Facebook podpisuje umowę z News Corp na licencjonowanie wiadomości z australijskich mediów


Facebook w zeszłym miesiącu zablokował australijskim użytkownikom i organizacjom medialnym możliwość udostępniać linki do wiadomości w kraju, a teraz wydaje się, że niezwykłe posunięcie firmy zaowocowało kompromisem dla najbardziej zainteresowanych stron, ponieważ gigant medialny News Corp zawarliśmy umowę licencyjną z siecią społecznościową.

Warunki finansowe nie zostały ujawnione, ale umowa jest wieloletnia, która daje platformie informacyjnej Facebooka dostęp do głównych nieruchomości News Corp Australia, w tym news.com.au, The Daily Telegraph, i Sky News. Google podobnie zawarł umowę z News Corp w zeszłym miesiącu, gdy groźba nowego australijskiego prawa regulującego płatności firm technologicznych na rzecz organizacji informacyjnych zawisła nad głowami.

Zamknięcie wiadomości Facebooka w Australii nie zostało zaprojektowane specjalnie w celu zwiększenia presji na News Corp. Zamiast tego Facebook zażądał ustępstw od rządu australijskiego w sprawie przyszłego prawa dotyczącego negocjacji w mediach, które stanowiło, że główne platformy technologiczne, takie jak Facebook i Google, musiałyby płacić za wiadomości wydawcom, aby uzyskać dostęp do ich treści. Google również zagroził, że wyłączy swoją wyszukiwarkę w Australii, ale to się skończyło zamiast tego zawieranie własnych umów.

W przewidywalnym obrocie wydarzeń Facebook uzyskał upragnione ustępstwa, z których największe polegało na zanegowaniu części ustawy, którą Dolina Krzemowa uchyliła w przypadku zawarcia wcześniejszych umów handlowych, a przywrócono możliwość udostępniania wiadomości. A więc Australia uchwalił prawo i wszyscy mniej więcej wyszli bez szwanku. Jednak częścią początkowego sprzeciwu Facebooka wobec prawa było to, że dało ono najpotężniejszym wydawcom zbyt dużą siłę negocjacyjną, a News Corp zdecydowanie największy i najbardziej rozpowszechniony konglomerat medialny w Australii.

„Facebook byłby zmuszony płacić potencjalnie nieograniczone kwoty pieniędzy międzynarodowym konglomeratom medialnym w ramach systemu arbitrażowego, który celowo błędnie opisuje relacje między wydawcami a Facebookiem – nawet bez gwarancji, że jest wykorzystywany do opłacania dziennikarstwa, niech samodzielnie wspierać mniejszych wydawców ”, Nick Clegg, szef globalnej polityki Facebooka, kłócił się w tym czasie w publicznym poście na blogu.

Po starciu w Australii Facebook powiedział, że tak przez następne trzy lata przeznaczyć 1 miliard dolarów na kontrakty z branżą informacyjną wspieranie partnerstwa z organizacjami medialnymi, z niewypowiedzianym zastrzeżeniem, że nie musi stawić czoła innym przepisom dotyczącym negocjacji z mediami, takim jak australijskie. (Facebook powiedział, że zastrzega sobie prawo do ponownego zamknięcia wiadomości w Australii, jeśli tak zdecyduje).

Reklama

Wygląda na to, że Facebook i News Corp dogadały się, a ta nowa umowa sprawi, że wydawcy należący do News Corp będą dostępni na platformie Facebook News w Australii. Oprócz news.com.au i Sky News, z których ta ostatnia ma osobną umowę jako organizacja nadawcza, News Corp twierdzi, że udziela również licencji na treści z głównych gazet, takich jak The Daily Telegraph, Herald Sun w Victorii i Poczta kurierska, a także wielu wydawców regionalnych.

„Umowa z Facebookiem jest przełomem w zmianie warunków handlu dziennikarskiego i będzie miała istotny i znaczący wpływ na nasze australijskie firmy informacyjne” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny News Corp Robert Thomson. „Rupert i Lachlan Murdoch prowadzili globalną debatę, podczas gdy inni w naszej branży milczeli lub leżeli na wznak, ponieważ dysfunkcjonalność cyfrowa groziła, że ​​dziennikarstwo zmieni się w żebraczny porządek”.

„Cieszymy się, że zawarliśmy tę umowę i nie możemy się doczekać wprowadzenia Facebook News do Australii” – napisał Campbell Brown, szef globalnej współpracy informacyjnej Faceboo. Andrew Hunter, szef Facebooka ds. Partnerstw informacyjnych w Australii i Nowej Zelandii, powiedział w oświadczeniu, że „umowy z News Corp Australia i Sky News Australia oznaczają, że ludzie na Facebooku uzyskają dostęp do artykułów z wiadomościami premium i najnowszych wiadomości wideo z sieci News Corp redakcji krajowych, metropolitalnych, wiejskich i podmiejskich ”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Pamięć G.SKILL osiąga 31 rekordów podkręcania w okresie Computex 2024

G.SKILL International Enterprise Co., Ltd., wiodąca na świecie marka wydajnych podkręcanych pamięci i komponentów do komputerów PC, z radością ogłasza osiągnięcie 31 rekordów...

Wgłębianie się w obietnicę reformy planowania centrów danych Partii Pracy w programie wyborczym Partii Pracy

Manifest wyborczy Partii Pracy zawiera zobowiązanie do usunięcia barier planistycznych, które wstrzymują rozwój centrów danych i, z kolei, hamują wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii. Według...

Firma partnerska SK hynix, Mimir IP, pozywa firmę Micron

Mimir IP, południowokoreańska firma zarządzająca patentami, kupiła w maju od SK hynix około 1500 patentów związanych z chipami. Złożyli teraz pozew przeciwko...
Advertisment