Dzięki Disney’s Raya and the Last Dragon czuję się widziany


Raya i ostatni smok to o wiele więcej niż tylko najnowszy film Disneya, przynajmniej dla mnie. Trzeba przyznać, że nie jestem nawet wielkim fanem Disneya. Ale jakoś z powodu Raya, jest we mnie mała dziewczynka, która w końcu czuje się widziana.

Dorastając w Ameryce, prawie nigdy nie widziałem Azjatów w filmach czy telewizji. A jeśli tak, rzadko były brązowe i południowo-azjatyckie, tak jak ja. Wreszcie to się zmienia.

Raya jest wyrażona przez Kelly Marie Tran, która jest wietnamskim Amerykaninem. Film jest inspirowany różnymi kulturami Azji Południowo-Wschodniej. Scenariusz napisali Qui Nguyen i Adele Lim, którzy wywodzą się z Azji Południowo-Wschodniej. To jeden z powodów, dla których w filmie jest tak wiele fajnych kulturowych pisanek. Imię Raya oznacza „świętowanie” w języku malajskim. Porusza się po okolicy, jeżdżąc na swoim zwierzęcym pomocniku o imieniu „Tuk Tuk”, który dzieli to imię z kultowym kambodżańskim wózki motorowe (podobne zestawy kół znajdziesz w większości Azji Południowo-Wschodniej).

W zwiastunie, który prawie doprowadził mnie do płaczu (i nie jestem cry), Raya dzierży coś, co wygląda jak bambus Arnis się trzyma – broń używana w filipińskich sztukach walki. Jej miecz przypomina indonezyjski kris. Czerpią również z epickich scen walki w filmie style walki od Tajlandia, Malezja, Kambodża, Laos i Wietnam.

Reklama

Tuk Tuk i Raya
Zdjęcie: Disney

Jeśli wiele z tego jest ci nieznanych, nie winię cię. Urodziłem się na Filipinach i nawet nie dowiedziałem się o Arnisie, dopóki nie studiowałem w Stanach Zjednoczonych. Kiedy nie widzisz siebie odzwierciedlonego w otaczającym Cię świecie, wiele tracisz. Dlatego tak wiele znaczy zobaczyć Rayę, brązową i złowrogą, dzierżącą tę samą broń, z którą walczyli moi przodkowie.

Jako całość Amerykanie pochodzenia azjatyckiego są już niedostatecznie reprezentowani w mediach, ale Azjaci z południowego wschodu są często jeszcze bardziej pomijani. „Asian American” to ogromny parasol obejmujący wiele narodów, kultur i języków. Zrzucenie wszystkich do jednej grupy może zaciemnić tę różnorodność. Co gorsza, może sprawić, że niektóre społeczności i nierówności, z którymi się borykają, staną się niewidoczne.

To problem, o którym często mówi się jako o braku „dane zdezagregowane”Dla grupy parasolowej Asian American and Pacific Islander. Często brakuje zebranych danych, które pokazują różnice w doświadczeniach w poszczególnych grupach. Na przykład wielu Południowo-Wschodnich Azjatów przybyło do Stanów Zjednoczonych jako uchodźcy po wojnie w Wietnamie lub ludobójstwie popełnionym w Kambodży przez Czerwonych Khmerów – i to może sprawić, że ich historie migracyjne i zasoby, do których mają dostęp w Ameryce, będą zupełnie inne niż inni, którzy imigrowali.

Bieda wśród Amerykanów Hmong, z których wielu przybyli do USA jako uchodźcy po współpracy z USA podczas „Tajnej Wojny” w Laosie jest dwukrotnie wyższa – 26 proc – tak jak w całej społeczności azjatycko-amerykańskiej. Tego rodzaju dane są niezbędne do obalenia mitu mniejszości w modelu azjatyckim, stereotypu, który szkodzi wszystkim Amerykanom pochodzenia azjatyckiego, ponieważ błędnie zakłada, że ​​nasze społeczności mają już dostęp do wszystkich potrzebnych nam zasobów.

Jeśli widziałeś Raya lub nawet jego zwiastuny, to wiesz, że film jest o tym, jak zjednoczyć społeczności. Dezagregowanie danych nie polega na dzieleniu kogokolwiek. Aby zjednoczyć ludzi, musisz najpierw widzieć wzajemnie.

W Raya i ostatni smok, widzimy, że jego bohaterowie mierzą się z przeciwnościami losu, które wpisują się we współczesną historię Azji Południowo-Wschodniej: jest wojna, strata, głód i długie poszukiwanie uzdrowienia. Bohaterowie tworzą rodzaj mieszanej rodziny uchodźców, którzy razem budują nowy świat po tym, jak każdy z nich stracił prawie wszystko.

Nie twierdzę, że film i jego przedstawienia są doskonałe. W końcu to wersja prawdziwego życia podobna do Disneya. Film nadal mieszanki wszystkie różne kultury Azji Południowo-Wschodniej w jeden świat fantasy, a Disney był w przeszłości krytykowany za stworzenie monolitycznej kultury w filmach takich jak Moana i Mulan że znowu „łączą” aspekty różnych narodów. Raya prawdopodobnie zostanie poddanych wielu analizom, po części z powodu presji, by uczciwie reprezentować ogromną grupę ludzi, których historie w większości nie były wcześniej opowiadane w mediach głównego nurtu. Już czuję presję związaną z napisaniem tego posta, wiedząc, że są rzeczy, których nie zobaczę.

Ale w tym przypadku sporuję się o to, jak należy opowiadać historię zamiast żadnej historii. Miejmy nadzieję, że otworzy to miejsce na więcej historii.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

W przypadku inteligentnych pierścionków odpowiedni rozmiar ma znaczenie

Zakup inteligentnego pierścionka jest nieco bardziej skomplikowany niż zakup smartwatcha. Aby go kupić, musisz zaopatrzyć się w zestaw do wymiarowania, przymierzyć kilka...

Francesca ma najbardziej romantyczną fabułę w Bridgerton

Podczas gdy jej rodzeństwo staje się ogromne, rozległe historie miłosneWłaściwie Francesca Bridgerton (Hannah Dodd) po cichu wygrywa grę w związku. Szósta...

Tylko dzisiaj samonagrzewający się kubek Ember Mug 2 jest przeceniony o prawie połowę

Bez kawy wielu z nas prawdopodobnie przestałoby istnieć. Jest to prawdopodobnie jedno z naszych najważniejszych narzędzi zwiększających produktywność, dlatego osobiście uważam, że...
Advertisment