Europa tworzy niszę w informatyce kwantowej


Chwila komputery kwantowe nigdy nie będą wykorzystywane do wykonywania przyziemnych zadań, takich jak przetwarzanie tekstu czy księgowość, będą w stanie rozwiązać pewne problemy, których nie da się rozwiązać w rozsądnym czasie za pomocą konwencjonalnych maszyn. Niewielka liczba tych problemów jest tak ważna, że ​​większość krajów uprzemysłowionych już inwestuje w obliczenia kwantowe, aby albo zyskać przewagę na wczesnym etapie, albo nie pozostać daleko w tyle.

Naukowcy przewidują, że po opanowaniu tej technologii komputery kwantowe będą wykorzystywane do takich celów, jak symulowanie złożonych układów biochemicznych i rozwiązywanie problemów optymalizacyjnych, takich jak znajdowanie najlepszej trasy między dwoma punktami lub określanie optymalnej alokacji inwestycji w finansach.

Teoretycy przewidują, że obliczenia kwantowe będą w stanie złamać nawet najsilniejsze obecnie klucze szyfrujące w ciągu kilku minut, dzięki czemu tajemnice dowolnej organizacji lub obywatela staną się przejrzyste dla każdego innego kraju lub organizacji prywatnej będącej właścicielem tej technologii. To tylko kilka obszarów, w których oczekuje się, że komputery kwantowe będą miały ogromną przewagę nad komputerami klasycznymi.

Trwa wyścig między krajami uprzemysłowionymi i blokami handlowymi o opanowanie technologii – wyłaniają się trzy regionalne bieguny: Stany Zjednoczone, Chiny i Europa. Choć Europa wyprodukowała już kilka komputerów kwantowych, żaden z nich nie jest tak duży i tak wyrafinowany jak komputery wyprodukowane przez IBM czy Chiny.

Według Oliviera Ezratty’egoAutor Zrozumienie technologii kwantowych 2023wyzwaniem dla Europy jest ustawienie się poza miejscem, w którym Stany Zjednoczone i Chiny prawdopodobnie znajdą się w dziedzinie obliczeń kwantowych. Chiny i inne kraje azjatyckie są zwykle bardzo mocne w produkcji sprzętu, a Stany Zjednoczone zazwyczaj przodują w komercjalizacji technologii – dzięki bardzo dużemu, jednorodnemu rynkowi wewnętrznemu.

Aby zapewnić Europie zdobycie niszy w świecie postkwantowym, Europejski okręt flagowy kwantowy został formalnie uruchomiony w październiku 2018 r. i może spodziewać się, że w ciągu 10 lat otrzyma łącznie 1 miliard euro na inwestycje.

Reklama

Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na projekty, które pomagają przekształcić europejskie badania w zastosowania komercyjne w czterech głównych obszarach: obliczenia kwantowe; symulacja kwantowa; komunikacja kwantowa; oraz wykrywanie kwantowe i metrologia. Deklarowanym celem projektu jest uczynienie Europy jednym z wiodących na świecie regionów pod względem wiedzy kwantowej i innowacji.

Mocne strony Europy

Zdaniem Ezratty’ego, jeśli chodzi o obliczenia kwantowe, Europa ma już bardzo dobrą pozycję w pięciu kluczowych obszarach:

  • Badania i środowisko akademickie finansowane ze środków publicznych;
  • Dynamiczny ekosystem przemysłowy;
  • Wiodąca pozycja w zakresie technologii wspomagających;
  • Integracja komputerów o dużej wydajności i systemów kwantowych;
  • Odpowiedzialna innowacja.

Ezratty twierdzi, że jeśli dodać do siebie wszystkie państwa członkowskie i samą Unię Europejską (UE), Europa jest największym na świecie inwestorem publicznym w badania kwantowe. Jednak Stany Zjednoczone mają ogólnie większe finansowanie od przemysłu – dzięki takim firmom jak IBM, Google, Microsoft i Intel. Stany Zjednoczone są także liderem na świecie pod względem liczby start-upów i poziomu ich finansowania.

„W przypadku dowolnej technologii często najlepiej jest być producentem” – mówi Ezratty. „Ale jeśli nie możesz być producentem, możesz mieć z nim coś do wymiany. Czasami daje to jeszcze silniejszą rękę – szczególnie na wczesnym rynku, kiedy producenci jeszcze tego nie robią zarabianie na sprzedaży produktów.

„Na wczesnym rynku organizacje wytwarzające produkty i komponenty wspomagające mogą już osiągać bardzo duże zyski. Gdy rynek dojrzeje, technologia wspomagająca będzie nadal ważna i często może okazać się potężniejszą kartą przetargową niż kompletne produkty.

Chociaż Europa jest już producentem komputerów kwantowych, m.in IQM, Quandela, Paskal I AQTzapewnia także znaczną część technologii wspomagających, która może być jeszcze ważniejsza. Według Ezratty’ego Europa objęła już wiodącą rolę w kilku ważnych technologiach wymaganych w obliczeniach kwantowych. Należą do nich rozwiązania kriogeniczne, specjalne kable i złącza oraz narzędzia i techniki integracji komputerów kwantowych z komputerami o wysokiej wydajności.

Systemy kriogeniczne są potrzebne do utrzymywania komputerów kwantowych w bardzo niskich temperaturach niezbędnych do działania. „Fińska firma Bluefors jest zdecydowanym światowym liderem w systemy kriogeniczne stosowane w obliczeniach kwantowych– mówi Ezratty. „Mają ponad 70% tego rynku. Drugie miejsce zajmuje Oxford Instruments w Wielkiej Brytanii.”

Do wykonywania operacji wejściowych i wyjściowych pomiędzy kubitami a tradycyjną elektroniką potrzebne są specjalne kable. Kable te muszą łączyć się z kubitami bez zakłócania ekstremalnie zimnego środowiska, w którym kubity muszą działać. „Delft Circuits w Holandii ma pozycję lidera w miarę wzrostu rynku” – mówi Ezratty.

Złącza stosowane w obliczeniach kwantowych muszą spełniać rygorystyczne wymagania. Francuska firma Radiall już prowadzi zdrowy biznes, sprzedając złącza ekranowane magnetycznie, złącza miniaturowe i przełączniki kriogeniczne do stosowania w systemach kwantowych. Ezratty twierdzi, że podobnie jak kable, złącza są szczególnie ważne w umożliwianiu komunikacji między bardzo zimnym środowiskiem kwantowym a tradycyjną elektroniką.

Chociaż obecnie nie ma użytecznego zastosowania tego układu poza badaniami akademickimi, może on być prekursorem ważnego paradygmatu. Gdy komputery kwantowe będą w stanie rozwiązywać przydatne problemy, superkomputer będzie w stanie przekazać określone zadania systemowi kwantowemu, gdzie będzie można je wykonać znacznie szybciej.

Poza technologiami wspomagającymi

W miarę jak komputery kwantowe staną się przydatne, mądrym posunięciem Europy będzie utrzymanie swojej pozycji w zakresie wytwarzania technologii wspomagających, przy jednoczesnym awansowaniu w górę łańcucha wartości, gdzie zacznie ona przynosić zyski. Obecne inwestycje Europy w badania – oraz wysiłki na rzecz rozwoju zróżnicowanego ekosystemu wokół technologii kwantowych – prawdopodobnie zwrócą się do tego czasu.

Europejski projekt flagowy Quantum podejmuje właściwe kroki, zachęcając do wspólnych badań między krajami członkowskimi. Co więcej, inwestorzy venture capital obstawiają start-upy na całym kontynencie. Dobrym przykładem jest firma z siedzibą we Francji Kwatonacja, który twierdzi, że jest „pierwszym na świecie funduszem VC na wczesnym etapie rozwoju zajmującym się głęboką fizyką i technologiami kwantowymi”. Quantonation sfinansowało już 28 startupów w ośmiu krajach w celu komercjalizacji technologii.

Jak dotąd obliczenia kwantowe nie rozwiązały żadnych użytecznych problemów, ale kiedy to nastąpi, Europa będzie w grze. Być może ważniejsze jest to, że państwa członkowskie współpracują, aby jako Unia stawić czoła wielkiemu globalnemu wyzwaniu technologicznemu.



Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Konsole Xbox obsługujące zewnętrzne urządzenia pamięci masowej o pojemności ponad 16 TB

W programie Xbox Insider omówiono nadchodzącą ważną aktualizację funkcji konsoli domowych – we wtorek Pierścień Alpha Skip Ahead (2502.250120-2200) Informacje o wydaniu ujawniają...

iPhone 17 Pro: Siedem nowych funkcji pojawi się jeszcze w tym roku

Ten rok ma być duży dla iPhone'a, z przekonujący nowy iPhone SE 4 na wiosnę i Ultra-cień iPhone 17 Air jesienią. Ale co...

Nowe karty rozszerzenia Space-Time Smackdown (jak dotąd) w Pokémon TCG Pocket

The Karty Pogromu Przestrzeni i Czasu przychodzą do Kieszeń Pokémon TCG przed końcem stycznia, dodając ponad 140 nowych kart w dwóch pakietach...
Advertisment