Badanie przeprowadzone przez Enterprise Strategy Group (ESG) na zlecenie InfoBlox wykazało, że organizacje europejskie mają mniej dojrzałe praktyki sieciowe obsługujące architektury hybrydowe i wielochmurowe w porównaniu do odpowiedników w innych regionach.
Badanie, oparte na ankiecie przeprowadzonej wśród 1000 menedżerów ds. bezpieczeństwa IT i sieci, z których 300 pochodziło z Europy, oceniało dojrzałość sieci pod kątem tego, czy organizacja utworzyła wielofunkcyjny zespół ds. platformy chmurowej, w którego skład wchodzą specjaliści ds. sieci, bezpieczeństwa i operacji w chmurze.
W kontekście dojrzałości technologicznej badania ESG oceniały poziom automatyzacji wdrożonej do zarządzania siecią i bezpieczeństwem, a także wykorzystanie klasa korporacyjnaprodukty sieciowe niezależne od chmury oraz miara kompleksowej strategii obronnej organizacji.
Porównanie poziomu dojrzałości organizacji w Europie z resztą świata pokazuje, że chociaż na całym świecie można zaobserwować dość dużą spójność, organizacje w Europie znacznie częściej znajdują się w grupie najmniej dojrzałej (55% w porównaniu z 44%), co oznacza, że organizacje w Europie mają, ogólnie rzecz biorąc, niższy stopień dojrzałości hybrydowej i wielochmurowej.
ESG oceniło również organizacje możliwości inżynierii platformy. Zespoły inżynierów platform są często wykorzystywane do zapewnienia wyższego stopnia standaryzacji i automatyzacji w operacjach w chmurze. W przypadku ESG zespół inżynierów platform powinien skupić się na wdrażaniu najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa, konfiguracji sieci, zgodności i optymalizacji wydajności w sposób jednolity w całej organizacji, co, jak twierdzi, prowadzi do bardziej spójnych i niezawodnych środowisk w chmurze. „Taka koncentracja zmniejsza obciążenie zespołów ds. produktów i rozwoju, umożliwiając im poświęcenie wysiłków na dostarczanie funkcji i innowacji” — stwierdziła firma.
Badanie wykazało, że obecnie mniej europejskich organizacji zatrudnia inżynierów platform niż w innych badanych regionach (66% w porównaniu z 74%). Jednak te role będą częściej tworzone w europejskich organizacjach w ciągu najbliższych 12 miesięcy (29% w porównaniu z 22%), co oznacza, że cały region jest gotowy dogonić globalny benchmark.
Według ESG europejskie organizacje również mają tendencję do przyjmowania mniej dojrzałego podejścia, jeśli chodzi o konwergencję narzędzi sieciowych i bezpieczeństwa. W porównaniu do swoich odpowiedników w innych regionach, były one o 44% bardziej skłonne do przyjęcia całkowicie silosowego podejścia (26% w porównaniu do 18%), jak wynika z badania.
Omawiając badania, Frank Ruge, starszy wiceprezes ds. Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w InfoBlox, powiedział: „Badania pokazują, że większość firm w Europie nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. W porównaniu do ich odpowiedników na całym świecie, nadszedł czas, aby nadrobić zaległości. Chociaż luka nie jest jeszcze nie do pokonania, jest ona bardzo znacząca w takich obszarach, jak budowanie zespołów platformowych, konwergencja narzędzi sieciowych i bezpieczeństwa w chmurze oraz korzystanie z podstawowych usług sieciowych w celu poprawy zarządzania aktywami i bezpieczeństwa”.
Jedną z technologii wyróżnionych w raporcie jest bezpieczeństwo systemu nazw domen (DNS)która chroni osoby wewnątrz sieci korporacyjnej przed dostępem do złośliwych witryn. Badanie ESG wykazało, że europejskie organizacje rzadziej używają DNS w celu wykrywania i widoczności zasobów w chmurze.
„Odkrywanie oparte na DNS pomaga w identyfikacji nieautoryzowanych lub nieuczciwych urządzeń, które mogą stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa, umożliwiając szybszą izolację i łagodzenie. Podobnie ułatwia lepsze monitorowanie wzorców ruchu i zachowań użytkowników, umożliwiając wykrywanie podejrzanych działań, takich jak ruch boczny przez atakujących w sieci” — powiedział ESG.
Według ESG, używanie DNS do wykrywania infrastruktury umożliwia również zespołom ds. bezpieczeństwa automatyczne mapowanie wszystkich aktywnych urządzeń i usług w środowisku chmury. Namawiał europejskich menedżerów sieci do pełnego przyjęcia DNS wśród technologii, których używają do optymalizacji zarządzania siecią i operacji bezpieczeństwa.