Fałszywy przeklęty przedmiot w serwisie eBay zainspirował naprawdę straszny film


Horrory oparte na ledwie prawdziwych historiach to dziesiątki. Jest Wyczarowywanie filmóww oparciu o w większości sfabrykowane przypadki Eda i Lorraine Warrenów, Horror AmityvilleI Egzorcyzmy Emily Rose. Jednak niewiele z tych filmów miało historię tak interesującą i skomplikowaną jak historia o demonach o zjawiskach nadprzyrodzonych Posiadaniefilm o rzekomo prawdziwej skrzyni, nawiedzanej przez dybuka, demonicznego ducha z mitologii żydowskiej.

Film, wyprodukowany przez legendę horroru Sama Raimiego, opowiada historię mężczyzny o imieniu Clyde. Niedawno rozwiedziony Clyde stara się znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia ze swoimi dwiema córkami. Chcąc uszczęśliwić młodszą córkę podczas jej pobytu w jego nowym domu, który w zasadzie znajduje się na odludziu, kupuje jej na wyprzedaży staro wyglądające pudełko. Pudełko, jak wiemy z prologu filmu, jest w jakiś sposób nawiedzone, a duch przemawia do jego właściciela. W końcu dowiadujemy się, że skrzynię nawiedza dybuk, który chce opętać młodą dziewczynę, a film w trzecim akcie zamienia się w kolejny film o rutynowych egzorcyzmach.

Wcześniej jednak Posiadanien jest całkiem niezłe. Akcja jest szybka i przerażająca, z zastępami ogromnych owadów, które wydają się wyłaniać z pudełka, kilkoma świetnymi sekwencjami z inwazyjną ręką, która wydaje się należeć do demona, i kilkoma naprawdę niesamowicie wyglądającymi efektami. Co więcej, ciekawie jest zobaczyć, jak elementy filmu o egzorcyzmach zostały usunięte ze specyficznej ikonografii Kościoła katolickiego, nawet jeśli elementy żydowskie wydają się nieco doczepione, a nie integralne z historią. Mimo to jest to godny dodatek do gatunku posiadania. Ale nic z tego nie jest najlepszą częścią filmu.

Reklama

Zdjęcie: Brama Lwa

Najlepsza część Posiadanie nie sam film, ale „prawdziwe” wydarzenia, które go zainspirowały.

Widzicie, pudełko dybuka z filmu Jest właściwie prawdziwy. Raczej.

Pudełko filmu wzorowane jest na tym, które zostało sprzedane eBay’u w 2003 rwraz z A niepokojąca opowieść o bolączkach pudełka — lub jego demoniczny mieszkaniec — rzekomo spowodowane. Pudełko zmieniło właściciela, przeklinając każdego właściciela, aż trafił do muzeum w Las Vegasgdzie gwiazda popu Podobno Post Malone również został przez to przeklęty.

Jest tylko jeden problem. Oryginalny sprzedawca w serwisie eBay opublikował aktualizację: Pudełko było kompletną i całkowitą podróbką. W 2019 roku post w Sceptyczny pytający przedstawił przekonujący dowód na to, że historia pudełka nie była prawdziwa. Dwa lata później pierwotny sprzedawca, artysta Kevin Mannis, wyjaśnił w wywiadzie Magazyn wejściowy że w rzeczywistości było to całkowicie fikcyjne. Ale powiedział, że wszystko, co wydarzyło się w przypadku pudełka, jest dokładnie tym, na co liczył.

„Jestem kreatywnym pisarzem” – powiedział Mannis w rozmowie z „Input”. „Pudełko Dybuka to historia, którą stworzyłem. A historia Dybuk Box spełniła dokładnie to, co zamierzałem, publikując ją 20 lat temu. […] Która ma stać się interaktywnym horrorem rozgrywanym w czasie rzeczywistym.”

To otwiera zabawny eksperyment myślowy dotyczący pudełka. Czy dybuk, który nawiedzał pudełko i zainspirował film, był prawdziwy? Nie definitywnie nie. Czy pudełko było przeklęte? Absolutnie.

O klątwie często myśli się w dość ograniczony sposób. Słownik Britannica mówi przekleństwo to „magiczne słowa, o których mówi się, że powodują dla kogoś kłopoty lub pech albo stan, który powstaje po wypowiedzeniu takich słów”.

Jednak fan baseballu (i maniak horrorów, który dorastał w Internecie) pragnie przypomnieć, że klątwy mogą być również bardziej realne i praktyczne. A co ważniejsze, wiara w coś fałszywego jest czasami sposobem na urzeczywistnienie tego.

Jeffrey Dean Morgan jako Clyde w Opętaniu siedzący z pudełkiem na kolanach i wyjmujący z niego przedmioty

Zdjęcie: Brama Lwa

Tragiczny i przerażający przykład istnieje w internetowym świecie Creepypasty. The historia Slender Mana to fenomen internetowy, który rozpoczął się w 2009 roku od fikcyjnej internetowej historii o nadprzyrodzonej postaci z wydłużonymi kończynami, która nosi garnitur i zmusza dzieci do wędrowania do lasu i zabijania swoich przyjaciół w jego imieniu. Niestety, w 2014 roku dwie dziewczyny zrobiły dokładnie to samo, ale w prawdziwym życiu, twierdząc, że Slender Man był powodem ich próbował zamordować inną dziewczynę. W ten sposób Slender Man zmienił się z fikcyjnego w realny w najgorszy możliwy sposób: nie jako fizyczna istota o długich kończynach, ale jako istota, która może zainspirować tragedię w prawdziwym życiu.

Jeśli chodzi o lżejszą stronę, jeśli wystarczająco długo śledź baseball i jego zawodników, a na pewno usłyszysz o przekleństwach i przesądach. Czasami dotyczą one całego zespołu, jak np Red Sox Klątwa Bambino albo Prawie stuletnia klątwa Cubs przez kozę. Innym razem są one bardziej indywidualne, np gwiazdor nagle niezdolny do wykonywania podstawowych obowiązków baseballowych. Niekoniecznie są to siły nadprzyrodzone, które uniemożliwiają graczom wykonywanie łatwych rzutów lub uderzanie narzutów, ale jeśli wmawiasz sobie, że nie możesz uderzać, nie robiąc czegoś wystarczająco długo, może to w końcu okazać się prawdą. To przekleństwo, w taki czy inny sposób. Wymyślając historię o przeszłości pudełka, Mannis przeklął je w inny sposób.

Fałszywy, przeklęty przedmiot, który ludzie kupili na eBayu, rozdawali i w końcu zainspirowali Posiadanie może i nie ma w sobie dybuka, ale tak naprawdę jest przeklęty. Jeśli każdy, kto go dopadnie, będzie przypisywał temu swój pech, a gdy już go nie będzie, wszystko się poprawi, będzie to klątwa — niezależnie od tego, czy kryje się w nim demon, czy nie.

Niestety, Posiadanie tak naprawdę nie chodzi o nic takiego. Nadal jest całkiem niezły: dobrze zrobiony i wyjątkowy film o egzorcyzmach, który nigdy nie pozwala sobie na ugrzęźnięcie w zbyt wielu ekspozycjach i wyjaśnieniach. Mimo to film nie jest nawet w połowie tak interesujący, jak historia, która się za nim kryje. Być może pewnego dnia doczeka się remake’u, który jeszcze bardziej będzie odpowiadał jego karcie tytułowej „oparte na prawdziwej historii”, a fałszywe pudełko z serwisu eBay może na dłużej rzucić klątwę na realny świat.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Wgłębianie się w obietnicę reformy planowania centrów danych Partii Pracy w programie wyborczym Partii Pracy

Manifest wyborczy Partii Pracy zawiera zobowiązanie do usunięcia barier planistycznych, które wstrzymują rozwój centrów danych i, z kolei, hamują wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii. Według...

Firma partnerska SK hynix, Mimir IP, pozywa firmę Micron

Mimir IP, południowokoreańska firma zarządzająca patentami, kupiła w maju od SK hynix około 1500 patentów związanych z chipami. Złożyli teraz pozew przeciwko...

Rząd Stanów Zjednoczonych pozywa firmę Adobe za podejrzane praktyki biznesowe: ukryte opłaty i subskrypcje, których anulowanie jest zbyt trudne

Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych (FTC) podjęła kroki prawne przeciwko gigantowi oprogramowania Adobe i dwóm jego członkom kadry kierowniczej za rzekome oszukiwanie konsumentów...
Advertisment