UE ma podpisał umowę dla niego Konstelacja IRIS² z 290 satelitów komunikacyjnych, które będą działać zarówno na orbicie średniej, jak i niskiej. Rywal Starlink zapewni bezpieczną łączność użytkownikom rządowym, a także firmom prywatnym i obywatelom Europy, a także przeniesie szybki internet do martwych stref. Transakcja publiczno-prywatna o wartości 10,6 miliarda euro (około 11 miliardów dolarów), według „Financial Times”.ma pojawić się w internecie do roku 2030.
SpaceRISE – konsorcjum kierowane przez europejskich operatorów sieci satelitarnych SES, Eutelsat i Hispasat i wspierane przez europejskich podwykonawców satcom, takich jak Airbus i Deutsche Telekom – otrzymało 12-letnią umowę koncesyjną na rozwój, wdrażanie i obsługę konstelacji IRIS². IRIS² to skrót od Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite.
„Ta najnowocześniejsza konstelacja będzie chronić naszą infrastrukturę krytyczną, połączy nasze najbardziej odległe obszary i zwiększy strategiczną autonomię Europy. Współpracując z konsorcjum SpaceRISE, demonstrujemy siłę współpracy publiczno-prywatnej w pobudzaniu innowacji i zapewnianiu wymiernych korzyści wszystkim Europejczykom” – powiedziała Henna Virkkunen, wiceprezes wykonawczy ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji.
We wrześniu powiedziała przewodnicząca FCC Jessica Rosenworcel chciała zobaczyć więcej konkurencji do Starlink Elona Muska, który od 2018 r. wystrzelił już około 7 000 satelitów.