Dlaczego Spotify wciąż walczy z Apple w Europie


W ciągu ostatnich kilku miesięcy Spotify przesyłało Apple aktualizację za aktualizacją, zmieniając interfejs swojej usługi strumieniowego przesyłania muzyki tak, aby wyświetlał informacje o cenach w aplikacji dla użytkowników w Unii Europejskiej. Dla użytkowników jest to ledwie warte uwagi. Jednak dla Spotify każde zgłoszenie było kolejną potyczką w trwającej od lat walce prawnej z Apple w UE. A teraz Spotify jest najbliżej, jak kiedykolwiek, skłonienia Apple do ostatecznego poddania się.

W marcu Komisja Europejska wydała orzeczenie przeciwko Apple ws postępowanie antymonopolowe w związku z ograniczeniami App Store dotyczącymi usług strumieniowego przesyłania muzyki. W 2019 r. Spotify złożyło wniosek skargę antymonopolową przeciwko Apple, twierdząc, że obniżka opłat abonamentowych w App Store – która może sięgać nawet 30 procent – ​​stłumiła innowacje i zaszkodziła wyborom konsumentów. Komisja ostatecznie zgodziła się ze Spotify i uderzył Apple kwotą 1,84 miliarda euro (około 2 miliardów dolarów) grzywny. Ustaliła również, że obowiązujące w firmie zasady przeciwdziałające sterowaniu są nielegalne i nakazał Apple umożliwienie usługom strumieniowego przesyłania muzyki „swobodnej komunikacji” z użytkownikami „w ramach ich aplikacji na temat dostępnych opcji subskrypcji”, w tym linków do zewnętrznych opcji subskrypcji.

Wkrótce po wydaniu orzeczenia Komisji Spotify przesłało aktualizację które umieszczają informacje o cenach bezpośrednio w aplikacji i łączą użytkowników z zewnętrznymi opcjami subskrypcji poza systemem płatności Apple. Apple nigdy nie odpowiedziało. (Mówi Apple że sprawdza 90 procent zgłoszeń w „mniej niż 24 godziny”).

5 kwietnia — zaledwie dzień przed rozpoczęciem egzekwowania przez Komisję Europejską swojej decyzji o zablokowaniu przepisów Apple dotyczących przeciwdziałania sterowaniu — Apple opracował nowy program uprawnień, który umożliwi aplikacjom do strumieniowego przesyłania muzyki dodawanie zewnętrznych linków do zakupów. Brzmi świetnie i w ogóle, ale Apple chce również 27-procentowej obniżki tych zakupów.

Aby obejść tę opłatę, Spotify złożyło wniosek inny wersję swojej aplikacji dla klientów z UE kilka tygodni później. Tym razem zawierała tylko podstawowe informacje o cenach zamiast linków do strony internetowej aplikacji do przesyłania strumieniowego. Apple odrzucił aplikację aktualizację wkrótce po przesłaniu. Stwierdzono, że Spotify musi zgodzić się na to uprawnienie i zapłacić Apple prowizję niezależnie od tego, czy aplikacja zawiera link zewnętrzny.

Teraz spór wraca do Komisji Europejskiej.

Reklama

„Ostatecznie chcemy mieć możliwość informowania naszych użytkowników o cenach i lepszych planach” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej Harry Clarke, zastępca głównego radcy prawnego Spotify. „Chcemy, aby użytkownicy mieli lepsze doświadczenia i dlatego komisja doszła do takich wniosków”.

Ponieważ Komisja sprawdza, czy nowa polityka Apple dotycząca aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki jest zgodna z orzeczeniem sądu, UE zastanawia się nad nią również z innego powodu: ustawy o rynkach cyfrowych (DMA). Zgodnie z nowym zestawem przepisów, które weszły w życie na początku tego roku i regulują sposób działania Big Tech, Apple jest uważane za „strażnika”. Doprowadziło to już Apple do umożliwienia programistom posiadającym aplikacje w UE korzystania z alternatywnych opcji płatności i rozpowszechniania ich aplikacji w alternatywnych sklepach z aplikacjami, pod warunkiem, że zgadzają się oni na nowe warunki handlowe Apple i uiszczają nową opłatę za technologię podstawową.

Komisja wszczęła dochodzenie do Apple w marcu w związku z obawami, że wprowadzone zmiany nie są w pełni zgodne z DMA. Może to narazić Apple nie na jedno, ale dwa działania egzekucyjne w UE, jeśli Komisja stwierdzi jakiekolwiek uchybienia, a Spotify wydaje się przekonany, że UE postąpi słusznie. „Pytanie do komisji brzmi, czy zajmie się nią w drodze dochodzenia w sprawie nieprzestrzegania przepisów, czy też w drodze dochodzenia w sprawie nieprzestrzegania przepisów DMA” – powiedział Clarke. „Twierdzę, że powinno działać jedno i drugie”.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Kill to brutalny thriller akcji, którego zagorzali nie mogą przegapić tego lata

Miło było widzieć rosnącą popularność kina indyjskiego w Stanach. Dla wielu osób — zwłaszcza tych, które nie są zaznajomione z...

Procesory mobilne AMD Ryzen AI „Strix Point” wprowadzone na rynek w sierpniu

Przedstawiciel producenta minikomputerów AOOSTAR ujawnił, że nadchodząca rodzina procesorów mobilnych AMD Ryzen AI „Strix Point” zostanie wprowadzona na rynek w sierpniu 2024 r.,...

Horror komiksowy Ładny dom nad jeziorem powraca tego lata z nową odsłoną

Od tego czasu minęło prawie półtora roku Komiksy DC opublikował oszałamiający finał Jakub Tynion IV i Alvaro Martineza Bueno Ładny dom...
Advertisment