Koalicja 42 prokuratorów generalnych stanów i terytoriów wzywa Kongres do uchwalenia przepisów wymagających etykiet ostrzegawczych na platformach mediów społecznościowych. list w poniedziałekProkuratorzy generalni napisali, że ostrzeżenia zwrócą uwagę na „nieodłączne ryzyko”, jakie platformy społecznościowe stwarzają dla dzieci.
Naczelny chirurg USA dr Vivek Murthy jako pierwszy zaproponował etykiety ostrzegawcze w czerwcu jako część planu mającego na celu zapobieżenie „kryzysowi zdrowia psychicznego” dotykającemu młodych ludzi. Prokuratorzy generalni ze znacznej większości stanów, w tym Nowego Jorku, Kalifornii, Florydy, Oregonu, Michigan i innych, piszą, aby poprzeć tę inicjatywę, mówiąc, że ten ruch pomoże „chronić przyszłe pokolenia Amerykanów”. Podsumowując, list został podpisany przez 39 prokuratorów generalnych stanów, a także prokuratorów generalnych Samoa Amerykańskiego, Dystryktu Kolumbii i Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.
W liście przytoczono badania łączące korzystanie z mediów społecznościowych z lękiem, depresją i myślami samobójczymi u młodych ludzi, a także badania sugerujące, że platformy społecznościowe zakłócają sen dzieci „nieodpartymi algorytmicznymi rekomendacjami, nieskończonym przewijaniem i ciągłym strumieniem powiadomień”, aby utrzymać je „nieustannie zaangażowanymi w platformę”. Etykiety zaproponowane przez głównego chirurga byłyby podobne do tych, które są już stosowane w przypadku produktów alkoholowych i tytoniowych.
Jednak niektóre z podstawowych badań nad wpływem mediów społecznościowych zostały zakwestionowane, a te etykiety oznaczałyby jeden z nielicznych przypadków, w których platformy do wypowiedzi i komunikacji były zobowiązane do publikowania ostrzeżeń dla swoich użytkowników — z wyjątkiem przepisów na szczeblu stanowym wymagających witryn dla dorosłych dodaj niepotwierdzone informacje o stanie zdrowia o pornografii.
„Ostrzeżenie generalnego chirurga na platformach społecznościowych, choć niewystarczające, aby rozwiązać pełen zakres problemu, byłoby jednym z istotnych kroków w kierunku złagodzenia ryzyka szkody dla młodzieży” – powiedział prokurator generalny. „Wzywamy Kongres do rozważenia takich środków i kontynuowania poszukiwań innowacyjnych rozwiązań w celu ochrony naszych dzieci w obliczu pojawiających się technologii”.