Elon Musk ma na rękach problem wolności słowa


Minęło pięć miesięcy, odkąd Elon Musk zgodził się kupić Twittera, więc łatwo zapomnieć, że w tych pierwszych upalnych dniach wszystko miało dotyczyć wolności słowa. Już dawno minęło. Ale Musk ponownie wykazał w tym tygodniu przynajmniej przebłysk zainteresowania, choć w zupełnie innym kawałku swojego imperium: satelitach internetowych Starlink.

Ponieważ jego październikowa próba zbliża się wielkimi krokami, porozmawiajmy najpierw o sprawie Twittera. Po tym, jak nie udało się opóźnić procesu, ale z powodzeniem dodał do niego mnóstwo nowych roszczeń, Musk przygotowuje się (lub nie, kto wie!) do odpowiadać na pytania Twittera w zeznaniu zaplanowanym na 26 i 27 września. Konto Chancery Daily na Twitterze ma pomocnie wymienione kilka oczekujących wywiadów, głównie z agentami finansowymi wokół transakcji. Jak Wtajemniczony notatkiTwitter obala nawet własnego adwokata Muska, co jeden z cytowanych przez niego ekspertów nazywa „bardzo dziwną”.

Prawdopodobnie nie zobaczymy od razu niczego z zeznań, w tym zeznań Muska i byłego dyrektora generalnego Twittera Jacka Dorseya, który był przesłuchiwany na początku tego tygodnia. Nie jest też jasne, ile dostaniemy od Muska. Twitter ma kilka oczywistych wskazówek do zbadania: może zapytać o komentarze Muska w SMS-ach o opóźnianiu transakcji w przypadku „III wojny światowej”, co może podważyć jego twierdzenia o wystraszeniu się przez boty, i może zapytać, czy Musk ma jakiś sekret informacje w tajemnicy od Peitera „Mudge” Zatko – coś, o czym Twitter zażądał szczegółów w nakazie sądowym i za czym będzie argumentował na rozprawie w przyszłym tygodniu. To pasowałoby do gry przedstawiającej Zatko jako mściwego, niezadowolonego pracownika, chociaż obalenie motywów Zatko jest mniej ważne niż demontaż jego faktycznych roszczeń.

Piżmo ma historię bycia drażliwym podczas zeznań

Piżmo ma historię istnienia bardzo drażliwy podczas zeznań. W procesie sądowym dotyczącym jego firmy zajmującej się energią słoneczną SolarCity, udzielił wywiadu nazwanie adwokata „osobą wstydliwą” i „złym człowiekiem” oraz uznanie sprawy za stratę czasu. W 2019 r. w procesie o zniesławienie za nazwanie jaskiniowca Vernona Unswortha „pedo facetem”, on oskarżony Unsworth i adwokat L. Lin Wood „otrząsania”. (Było to zanim Wood stał się znany przede wszystkim jako – Facet od zamachu stanu. Bardziej niewinne czasy!) Ale w tym momencie Musk jest drażliwy wszędzie indziej, więc nie jest jasne, o ile bardziej będzie konfrontacyjny.

To jest dobra zabawa, jeśli — tak jak ja i niektórzy inni współautorzy This Week In Elon — uwielbiam spory sądowe i spory prawne. (Z kolei kanclerz Sądu Kanclerskiego w Delaware, Kathaleen McCormick, jest otwarcie poirytowana prawnikami Muska, a jeśli historia Elona w sądzie jest jakąkolwiek wskazówką, może nie być szczególnie zadowolona z samego Muska). zainwestował w Twittera jako platformę mowy, ponieważ proponowany przez Muska wykup i legalna wojna na wyniszczenie najwyraźniej zebrał swoje żniwo.

Reklama

Wcześniej w tym tygodniu, Wtajemniczony publikowały raporty o niskim morale i wysokich obrotach w firmie, o których mówią źródła 9 proc. pracowników odeszło (podobno w większości dobrowolnie) w miesiącach od pierwszego spotkania Muska z nimi. To jest głęboko przygnębiające i chociaż tak droga zbyt wcześnie, by się tym niepokoić, rodzi to dobre pytanie: jak wygląda krajobraz medialny, jeśli Twitter ulegnie awarii? Twitter to jedna z tych platform, z którymi angażuje się niewielu zwykłych ludzi, ale którymi są dziennikarze i elity polityczne obsesję z, i to z pewnością będzie bardzo stresującym okresem podczas wyborów śródokresowych w USA.

Proces na Twitterze na szczęście zakończy się w dniu wyborów i co wiemy dotychczasowe przygotowania to dość standardowe rzeczy — takie rzeczy jak centrum wyborcze, informacje o głosowaniu i „prebunks” (które teraz mają trochę ograniczone, ale rosnące badania wspierając je) na fałszywe narracje. Ale będą sprawy po procesie i być może więcej argumentów, a zamówienie może otrzymać dopiero pod koniec tego roku. Nie da się również przewidzieć wszystkich kryzysów, które mogą się wydarzyć podczas wyborów, a to szczególnie zły czas, by pracownicy byli rozkojarzeni i nieszczęśliwi. Twitter to platforma, którą dziennikarze, tacy jak ja, uwielbiają nienawidzić, ale słusznie jest frustrujące, gdy Musk zmienia się z pewnego rodzaju interesującego (jeśli się mylisz) eksperyment mowy do ataku typu slash-and-burn.

Musk będący właścicielem Twittera zawsze był dziwny, a to staje się jeszcze bardziej widoczne, gdy Musk zaczyna przypinać idealistyczne obietnice z powrotem na swoim zwykłym polu eksperymentów sprzętowych science fiction. W tym tygodniu szczęśliwym kandydatem był Starlink, satelitarny serwis internetowy Musk uruchomiony w zeszłym roku. Z Muskiem skontaktował się na Twitterze dziennikarz Erfan Kasraie, który poprosił Muska o przeniesienie usługi Starlink do Iranu, który jest obecnie w uścisku poważna blokada komunikacji w odpowiedzi na masowe protesty. W odpowiedzi Musk powiedział, że planuje starać się o zwolnienie z sankcji USA w tym kraju, otwierając drzwi do wysyłania tam sprzętu Starlink.

Nie wiemy, czy Musk pójdzie dalej i oczywiście łatwo jest być cynicznym w stosunku do jego wielkich twierdzeń. (To także trochę ironiczne, ponieważ Twitter był kiedyś usługą) chwalony jako narzędzie oporu i wolności online w Iranie.) Starlink również nie wydaje się być frajerem dla tajnego unikania cenzury, ponieważ wymaga zamontowanej anteny satelitarnej, która nie jest dokładnie subtelna.

To powiedziawszy, Starlink — dla wszystkie jego ograniczenia konkurowanie z usługą przewodowego Internetu — to funkcjonalny produkt, który odniósł wyraźny sukces jako dostawca usług internetowych ostatniej szansy. Musk zaoferował Ukrainie zestawy Starlink po rosyjskiej inwazji na początku tego roku, a kilka miesięcy później miał zebrał pochwały od ukraińskich urzędników obrony za pozostanie online, ponieważ kable światłowodowe i wieże komórkowe zostały usunięte. Grupa prawodawców również zachęcał Departament Skarbu przyznać zwolnienie dla Starlink, więc ma poparcie, jeśli zdecyduje się tego szukać.

Tak czy inaczej, to wszystko sprawia, że ​​Musk jest jego naturalnym żywiołem i prawdopodobnie zobaczymy więcej takich momentów w ciągu najbliższych kilku tygodni. Jeszcze w tym miesiącu on twierdzi, że się ujawni wersja jego humanoidalnego robota Optimus, który nie jest facet w kostiumie robota. Jego firma zajmująca się interfejsem mózg-komputer, Neuralink, to: planowanie Halloweenowego „pokaż i opowiedz”jego postępów. Czy któreś z tych ujawnień się powiedzie? Kto wie! Ale przynajmniej Musk próbuje coś zbudować — nie tylko niszczyć zabawki, których już nie chce.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

macOS 13 Ventura beta 9 jest już dostępny przed jesienną premierą

macOS 13 Ventura beta 9 jest wreszcie dostępny dla programistów po tym, jak Apple udostępniło ostateczną wersję iOS 16, watchOS 9 i tvOS...

Przedstawiamy płyty główne EVGA Z790 DARK i CLASSIFIED

Przedstawiamy płyty główne EVGA Z790, szczytowe osiągnięcie w dziedzinie obliczeń o wysokiej wydajności. Te płyty główne, wyposażone w Z790 DARK K|NGP|N i...

Trzecia beta systemu tvOS 16.1 już dostępna dla programistów

Tydzień po wydaniu iOS 16.1 beta 3 firma Apple udostępnia programistom tvOS 16.1 beta 3, aby mogli go wypróbować. Na razie nie...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!