Dom Smoka w Harrenhal i cała nawiedzona historia, która się z nim wiąże


[Ed. note: This story contains spoilers for House of the Dragon season 2 episodes 3 and 4.]

Dom Smoka zjawiska nadprzyrodzone nie są obce. Serial fantasy HBO może pochwalić się nie tylko mnóstwem powściągliwej magii – nie wspominając już o Ty wiesz, smoki — ale jest to także prequel do Gra o tron, program pełen śnieżnych zombie i dzieci z dymnymi potworami. Najwyraźniej jest to wszechświat, w którym w grę wchodzą siły nieziemskie. Nawet jeśli, Niepokojący przystanek Daemona Targaryena (Matt Smith) w Harrenhal w sezonie 2 prawdopodobnie oznacza Dom Smokajak dotąd najbardziej jawnie nadprzyrodzony wątek poboczny.

Ulubieniec każdego, zuchwały smutny książę rozstawia sklep w rzekomo przeklętym zamku w odcinku 3, a dziwne wydarzenia zaczynają się wkrótce potem piętrzyć. Z pewnością wydaje się, że jest uwikłany w odpowiedź Westeros na Łowcy duchów, ale czy on (i wszyscy inni) po prostu skacze na cienie? Jak bardzo jest przeklęty Dom Smokanaprawdę Harrenhal?

Dlaczego wszyscy myślą, że Harrenhal jest przeklęte?

Reklama

Obraz: HBO

Jedną z niewielu rzeczy, co do których szlachetnie i nisko urodzeni mieszkańcy Westeros zdają się zgadzać, jest to, że Harrenhal jest przeklęty od czasu, gdy położono jego fundamenty. Dlaczego? Pieśń lodu i ognia George’a RR Martina książki, Dom SmokaI Gra o tron Można przypisać wątpliwą reputację Harrenhal dwóm głównym czynnikom.

Pierwszą z nich jest arogancja na poziomie olimpijskim założyciela Harrenhal, króla Harrena Hoare’a, w okresie poprzedzającym ceremonię przecięcia wstęgi zamku. Harren bardzo podkreślał swoją niezwyciężoność jego forteca, w której powstawały pokolenia, miała być – i na papierze jego przechwałki miały sens. Harrenhal jest niemal komicznie ogromne, a jego blanki (rzekomo wykonane z zaprawy zmieszanej z krwią Harrena) teoretycznie mogą odeprzeć każdy konwencjonalny atak.

Zła wiadomość dla starego Harrena była taka, że ​​smoki są zdecydowanie niekonwencjonalne. Król Aegon I Targaryen i jego siostry zaatakował Westeros dosłownie w dniu, w którym Harren wprowadził się do Harrenhal i natychmiast podpalił lokal. Smoki Targaryenów grillowały Harrena i jego synów podczas ataku, a samo Harrenhal już nigdy nie było takie samo. Nic więc dziwnego, że wkrótce potem pojawiły się pogłoski, że Harrenhal było przeklęte, nawiedzone lub jedno i drugie.

Drugim czynnikiem wpływającym na ciemną reputację Harrenhal jest to, że prawie każdemu, kto zastąpił Harrena na stanowisku władcy zamku, nie powodziło się dużo lepiej. Widzieliśmy część tego nieszczęścia Gra o tronPrzez osiem sezonów: Tywin Lannister, Janos Slynt i Petyr „Littlefinger” Baelish zostali zastrzeleni w toalecie, wygnani, a następnie ścięci, i Pez-dystrybutorzy. Dom Smoka sezon 1 dodaje Lyonela Stronga i jego syna Harwina do rzekomych ofiar klątwy Harrenhal również.

Szczerze mówiąc, trudno winić ludzi za to, że wierzą, że to miejsce jest oszukane!

Co dzieje się w Harrenhal w książkach „Gra o tron”?

Daemon (Matt Smith) z mieczem na wierzchu schodzi po schodach w Harrenhal w 2. sezonie serialu „Dom Smoka”

Zdjęcie: Ollie Upton/HBO

Zarówno podstawowa część Pieśni Lodu i Ognia powieści i Dom Smoka‘S tekst źródłowy, Ogień i krew, powstrzymaj się od pokazania jakiejkolwiek jawnej aktywności paranormalnej w Harrenhal. Jasne, słyszymy legendy o różnych okropnościach twierdzy, takich jak płonące widma Harrena i jego dzieci, pożerający dzieci ghul o imieniu Szalona Lady Lothston, flisaki pełne kruczych duchów i personel domowy obracający się we śnie na popiół. Właściwie nigdy Widzieć chociaż cokolwiek z tych rzeczy.

W pewnym momencie Littlefinger narzeka na upiornych lokatorów Harrenhal; jednakże jest to prawdopodobnie po prostu charakterystyczny uśmieszek byłego Mistrza Monety. Podobnie, chociaż różne postacie (w tym Jaime Lannister i Arya Stark) przyznają, że zjawy Harrena i jego synów rzekomo wędrują po korytarzach zamku, nikt tak naprawdę nie jest świadkiem tego zjawiska na własne oczy. Co więcej, Westerosi plotkuje, że duch Harrena zderzył się z parą łobuzów powiązanych z Lannisterami. Konflikt Królów są całkowicie błędne; W rzeczywistości odpowiedzialny jest za to mentor Aryi, Jaqen H’ghar. Istnieje podobnie prozaiczne wyjaśnienie niesamowitych wrzasków dochodzących z trafnie nazwanej Wieży Płaczu w Harrenhal: to po prostu wiatr wiejący przez pęknięcia w ścianach.

Nawet jeśli, Ogień i krew opisuje także inne, trudniejsze do machania ręką nadprzyrodzone szykany na terenach Harrenhal. Warto zauważyć, że Drzewo Serca zamku nie tylko ma przerażająco wyglądającą twarz, ale także „krwawi” ze śladów pazurów smoka w swoim pniu każdej wiosny. Trzeba przyznać, że Drzewa Serca są zupełnie odrębną gałęzią (gra słów w pełni zamierzona) magii w Pieśni Lodu i Ognia wiedzy i niekoniecznie mieszczą się pod parasolem klątwy. Jednak to zdecydowanie pasuje do definicji „straszności” i prawdopodobnie potwierdza, że ​​w Harrenhal dzieje się coś jeszcze bardziej paskudnego.

Czy zatem Harrenhal naprawdę jest przeklęty? A może to tylko przesąd z Westeros?

Daemon (Matt Smith) siedzi i patrzy na kogoś

Zdjęcie: Theo Whitman/HBO

Szczerze? Nikt nie wie na pewno. Niejednoznaczność jest kluczową częścią podejścia Martina do magii, zjawisk nadprzyrodzonych i religii w Pieśni lodu i ognia. W związku z tym szczegóły dotyczące wszystkich trzech — w tym klątw, prawdziwych lub wyimaginowanych — są celowo niejasne. Harrenhal mógł być prześladowanym przez złowrogą siłę, która chce zniszczyć Daemona, ale nie wstrzymuj oddechu, oczekując Dom Smoka showrunner Ryan Condal może to powiedzieć z całą pewnością.

Z pewnością nic w odcinku 3 i 4 kategorycznie nie potwierdza ani nie wyklucza klątwy Harrenhal. Tak, Daemon widzi, jak drzwiami jego sypialni wstrząsają niewidzialne siły; jednakże w Harrenhal panuje przeciąg jak cholera. (co prawda pokręcone) wizje młodszej Rhaenyry naszego faceta również nie są powodem do wzywania egzorcysty. Po pierwsze, Rhaenyra wciąż żyje (więc to nie jest duch), a po drugie, sezon 2 jest pełen wskazówek, że Daemon traci kontrolę. To klasyk: „Czy to wszystko jest w jego głowie?” przenośnia.

Ale chociaż klątwa Harrenhala pozostaje przedmiotem dyskusji w Dom Smoka sezon 2, jedno jest jasne: nawiedzony czy nie, zamek jest najmniej pożądanym miejscem na wakacje w Westeros.



Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Jak ułatwić korzystanie z telefonu jedną ręką

Będą chwile, kiedy będziesz mieć tylko jedną wolną rękę, aby korzystać z telefonu. Możesz wyprowadzać psa, nieść zakupy, trzymać się słupka metra lub...

Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o plotkowanym HomePodzie z wyświetlaczem firmy Apple

Po uwolnieniu HomePod 2 na początku 2023 r. pojawiło się wiele plotek o nowym modelu HomePoda, który zawiera jakiś rodzaj wyświetlacza. Plotki te...

Wadliwa aktualizacja CrowdStrike’a spowodowała awarię 8,5 miliona urządzeń z systemem Windows, twierdzi Microsoft

Błędna aktualizacja CrowdStrike spowodowała ogólnoświatową katastrofę technologiczną, która w piątek dotknęła 8,5 miliona urządzeń z systemem Windows, według Microsoftu. Microsoft twierdzi, że to...
Advertisment