Dlaczego najnowsze badanie temperatury dotyczące zmian klimatycznych jest nadal przerażające?


Najnowsze dane pokazują, jak bardzo nasza planeta ma się nagrzać w tym stuleciu, i aż się pocę.

Słuchaj, nie jestem specjalistą od liczb. I gdybym nie zarabiał na życie pisaniem o zmianach klimatycznych, to ten najnowszy raport z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) nie osiągnęłoby takiego samego wyniku. Mówi, że w tym stuleciu globalne temperatury osiągną od 2,5 do 2,9 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. To stwierdzenie to drzemka, prawda? Oto dlaczego, kiedy to piszę, zajadam się zestresowanymi napojami kukurydzianymi.

To było jak 139,5 stopnia Fahrenheita (59,7 stopni Celsjusza) w Rio de Janeiro w Brazylii. Był to wskaźnik ciepła, miara zarówno ciepła, jak i wilgotności, która jest kluczowa, ponieważ wilgotność ogranicza ratującą życie zdolność organizmu do schładzania się poprzez pocenie. Poprzedniego wieczoru tysiąc osób zemdlało z powodu upału podczas Taylor Swift koncert w mieście, a jedna osoba zmarła. Brazylia mokryziemie są w ogniu podczas potwora w tym miesiącu wiosna fala upałów.

W sobotę w Rio de Janeiro w Brazylii temperatura wynosiła 59,7 stopnia Celsjusza

Taka sytuacja ma miejsce dzisiaj, gdy globalne ocieplenie wynosi nieco ponad 1 stopień Celsjusza. A teraz wyobraźcie sobie ocieplenie o prawie 3 stopnie. Jak wynika z opublikowanej dzisiaj analizy UNEP zatytułowanej Raport o luce w emisji, do takiej trajektorii prowadzą nas obecne polityki poszczególnych krajów.

Nadziejskim zastrzeżeniem jest to, że perspektywy były znacznie gorsze około dziesięć lat temu, zanim kraje przyjęły przełomowe porozumienie klimatyczne z Paryża w 2015 roku. Straszna projekcja w 2014 było bliskie 4 stopni ocieplenia w tym stuleciu.

Reklama

Jest więc pewien postęp. Ale to nie na tyle, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego i zapobiec jeszcze bardziej ekstremalnym wydarzeniom, takim jak to, które niedawno nawiedziło Brazylię. Porozumienie paryskie ma na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do „dobrze poniżej2 stopnie Celsjusza, najlepiej o 1,5 stopnia powyżej epoki przedindustrialnej.

Badania zaczynają pokazywać, że cele te mogą wkrótce wymknąć się poza zasięg. Wraz ze wzrostem poziomu zanieczyszczeń świat może przekroczyć próg 1,5 stopnia już w 2029 r. – wynika z badania badanie ukazał się w zeszłym miesiącu w czasopiśmie Natura Zmiany Klimatu. Ze wstępnych danych wynika, że ​​w piątek na krótko zaobserwujemy średnie globalne temperatury wzrosła powyżej 2 stopni Celsjusza po raz pierwszy w zapisanej historii.

Było to krótkie, aczkolwiek przerażające naruszenie, które miało miejsce w piątek. Celem porozumienia paryskiego jest zapobieganie trwały średnie temperatury tak wysokie. Jednak te niebezpieczne skutki uboczne spalania paliw kopalnych występują znacznie szybciej, niż początkowo oczekiwali naukowcy.

W 2018 roku eksperci klimatyczni Organizacji Narodów Zjednoczonych opublikowali: plan działania za realizację celów porozumienia paryskiego, które obejmowały osiągnięcie do połowy stulecia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto. W miarę jak kraje czynią w tym zakresie powolne postępy, okno na sukces stale się kurczy. Jednak z nowego raportu UNEP wynika, że ​​w ciągu ostatniego roku globalna emisja gazów cieplarnianych nadal rosła. Kolejna kluczowa runda negocjacji klimatycznych rozpocznie się 30 listopada podczas konferencji Narodów Zjednoczonych w Dubaju. Tam oczekuje się tego od światowych przywódców kłócić się o potencjalne porozumienie w sprawie stopniowego wycofywania paliw kopalnych w celu powstrzymania zmian klimatycznych – nieważne, że negocjacje będą nadzorowane przez olej wykonawczy mianowany przewodniczącym tegorocznej konferencji klimatycznej odbywającej się w kraju będącym największym producentem ropy naftowej lub jak według doniesień prezydent USA Joe Biden, szef największego na świecie producenta ropy i gazu zdecydował się nie brać udziału.

Przynajmniej Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antònio Guterres jest zawsze optymistą. „Wiemy, że nadal możliwe jest wprowadzenie limitu 1,5 stopnia w życie. Wymaga wyrwania zatrutego korzenia kryzysu klimatycznego: paliw kopalnych. Wymaga także sprawiedliwej i godziwej transformacji w zakresie odnawialnych źródeł energii” – stwierdził Guterres w: komunikat prasowy Dzisiaj.



Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Noblechairs ogłasza krzesło gamingowe LEGEND Shure Edition

Przedstawiamy krzesło gamingowe Noblechairs LEGEND SHURE Edition. We współpracy z Shure, wiodącym światowym producentem sprzętu audio, w tym legendarnych mikrofonów SM7B i...

AGON by AOC przedstawia ultrawide monitory do gier CU34G2XE i CU34G2XP

AGON firmy AOC — jednej z wiodących na świecie marek monitorów do gier i akcesoriów IT — z dumą przedstawia dwa nowe 34-calowe...

GameSir wprowadza na rynek mobilny kontroler gier G8 Galileo

GameSir, wiodący dostawca innowacyjnych, wysokiej jakości urządzeń peryferyjnych do gier, z radością prezentuje swoje najnowsze arcydzieło, mobilny kontroler gier GameSir G8 Galileo, przełomową...
Advertisment