrisa na urządzenia przenośne i zręcznościowe! Teraz!! Ale prawdziwa gra logiczna radzieckiego pracownika państwowego Nikołaja Bielikowa, w którą gra Rogers i jego rywale — przebiegły Robert Stein i nikczemni dyrektorzy Mirrorsoft, Kevin i Robert Maxwell — jest fascynująca do oglądania. Kiedy po mistrzowsku oddziela ich od siebie nawzajem w obskurnych biurach ELORG, zaczesani zbiry z KGB próbują zepsuć negocjacje za pomocą szpiegostwa i taktyki zastraszania.

Reszta filmu jest, jak na ironię, znacznie mniej wciągająca niż popychanie i ciągnięcie negocjacji kontraktowych. Tetris przedstawia Rogersa jako kierowcę i dilera na skraju finansowej katastrofy, nie bojącego się tego, co Sowieci mogą mu zrobić za sprzedaż Tetris bez ich zgody. Pink wplata wskazówki, że Rogers żałuje, że został nieobecnym ojcem, jako pościg do zabezpieczenia Tetris prawa go pochłonęły.

Ale kiedy film przechodzi do segmentów akcji – w tym dziwacznego pościgu samochodowego, który jest dziwnie pikselowany – aż prosi się o wiarę. Wydaje się, że Rogers, Pajitnov i byli pracownicy Nintendo występujący w filmie nigdy nie wspominali o tego rodzaju thrillerowej przygodzie będącej częścią Tetris historię, a sceny te czyta się raczej jako manipulację niż autentyczność. Równie fascynująca jak prawdziwa historia Tetris jest to, że wielokrotnie zadaje sobie pytanie, Czy coś z tego wydarzyło się w ten sposób? Tetris fanów, którzy oglądali dokument BBC Z Rosji z miłością lub przeczytaj Davida Scheffa Koniec gry: jak Nintendo podbiło świat może mieć podobne dręczące pytania.

Togo Igawa jako Hiroshi Yamauchi i Taron Egerton jako Henk Roger wznoszą toast w kadrze z filmu Tetris.

Togo Igawa gra przekonującego, choć zbyt wesołego Hiroshiego Yamauchiego, ówczesnego prezesa Nintendo
Obraz: Jabłko

Zwracają na to uwagę twórcy filmu Tetris jest „oparty na prawdziwej historii”, tradycyjne zastrzeżenie, które daje Bairdowi i Pink nieskończoną dramatyczną licencję na fabularyzowanie czasu Rogersa w Rosji. Niektóre z szokujących wydarzeń, które można tu zobaczyć, są prawdziwe: Robert Maxwell z Mirrorsoft naprawdę udał się do ówczesnego przywódcy Związku Radzieckiego, Michaiła Gorbaczowa, aby spróbować zabezpieczyć prawa do Tetris. Ale są momenty w filmie, w których zaczerpnięte z rzeczywistości fragmenty historii rozchodzą się ze scenami wyraźnie napisanymi jako thriller, w wyniku czego film staje się mniej interesujący. (Czuje się niezwykle podobny do filmu Argozwłaszcza, zarówno w kulminacyjnych scenach, jak i uproszczeniu ważnych szczegółów).

Tetris’ i jego rozpowszechnienie na całym świecie to wspaniała historia, ale złożoność drażliwych kwestii związanych z prawami i procesami sądowymi nie pasuje do kreskówkowej łajdactwa i ciężkiej dramatyzacji nowego filmu Apple. Pomimo najlepszych prób Bairda i Pinka, by uzyskać kinowe napięcie i zaskakujące zwroty akcji, ta historia gra lepiej gdzie indziej, w powtórzeniach z mocniejszym uściskiem rzeczywistości.

Tetris Premiera na Apple TV Plus 31 marca.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Czy Litten może być błyszczący w Pokémon Go?

21 marca 2023 roku Litten będzie w centrum uwagi Pokemon Go, a otrzymasz podwójny Stardust za złapanie Pokémona. I nie,...

NCSC uruchamia narzędzia do kontroli cybernetycznej dla MŚP

Wielkiej Brytanii Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) uruchamia dziś dwie nowe usługi dla 5,5 miliona małych firm w kraju, z których jedna trzecia była...

Szefowa Marvel Studios VFX, Victoria Alonso, odpadła

Za Reporter z Hollywood, po 17 latach pracy w Marvel Studios – początkowo jako wiceprezes wykonawczy ds. efektów wizualnych i postprodukcji, zanim został...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!