Dlaczego nowa ładowarka Apple do MacBooka Pro GaN USB-C 140W to świetna okazja?


Wraz ze wszystkimi fanfarami podczas wczorajszego Premiera MacBooka Pro, nie spodziewałem się tylko zasilacza USB-C o mocy 140 W. Ale to może być największa zmiana w branży elektronicznej w tym roku.

Apple wybrało azotek galu (GAN, przez Skraj), aby mógł być w mniejszym opakowaniu, a to z pewnością jest coś, co możemy pominąć. Ale o wiele bardziej interesujące jest to, że jest USB-C Zgodność z Power Delivery 3.1. To jedna z pierwszych takich przejściówek i na pewno pierwszy laptop korzystający ze standardu.

Standard jest tak nowy, że zgodne z nim kable USB-C nie są jeszcze dostępne na rynku, i jest to jeden z powodów możesz ładować tylko z tą prędkością za pomocą kabla przejściowego USB-C na Magsafe firmy Apple o wartości 49 USD, a nie bezpośrednio do portów USB-C, które ładują poniżej 100 W. W rzeczywistości nie ma na to nawet fajnej nazwy. Nazywają to regulatorzy Specyfikacja USB PD R3.1.

Inne firmy zhakowały USB-C, aby się przeboleć limit 100 W USB-C (faktycznie przechodząc z 5A do 6,5A zamiast wyższego napięcia). Jabłko, które jest często kuszony na bałaganie ze standardami najwyraźniej prowadzi (ahem) opłatę na USB-C PD R3.1.

Przypomina to, kiedy Apple po raz pierwszy wprowadził na rynek MacBooka USB-C na początku 2015 roku (a Google niemal natychmiast po nim) kilka dni później z własnym Chromebookiem Pixel z ładowarką USB-C), a przemysł laptopów wkrótce przeszedł na USB-C. Nawiasem mówiąc, HP było pierwszy wprowadził laptopa zasilanego przez (mikro) USB w 2013 roku. Prawdopodobnie zobaczymy podobną zmianę, ale tym razem mogą to być nie tylko laptopy.

USB-C PD 3.1 został właśnie ratyfikowany w maju

Nie jesteśmy nawet pół roku później wersja 3.1 specyfikacji USB Power Delivery (USB PD) została ratyfikowana, a firma Apple wprowadziła na rynek produkt korzystający z tego standardu. Wiemy prace nad projektem rozpoczęły się w 2019 roku lub wcześniej, więc wymagało to pewnej ostrożności.

Reklama

Brad Saunders, przewodniczący Forum Implementatorów USB, powiedział 9to5Mac:

Apple jest jedną z siedmiu firm promotorów USB, które współsponsorują opracowanie specyfikacji podstawowych USB, w tym oczywiście specyfikacji USB Power Delivery, więc nie jest niespodzianką, że opracują ładowarkę zgodną z najnowszym USB PD R3. 1 spec. Zasilanie laptopów o wyższej wydajności jest niewątpliwie jednym z głównych przypadków użycia nowych, wyższych mocy specyfikacji.

(Od tego momentu warto znać formułę wolty x ampery = waty – jeszcze)

Kluczowe cechy specyfikacji USB PD 3.1 to:

  • Do wyboru trzy nowe stałe napięcia: 28V (powyżej 100W – które wykorzystuje MBP), 36V (powyżej 140W) i 48V (powyżej 180W) łączące wcześniej zdefiniowane stałe napięcia 5V, 9V, 15V i 20V.
  • Nowy tryb regulowanego napięcia umożliwiający zakres od 15 V do jednego z trzech maksymalnych napięć (28 V, 36 V lub 48 V) w zależności od dostępnej mocy, umożliwiając zasilanemu urządzeniu żądanie określonych napięć z rozdzielczością 100 mV.

Mój umysł od razu poszedł do ładowarek do e-rowerów, które są typowo 36V-48V i 2-4A na dolnym końcu.

To znaczy typowy e-rower będzie wymagać 72-144 W mocy do naładowania. W rzeczywistości europejski standard e-rower ma około 250W mocy wyjście (chociaż jest wiele sposobów na oszukanie tego, które są wykorzystywane przez producentów e-rowerów).

Oznacza to, że ten sam USB-C R3.1 zewnętrzny bateria, która może zasilać MacBooka Pro, może również zasilać e-rower. Nie mówię o ładowaniu akumulatora twojego e-roweru, mówię, że może to być jedyna bateria (!!) i bezpośrednio napędzać silnik 250W.

Podczas e-rowery zyskują obecnie na popularności i są oczywistym wyborem dla dwukierunkowych baterii USB-C PD 3.1, około 95% urządzeń gospodarstwa domowego spełnia wymagania dotyczące mocy 240 W. Obejmuje to wszystkie oprócz najpotężniejszych komputerów do gier, świateł, drukarek i wielu urządzeń kuchennych. Rzeczy takie jak grzejniki, suszarki do włosów i elektronarzędzia wymagają znacznie większej mocy.

Wyobrażenie sobie świata, który przenosi się do gniazd prądu stałego USB-C w domu, a nawet oddzielnej płyty montażowej DC w całym domu, nie jest naciągane. W rzeczywistości wiele domów już ma Porty USB-C wbudowane w gniazda.

USB-C to już przyszłość w samochodach

Już widzimy USB-C zastępuje adapter „zapalniczka 12 V” w samochodach. Przy 100 W USB-C może w pełni zastąpić tę wtyczkę kilka razy, co zwykle jest zabezpieczone przy około 8 amperach lub ~ 100 W. Przy 240W pojawiają się nowe możliwości: bezpośrednie zasilanie telewizora lub wydajnego projektora i sprzętu kempingowego bez falownika byłoby łatwe. Hej, ładuj tego MacBooka Pro i e-rower z samochodu!

Słoneczny?

Inne możliwe zastosowanie: panele słoneczne często mają rozmiar poniżej 240 W i zamiast niewydajnych mikroinwerterów prądu przemiennego, które ostatecznie musiałyby nieefektywnie przekonwertować z powrotem na prąd stały, mogą po prostu przenosić zasilanie prądem stałym przez USB-C. Jackery obecnie produkuje wersję o mocy 100 W ale port USB-C jest ograniczony do 15W. Wyobraź sobie panel słoneczny do konfiguracji akumulatora e-roweru, który może również zapewnić zasilanie awaryjne 240 W wielu urządzeniom komputerowym. Zapisz mnie!

Dlaczego przejść z 120V/240V AC na 240W USB-C?

Po co więc konwertować dom na USB-C przy 240W? Na początek mniej konwersji DC-AC-DC, które zużywają około 10% energii. Nawet bez wydajności, prostą odpowiedzią jest to, że nie będziesz już potrzebował tych bloków zasilających, które konwertują prąd zmienny na stały na każdym przedmiocie w twoim domu – z których większość wymaga energii prądu zmiennego przepływającego przez twoje wtyczki na prąd stały, co jest wymagane przez mikro- elektronika.

Jak na ironię, nie potrzebowałbyś tej eleganckiej, ale także wartej 99 USD kostki mocy 140 W, którą dostarcza Apple. Wystarczy podłączyć przewód USB-C MagSafe do domowego gniazdka USB.

A piękno USB-C polega na tym, że możesz już to zrobić, jeśli masz USB-C wbudowany w Twoje gniazdka (tylko nie przy 140W jeszcze).

FTC: Używamy automatycznych linków partnerskich do zarabiania. Więcej.


Sprawdź 9to5Mac na YouTube, aby uzyskać więcej informacji o Apple:

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Apple wciąż sprzedaje opaskę Apple Watch Pride Solo Loop 2021

Apple we wtorek wypuściło Edycja 2022 tradycyjnych opasek Apple Watch Pride. Chociaż w przeszłości firma zrezygnowała ze starych opasek Pride po wypuszczeniu...

Śledź utwory, których chcesz posłuchać później za pomocą MusicBox

iOS ma wiele sposobów, aby pomóc Ci odkrywać nowe utwory, w tym wbudowana integracja z Shazam. Ale co, jeśli z jakiegoś powodu...

Nowa zasada Apple App Store dla łatwiejszego usuwania kont i danych trafi 30 czerwca

Podczas imprezy WWDC 2021 firma Apple wprowadziła szereg zmian zasad dotyczących App Store, dostosowanie zasad do wszystkiego od polowania na nagrody...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!