ESA odwiedza asteroidę uderzoną przez misję DART NASA


Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przeprowadza niektóre z końcowych testów wymaganych do wystrzelenia w październiku swojej misji Hera, której celem jest zbadanie asteroida, w którą NASA celowo uderzyła statkiem kosmicznym planujemy powrócić w 2022 r. Celem jest zebranie dokładniejszych informacji na temat kolizji, aby pomóc w opracowaniu systemów, które będą w stanie chronić naszą planetę poprzez odbijanie asteroidów lecących w naszą stronę.

Statek kosmiczny dla Misja Hery przechodzi testy przed lotem, wraz z systemem nawigacji i sterowania naprowadzaniem (GNC), musi manewrować wokół układu podwójnego planetoid Dimorphos i Didymos. System GNC jest poddawany walidacji poprzez wirtualne testy przeprowadzane w Hiszpanii i Niemczech przy użyciu replik komponentów statku kosmicznego Hera.

„System na potrzeby fazy międzyplanetarnego rejsu Hery – która oczywiście jest najważniejsza, jeśli chodzi o gotowość do wystrzelenia – jest teraz w pełni testowany przy użyciu rzeczywistego modelu lotu statku kosmicznego” – powiedział inżynier GNC ESA Jesus Gil Fernandez w blog z ogłoszeniami. „Ta faza zakończy się wraz z przybyciem asteroidy, kiedy obrazy z kamer zostaną wykorzystane do odróżnienia asteroidy od gwiazd tła poprzez obserwację jej stopniowego ruchu na kolejnych zdjęciach”.

Oto harmonogram misji Hera po jej wystrzeleniu w październiku.
Zdjęcie: ESA – Biuro Naukowe

Głównym celem autonomicznej misji Hera jest ocena, co faktycznie stało się z Dimorphos, mniejszą asteroidą, na którą wpłynęła misja NASA Double Asteroid Redirection Test (DART), aby pomagają kierować systemami obrony planetarnej. Nawet w przypadku misji kosmicznej charakter sparowanego układu asteroid – który ma łączne pole grawitacyjne dziesiątki tysięcy razy słabsze od Ziemi – sprawia, że ​​nawigacja po nim jest trudna. Również zderzenie ze statkiem kosmicznym DART należącym do NASA przesunął orbitę wokół Didymosa i prawdopodobnie wprowadził kilka poważnych zmian w swoim ogólnym kształcie.

Według Gila Fernandeza ESA koncentruje się obecnie na GNC w kolejnej fazie operacji zbliżeniowych misji Hera, która jest niezbędna, aby statek kosmiczny zbliżył się na odległość zaledwie jednego kilometra (0,6 mili) od dwóch asteroid.

Reklama

Podobnie jak technologia stojąca za samochodami autonomicznymi, system GNC firmy Hera będzie korzystać z różnych źródeł danych, aby bezpiecznie działać w okolicach Didymos. „Głównym źródłem danych będzie główna kamera do kadrowania asteroid, której obrazy są wykorzystywane zarówno w nauce, jak i nawigacji” – powiedział Gil Fernandez. „Te obrazy zostaną połączone z innymi danymi wejściowymi, aby dokładnie oszacować położenie.”

Wszystkie szczegółowe informacje techniczne dotyczące planów ESA, które ESA planuje dla Hery, aby przezwyciężyć te problemy nawigacyjne, w tym śledzenie cech powierzchni i powtarzalne zmiany prędkości, można znaleźć w wpis na blogu agencji.

Jeśli misja Hera zostanie pomyślnie wystrzelona w październiku tego roku, oczekuje się, że statek kosmiczny spędzi dwa lata w przestrzeni kosmicznej – przelatując obok Marsa, aby nabrać prędkości i obserwować jego księżyc Deimos – zanim dotrze do układu podwójnego planetoid Didymos w październiku 2026 r.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

24 czerwca 2024 – Rozmowy Apple i Meta, dramat DMA

Posłuchaj podsumowania najważniejszych artykułów dnia z 9 do 5Mac. Dostępny jest 9to5Mac Daily w iTunes i aplikacji Podcasty firmy Apple, Zszywacz, Dostroić,...

All Elden Ring DLC Shadow of the Erdtree Remembrance bosses and rewards

There are 10 new Remembrance bosses to fight in Elden Ring’s Shadow of the Erdtree DLC. Like the 15 Remembrances from...

Apple odrzuciło współpracę z Meta w celu wprowadzenia chatbota AI na iOS

A WSJ niedzielny raport to ujawnił Apple i Meta rozmawiały o potencjalnym partnerstwie jeśli chodzi o funkcje AI. Mówiąc dokładniej, wygląda...
Advertisment