Europejskie firmy finansowe zwiększają wydatki na otwartą bankowość


Inwestycja w otwarte technologie bankowe przez europejskie firmy finansowe odbiły się w tym roku po tym, jak wstrzymały wydatki w 2020 r.

W sumie 47% z 300 organizacji ankietowanych przez firmę Tink z branży otwartej bankowości powiedziało, że budżety otwartej bankowości wzrosły w 2021 roku.

Ożywienie następuje po trudnym roku 2020, w którym oczekiwane średnie budżety spadły do ​​32 mln euro z przewidywanych 50-100 mln euro.

Tink, który był nabyte przez Visa za 1,8 mld euro w czerwcustwierdzili, że inwestycje w technologię inicjowania płatności znajdują się na szczycie listy priorytetów dla 72% dyrektorów w firmach finansowych.

Badanie wykazało, że pandemia Covid-19 uderzyła w budżety 93% ankietowanych firm, przy czym 2% z nich stwierdziło, że wpływ był poważny.

Daniel Kjellén, współzałożyciel i dyrektor generalny Tink, powiedział: „W miarę jak otwarta bankowość zmierza w kierunku powszechnego stosowania, nie dziwi nas wzrost inwestycji w inicjatywy oparte na danych. Dyrektorzy finansowi skupili się na szerokiej gamie zastosowań otwartej bankowości, od płatności przez oceny kredytowe po śledzenie emisji dwutlenku węgla, uwalniając nową falę tworzenia wartości, z której skorzystają konsumenci i przedsiębiorstwa.

„W miarę, jak otwarta bankowość zmierza w kierunku przyjęcia do głównego nurtu, nie dziwi nas wzrost inwestycji w inicjatywy oparte na danych”

Daniel Kjellen, Tink

Reklama

Przejęcie Tink przez Visa, a także Przejęcie przez Mastercard innej założonej w Skandynawii fintechowej firmy otwartej bankowości AiiA, świadczą o dojrzewaniu segmentu technologicznego w sektorze bankowym.

Teraz ich klienci, firmy finansowe, inwestują pieniądze w otwarte usługi bankowe. Według ankiety Tink, firmy zarządzające majątkiem doświadczają najsilniejszego wzrostu budżetów o 58 proc., podczas gdy banki hurtowe spodziewają się wzrostu o 55 proc., kredytodawcy o 51 proc., a banki typu challenger o 50 proc.

Otwarte usługi bankowe były możliwe dzięki Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie usług płatniczych 2 (PSD2), które weszły w życie w 2018 r. PSD2 umożliwia osobom trzecim dostęp do danych klientów posiadanych przez banki za pośrednictwem interfejsów programowania aplikacji (API) za zgodą klienta oraz oferowanie usług z wykorzystaniem tych informacji. Na przykład firma, za Twoją zgodą, może pobrać płatność bezpośrednio z Twojego konta bez opuszczania jej strony internetowej. W Wielkiej Brytanii jego odpowiednikiem jest rozporządzenie o otwartej bankowości.

Prawie trzy czwarte (72%) firm finansowych stwierdziło, że inicjacja płatności była najważniejszym przypadkiem użycia otwartej bankowości. Potwierdza to ostatnie badanie przeprowadzone przez Juniper Research. Okazało się, że globalna wartość płatności dokonywanych za pośrednictwem otwartej bankowości wyniesie 116 miliardów dolarów do 2026 roku, w porównaniu z zaledwie 4 miliardami dolarów w tym roku.

Kieran Hines, analityk w firmie Celent, powiedział, że niemożliwe jest oszacowanie wydatków na otwartą bankowość, ponieważ jest to raczej czynnik umożliwiający zmianę niż określony obszar wydatków. „W związku z tym wydatki na otwartą bankowość będą rozłożone na szereg różnych inicjatyw, takich jak płatności, pożyczki i bankowość cyfrowa” – powiedział.

„W większości początkowe wymagania dotyczące wspierania otwartej bankowości w Europie, w tym w Wielkiej Brytanii, były związane z wydatkami związanymi ze zgodnością, ponieważ był to mandat regulacyjny” – dodał Hines. „Wydatki po tej stronie będą niższe w 2022 r. niż w poprzednich latach, teraz, gdy większość banków już dostarczyła to, czego potrzebują. Tam, gdzie następuje wzrost, są szersze projekty wspierające rozwój produktów i wydajność procesów w różnych obszarach banku.”

Na przykład powiedział, że istnieją silne przypadki użycia otwartej bankowości, aby pomóc klientom w wstępnym wypełnieniu wstępnych formularzy wniosku o kredyt hipoteczny i pożyczkę. „Inwestycja potrzebna do tego, aby coś takiego się wydarzyła, byłaby częścią budżetu przeznaczonego na inwestycje w rozwiązanie do udzielania kredytów hipotecznych, a nie samą otwartą bankowość”, powiedział Hines.

Badanie Tink wykazało, że poprawa obsługi klienta i procesu onboardingu była drugim najważniejszym przypadkiem użycia otwartej bankowości.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Czy powinieneś kupić AirPods Pro?

AirPods Pro to jedne z najpopularniejszych prawdziwie bezprzewodowych słuchawek na rynku. Po wprowadzeniu w październiku 2019 r. AirPods Pro stały się niezbędnym...

Meta zamyka jedną ze swoich największych gier VR — ale tylko dla posiadaczy Quest 1

W tym samym czasie Meta podniosła cenę swoich zestawów słuchawkowych Quest 2ogłosił również, że kończy obsługę Quest 1 dla Populacja 1,...

Najlepsze książki, komiksy i nie tylko Neila Gaimana

W tym tygodniu Netflix adaptacja Neila Gaimana Piaskun debiutuje. To było długa, długa droga za adaptację legendarnego komiksu oraz Zaangażowanie...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!