Facebook podpisuje umowę z News Corp na licencjonowanie wiadomości z australijskich mediów


Facebook w zeszłym miesiącu zablokował australijskim użytkownikom i organizacjom medialnym możliwość udostępniać linki do wiadomości w kraju, a teraz wydaje się, że niezwykłe posunięcie firmy zaowocowało kompromisem dla najbardziej zainteresowanych stron, ponieważ gigant medialny News Corp zawarliśmy umowę licencyjną z siecią społecznościową.

Warunki finansowe nie zostały ujawnione, ale umowa jest wieloletnia, która daje platformie informacyjnej Facebooka dostęp do głównych nieruchomości News Corp Australia, w tym news.com.au, The Daily Telegraph, i Sky News. Google podobnie zawarł umowę z News Corp w zeszłym miesiącu, gdy groźba nowego australijskiego prawa regulującego płatności firm technologicznych na rzecz organizacji informacyjnych zawisła nad głowami.

Zamknięcie wiadomości Facebooka w Australii nie zostało zaprojektowane specjalnie w celu zwiększenia presji na News Corp. Zamiast tego Facebook zażądał ustępstw od rządu australijskiego w sprawie przyszłego prawa dotyczącego negocjacji w mediach, które stanowiło, że główne platformy technologiczne, takie jak Facebook i Google, musiałyby płacić za wiadomości wydawcom, aby uzyskać dostęp do ich treści. Google również zagroził, że wyłączy swoją wyszukiwarkę w Australii, ale to się skończyło zamiast tego zawieranie własnych umów.

W przewidywalnym obrocie wydarzeń Facebook uzyskał upragnione ustępstwa, z których największe polegało na zanegowaniu części ustawy, którą Dolina Krzemowa uchyliła w przypadku zawarcia wcześniejszych umów handlowych, a przywrócono możliwość udostępniania wiadomości. A więc Australia uchwalił prawo i wszyscy mniej więcej wyszli bez szwanku. Jednak częścią początkowego sprzeciwu Facebooka wobec prawa było to, że dało ono najpotężniejszym wydawcom zbyt dużą siłę negocjacyjną, a News Corp zdecydowanie największy i najbardziej rozpowszechniony konglomerat medialny w Australii.

„Facebook byłby zmuszony płacić potencjalnie nieograniczone kwoty pieniędzy międzynarodowym konglomeratom medialnym w ramach systemu arbitrażowego, który celowo błędnie opisuje relacje między wydawcami a Facebookiem – nawet bez gwarancji, że jest wykorzystywany do opłacania dziennikarstwa, niech samodzielnie wspierać mniejszych wydawców ”, Nick Clegg, szef globalnej polityki Facebooka, kłócił się w tym czasie w publicznym poście na blogu.

Po starciu w Australii Facebook powiedział, że tak przez następne trzy lata przeznaczyć 1 miliard dolarów na kontrakty z branżą informacyjną wspieranie partnerstwa z organizacjami medialnymi, z niewypowiedzianym zastrzeżeniem, że nie musi stawić czoła innym przepisom dotyczącym negocjacji z mediami, takim jak australijskie. (Facebook powiedział, że zastrzega sobie prawo do ponownego zamknięcia wiadomości w Australii, jeśli tak zdecyduje).

Reklama

Wygląda na to, że Facebook i News Corp dogadały się, a ta nowa umowa sprawi, że wydawcy należący do News Corp będą dostępni na platformie Facebook News w Australii. Oprócz news.com.au i Sky News, z których ta ostatnia ma osobną umowę jako organizacja nadawcza, News Corp twierdzi, że udziela również licencji na treści z głównych gazet, takich jak The Daily Telegraph, Herald Sun w Victorii i Poczta kurierska, a także wielu wydawców regionalnych.

„Umowa z Facebookiem jest przełomem w zmianie warunków handlu dziennikarskiego i będzie miała istotny i znaczący wpływ na nasze australijskie firmy informacyjne” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny News Corp Robert Thomson. „Rupert i Lachlan Murdoch prowadzili globalną debatę, podczas gdy inni w naszej branży milczeli lub leżeli na wznak, ponieważ dysfunkcjonalność cyfrowa groziła, że ​​dziennikarstwo zmieni się w żebraczny porządek”.

„Cieszymy się, że zawarliśmy tę umowę i nie możemy się doczekać wprowadzenia Facebook News do Australii” – napisał Campbell Brown, szef globalnej współpracy informacyjnej Faceboo. Andrew Hunter, szef Facebooka ds. Partnerstw informacyjnych w Australii i Nowej Zelandii, powiedział w oświadczeniu, że „umowy z News Corp Australia i Sky News Australia oznaczają, że ludzie na Facebooku uzyskają dostęp do artykułów z wiadomościami premium i najnowszych wiadomości wideo z sieci News Corp redakcji krajowych, metropolitalnych, wiejskich i podmiejskich ”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dell współpracuje z Imbue w zakresie nowego klastra obliczeniowego AI wykorzystującego prawie 10 000 procesorów graficznych NVIDIA H100

Dell Technologies i Imbue, niezależna firma badawcza zajmująca się badaniami nad sztuczną inteligencją, zawarły umowę o wartości 150 milionów dolarów na budowę nowego,...

Renesas przedstawia pierwszą generację własnego 32-bitowego rdzenia procesora RISC-V przed konkurencją

Renesas Electronics Corporation, wiodący dostawca zaawansowanych rozwiązań półprzewodnikowych, ogłosiła dzisiaj, że zaprojektowała i przetestowała 32-bitowy rdzeń procesora oparty na otwartym standardzie architektury zestawu...

Apple ujawnia zwycięzców nagrody App Store Award 2023; nazywa generatywną sztuczną inteligencję „trendem roku”

Po dokuczanie finalistom na początku tego miesiąca Apple ujawniło pełną listę zwycięzców nagród App Store Award w roku 2023. AllTrails zdobyła koronę aplikacji...
Advertisment