Dziesięć lat po zerwaniu umowy Aspire z HMRC skandal pocztowy obnaża rażące podobieństwa


Dziesięć lat temu jako dyrektor ds. transformacji IT w HM Revenue & Customs (HMRC) kierowałem zespołem, który z sukcesem renegocjował umowę outsourcingową Aspire o wartości 800 milionów funtów rocznie z Capgemini i Fujitsuoszczędzając podatnikom ponad 200 mln funtów i likwidując system pełen nieefektywności i ukrytych kosztów.

A jednak znów mamy do czynienia ze skandalem z udziałem tzw Fujitsu i system informatyczny Horizon Poczty, tym razem w wyniku wadliwego oprogramowania i zaniedbania niedopatrzenia życie zostało zniszczone. Pytanie, które musimy sobie zadać, brzmi: dlaczego po dekadzie i zmarnowanych milionach nic tak naprawdę się nie zmieniło?

The Umowa aspiracyjna był nękany podobnymi problemami jak Horizon – nieprzejrzystymi cenami, wątpliwymi wynikami i brakiem odpowiedzialności. Ciężko walczyliśmy o wyrwanie się z tej umowy, żądając przejrzystości i stosunku jakości do ceny. Chociaż odnieśliśmy sukces, wydaje się, że wyciągnięte wnioski szybko zostały zapomniane.

Skandal związany z pocztą Horizon to tragiczne przypomnienie niszczycielskich konsekwencji, jakie mogą wystąpić w przypadku przyznawania kontraktów technologicznych i zarządzania nimi bez odpowiedniej kontroli. Zastępcy poczty, siła napędowa naszych społeczności, stracili wszystko z powodu wadliwego systemu i kultury milczenia. Nie można tej sprawy ponownie zamieść pod dywan.

Trwające dochodzenie publiczne ma na celu dokładne i niezależne dochodzenie w sprawie skandalu związanego z programem „Horyzont” i pociąganie wszystkich stron do odpowiedzialności za swoją rolę w tej niesprawiedliwości. Potrzebujemy jednak także zmian systemowych w zakresie zamówień rządowych, zapewniających przejrzystość, uczciwość i solidny nadzór przez cały cykl życia umów IT.

Najwyższy czas przerwać cykl zaniedbań i marnowania pieniędzy podatników. Musimy uczyć się na przeszłości i ponosić odpowiedzialność za stworzenie systemu, który chroni zarówno finanse publiczne, jak i źródła utrzymania tych, którzy na nich polegają.

Reklama

Pułapki zakupowe

Byłem na własne oczy świadkiem pułapek związanych z zamówieniami w sektorze publicznym opierającymi się na dużych kontraktach z jednego źródła. Skandal związany z Post Office Horizon, z echem umowy Aspire, którą dziesięć lat temu pomogłem rozwiązać w HMRC, obnaża problem systemowy wymagający natychmiastowej uwagi.

Chociaż odnieśliśmy zwycięstwo, wydaje się, że wyciągnięte wnioski były ulotne. Firma Horizon pokazała, jak poleganie na jednym dostawcy prowadzi do zaniedbań, samozadowolenia i ostatecznie szkodzi tym samym osobom, które rząd powinien chronić.

Pozostaje podstawowe pytanie – czy zamówienia rządowe rzeczywiście się zmieniły?

W 2012 roku HMRC stanęło w obliczu sprzecznych dyrektyw – ograniczaj koszty, modernizuj nasze systemy, ale unikaj irytowania dostawców. Wydawało mi się, że balansowanie jest niemożliwe. Ale nawet wtedy dostrzegliśmy potencjał innowacji i wartość mniejszych, zwinniejszych firm. Renegocjacja Aspire miała na celu przełamanie dotychczasowej formy i umożliwienie wniesienia wkładu większej liczbie MŚP.

Czy brexit zdusił ten postęp? Czy jeszcze bardziej umocniło dużych integratorów systemów, ograniczając innowacje i konkurencję? Czy nadal priorytetowo traktują utrzymanie starszych systemów zamiast korzystać z architektur opartych na danych i mikrousług, które minimalizują zależność od przestarzałego IT?

Odpowiedź wydaje się oczywista.

Klęska Poczty stanowi przykład ciągłego niepowodzenia w wyciąganiu wniosków z błędów z przeszłości. Nie możemy w dalszym ciągu wyrzucać pieniędzy w monolitycznych dostawców, dla których podatnicy są biletem na posiłek. Konieczna jest systemowa przebudowa zamówień sektora publicznego, obejmująca:

  • Koniec z poleganiem na umowach z jednego źródła. Zachęcaj do konkurencji i innowacji poprzez wspieranie zróżnicowanego ekosystemu dostawców, w szczególności MŚP.
  • Priorytetowo traktuj przejrzystość i odpowiedzialność. Zaangażuj wszystkie zainteresowane strony w proces decyzyjny, wprowadź solidny nadzór i pociągnij wszystkie strony do odpowiedzialności za wyniki.
  • Skoncentruj się na danych i mikrousługach. Uwolnij się od starszych systemów, wykorzystaj najnowocześniejszą technologię i wykorzystaj innowacyjne rozwiązania, które zwiększają wydajność i redukcję kosztów.

Skandal na poczcie to sygnał alarmowy. Nie możemy pozwolić, aby historia się powtórzyła. Nadszedł czas, aby przerwać cykl marnowania pieniędzy podatników i stworzyć system zamówień, który służy społeczeństwu, a nie interesom uprzywilejowanych dostawców.

Louise McCarthy była dyrektorem ds. transformacji IT w HMRC w latach 2009–2012, a następnie pełniła podobną rolę w Aviva, Specsavers, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i HSBC. Obecnie jest dyrektorem niewykonawczym i doradcą zarządu wielu spółek.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

SolidRun przedstawia moduł komunikacyjny Ryzen V3000 CX7

SolidRun, wiodący deweloper i producent wysokowydajnych rozwiązań System on Module (SOM), komputerów jednopłytkowych (SBC) i rozwiązań brzegowych sieci, ogłosił dzisiaj wprowadzenie na rynek...

Razer demonstruje przyszłość gamingowej technologii dotykowej dzięki Sensa HD Haptics i Project Esther

Gracze uwielbiają oglądać transmisje na żywo, widzieć, jak ich ulubieni gracze wykonują niesamowite zagrania i wygrywają – ale co by było, gdybyśmy mogli...

Samsung opracowuje pierwszą w branży pamięć DRAM HBM3E 12H o pojemności 36 GB

Firma Samsung Electronics, światowy lider w dziedzinie zaawansowanych technologii pamięci, ogłosiła dzisiaj, że opracowała pamięć HBM3E 12H, pierwszą w branży 12-stosową pamięć DRAM...
Advertisment