Dostawcy chcą podnieść ceny kontraktowe, ale przy niepewnym popycie oczekuje się, że wzrost cen pamięci DRAM w drugim kwartale 2024 r. zawęzi się do 3–8%


Z najnowszego raportu TrendForce wynika, że ​​pomimo wysiłków dostawców pamięci DRAM mających na celu zmniejszenie zapasów, nie osiągnęły one jeszcze rozsądnych poziomów. Ponieważ w dalszym ciągu poprawiają swoją sytuację ze stratami poprzez zwiększanie wskaźników wykorzystania mocy produkcyjnych, ogólne perspektywy popytu na ten rok pozostają niepewne. Ponadto oczekuje się, że znaczne podwyżki cen u dostawców od IV kwartału 2023 r. jeszcze bardziej osłabią dynamikę uzupełniania zapasów. W rezultacie przewiduje się, że ceny kontraktowe pamięci DRAM w drugim kwartale odnotują niewielki wzrost o 3–8%.

Przejście na procesory kompatybilne z DDR5 spowoduje wzrost zapotrzebowania na pamięć DRAM w komputerach PC w drugim kwartale. Oczekuje się, że w miarę jak producenci przejdą na bardziej zaawansowane i opłacalne procesy produkcyjne pamięci DDR5, ich rentowność znacznie wzrośnie. Oczekiwanie na wyższe ceny pamięci DRAM w pierwszej połowie 2024 r. skłoniło dostawców do podjęcia działań zmierzających do podwyżki cen w drugim kwartale, dążąc do podwyżki cen kontraktowych pamięci DRAM do komputerów PC o 3–8%. Warto zauważyć, że chociaż ceny pamięci DDR5 odnotowały już zauważalny wzrost w pierwszym kwartale – przekraczając średni wzrost w przypadku innych produktów – oczekiwane pojawienie się popytu na komputery PC ze sztuczną inteligencją może prowadzić do lekkiego złagodzenia wzrostu cen pamięci DDR5 w drugim kwartale.

W sektorze serwerowej pamięci DRAM obserwuje się ciągłe zainteresowanie gromadzeniem zapasów pamięci DDR5. Jednak według pierwszego kwartału pamięć DDR5 nie przeniknęła na rynek w takim stopniu, jak oczekiwano, co sugeruje, że jej popyt nie w pełni się zmaterializował. Aby rozwiązać ten problem, producenci zwiększają produkcję pamięci DDR5 i stosują strategie łączenia wolumenów w celu zwiększenia rentowności, co z kolei prowadzi do stopniowego osłabienia wzrostu cen pamięci DDR5. Z drugiej strony pamięć DDR4 doświadcza mniejszej presji na obniżanie cen ze względu na ograniczenia pojemności. W rezultacie oczekuje się, że ceny kontraktowe DDR4 wzrosną w drugim kwartale bardziej niż ceny DDR5, stopniowo zmniejszając różnicę cen między nimi. Ogółem przewiduje się, że ceny kontraktowe serwerów DRAM wzrosną w drugim kwartale o około 3-8%, aby odzwierciedlić dynamikę rynku.

Rynek mobilnych pamięci DRAM odzwierciedla zrównoważone zapasy nabywców, ale brakuje mu znaczącego wzrostu popytu, co prowadzi do biernej postawy w negocjacjach w drugim kwartale. Ograniczenie produkcji w połączeniu z silnym popytem utrzymującym się od 2H23 do 1Q24 spowodowało znaczne uszczuplenie zapasów producentów. Ta zmiana zmieniła dynamikę negocjacji, odchodząc od nadmiaru dostaw, który wcześniej stawiał dostawców w niekorzystnej sytuacji w negocjacjach. Producenci, chcąc zwiększyć swoją rentowność, wyznaczyli ambitny cel wzrostu cen kontraktowych mobilnych pamięci DRAM na drugi kwartał o 10–15% lub więcej, co wskazuje na silną postawę negocjacyjną. TrendForce uważa jednak, że bierna postawa negocjacyjna nabywców może złagodzić agresywne zamiary dostawców w zakresie cen, szacując bardziej umiarkowany wzrost cen mobilnej pamięci DRAM na poziomie 3–8% w drugim kwartale.

W sektorze graficznych pamięci DRAM dynamika innych produktów DRAM pomogła zapoczątkować okres silnego wzrostu cen, który w dalszym ciągu napędza aktywność zakupową. Popyt na standardową specyfikację GDDR6 16 Gb pozostaje wysoki, a kupujący na ogół są skłonni zaakceptować podwyżki cen sprzedawców. Obecnie nie widać oznak rozluźnienia lub spadku cen. Dodatkowo producenci przenoszą podobne moce produkcyjne do domeny HBM, co prowadzi do stosunkowo konserwatywnego planu produkcji GDDR. Biorąc pod uwagę niszową pozycję rynkową graficznych pamięci DRAM, obserwowanie przyszłej dynamiki sprzedaży produktów końcowych jest również niezwykle istotne. Aby osiągnąć wzrost cen we wszystkich kategoriach DRAM, przewiduje się, że ceny kontraktowe DRAM na grafikę wzrosną o 3-8% w drugim kwartale 2023 roku.

Konsumencka pamięć DRAM znajduje stabilny popyt przede wszystkim w sektorach związanych ze sztuczną inteligencją oraz selektywnym uzupełnianiu zapasów w branży telewizyjnej i sieciowej. Rynek pozostaje jednak słaby ze względu na powolny postęp projektów w chińskim sektorze telekomunikacyjnym i internetowym. Istnieje zauważalna różnica w strategiach cenowych pomiędzy głównymi światowymi producentami a firmami tajwańskimi; ta pierwsza wykorzystała boom na sztuczną inteligencję, znacznie zmniejszając swoje zapasy i przyjmując zdecydowane stanowisko w sprawie podwyżek cen w odpowiedzi na presję strat w ciągu ostatnich dwóch kwartałów.

Z kolei tajwańscy producenci w dalszym ciągu borykają się z presją dotyczącą zapasów, co prowadzi do bardziej stopniowego podejścia do podwyżek cen. Pomimo dużej podaży na całym rynku, rosnące ceny zachęciły kupujących do wcześniejszego zaopatrzenia się. W rezultacie oczekuje się, że wzrost cen kontraktowych konsumenckich modułów DRAM w drugim kwartale będzie umiarkowany, osiągając szacunkowy wzrost na poziomie 3–8%.

ReklamaSource link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Następna era Home Assistant zaczyna się teraz

Jak rozwiązać problem przekształcenia popularnej platformy inteligentnego domu, opartej na ideałach open source i otwartych standardów, w coś większego, co pozostanie wierne tym...

Dolphin wyjaśnia, dlaczego jego emulator GameCube i Wii nie będzie dostępny w App Store

Firma Apple niedawno zmieniła swoje zasady, zezwalając na korzystanie z emulatorów gier w App Store. Delta, jedna z podstawowych aplikacji do emulacji,...

„Zakaz” TikToka ponownie przechodzi w Izbie

Izba po raz kolejny przyjęła ustawę, która może zakazać TikToka w USA, chyba że jego chińska spółka-matka ByteDance go zbędzie – ale tym...
Advertisment