Dostępność: Podcast „Cotygodniowy czas przestoju komputera”


Suleyman Gokyigit jest dyrektorem ds. informatyki w Fire, amerykańskiej organizacji, która broni praw do wolności słowa. Pracuje również dla firmy zajmującej się testowaniem społecznościowym, Applause, gdzie zajmuje się testowaniem dostępności.

Wśród usług świadczonych przez Applause jest możliwość sprawdzenia przez firmy, które opracowały nowe oprogramowanie lub strony internetowe, czy spełniają one zasady projektowania wymagane dla dostępności. „Nawet jeśli nie jest to funkcja dostępności, firmy chcą mieć pewność, że osoba niewidoma może faktycznie korzystać z oprogramowania lub odwiedzać stronę internetową” — mówi.

Jego praca w Applause polega na testowaniu i wykonywaniu szeregu zadań na stronie internetowej lub oprogramowaniu. Jego działania są rejestrowane. „Może to być coś takiego, jak wejście na tę stronę internetową, zalogowanie się, a następnie utworzenie nowego zamówienia. Przez cały czas udzielam informacji zwrotnej, co pozwala tym firmom zrozumieć”, mówi.

Jak zauważa Gokyigit, osoba z czytnikiem ekranu nie używa myszy. „Oprogramowanie i strony internetowe nie powinny być projektowane w taki sposób, aby trzeba było w coś kliknąć myszką. Trzeba móc używać klawiatury, aby się poruszać, i powinny istnieć sposoby na zapewnienie całej funkcjonalności za pomocą klawiatury”, mówi.

Omawiając swoją osobistą podróż z dostępność w oprogramowaniuGokyigit mówi: „Z biegiem lat wiele się zmieniło. Jestem całkowicie niewidomy i korzystam z oprogramowania do odczytu ekranu na komputerze”. Kiedy był w szkole podstawowej, używał Apple 2, a jedynym dostępnym oprogramowaniem ułatwiającym dostęp był program, który zapewniał zgodność z zaledwie kilkoma bardzo specyficznymi aplikacjami. „Robił naprawdę podstawowe rzeczy, takie jak pisanie na klawiaturze. Tak właśnie nauczyłem się pisać na klawiaturze” — mówi.

Chociaż w ciągu ostatnich trzech dekad ogromne ulepszenia w zakresie dostępności odkąd zaczął korzystać z komputera PC w wieku 12 lat w 1991 r., Gokyigit z niecierpliwością czeka na sztuczną inteligencję Apple i na to, jak obiecuje ona poprawę dostępności. „Apple jest jedną z pierwszych firm, które zaczęły włączać — przynajmniej teoretycznie — do iOS 18 i nowego systemu Mac OS możliwość wykonywania takich rzeczy, jak podsumowania stron internetowych. Podsumowanie strony internetowej jest o wiele bardziej skomplikowane niż podsumowanie dokumentu, ponieważ dokument opiera się wyłącznie na treści, podczas gdy strona internetowa ma również działania, które należy wykonać” — mówi.

Reklama

Gokyigit uważa, że ​​oprócz obecnego wykorzystania sztucznej inteligencji istnieją wyzwania związane z użyteczność oprogramowania wykracza poza uczynienie oprogramowania użytecznym dla osób niepełnosprawnych. „Możliwość prowadzenia rzeczywistej rozmowy lub kontrolowania komputera poprzez mówienie do niego ma wiele sensu” – mówi.



Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

O rany, nowy zwiastun Królewny Śnieżki…

Słuchać. Jestem wielkim fanem Disneya. Nie posunąłbym się tak daleko, aby nazwać siebie „dorosłą Disneya”, ale jestem właścicielem działka towarów Disneya, I Posiadać...

Zaczynamy: The Verge ma teraz subskrypcję

OK, robimy to. Dziś uruchamiamy Skraj prenumerata to pozwala pozbyć się mnóstwa reklam, zapewnia nieograniczony dostęp do naszych najwyższej klasy raportów i analiz...

F1 heightens fan experiences with the power of Salesforce

The scene is a business hotel in a large US city on the Sunday morning before a major conference. You arrived yesterday evening...
Advertisment