Dlaczego Dracula ciągle umierał w swoich występach w Marvel Comics


Komiksy – to wielkie, rynsztokowe medium – zawsze były światem mody i szaleństwa. Kowboje, gliniarze, romanse, a od końca lat czterdziestych XX wieku także horror. Wydawcy tacy jak EC, Avon i Atlas przez kilka następnych lat publikowali ponure historie o morderstwach, zdradach i atramentowej krwi.

A potem, które w 1954 r. przetoczyły się przez wrzosowiska, wyjące psy amerykańskiej moralności pod przewodnictwem cenzorskiego psychiatry Fredrica Werthama wywołały panikę w branży. Zdesperowani, by przetrwać, wydawcy adoptowali kodeks komiksowyścisły system zasad określających, co może, a czego nie może pojawić się w kiosku.

Pozornie z dnia na dzień ghule, skrzaty, slashery i wampiry zostały wykorzenione ze stron zabawnych, zastąpione przez znikome nastoletnie wybryki i bohaterów z długą bielizną.

Ale jedno stworzenie nocy wzniosło się ponownie… i znowu… i znowu….

Z grobowca

Na początku lat 70. XX w. Kodeks komiksu był kilkakrotnie zmieniany — raz na polecenie pisarza Marva Wolfmana, któremu nie można przypisywać swoich opowiadań, ponieważ „człowiek-wilk” był pojęciem zakazanym — ale najbardziej istotna dla naszej opowieści była korekta z 1971 r., w której zauważono, że „Wampiry, ghule i wilkołaki będą mogły być używane, jeśli traktuje się je zgodnie z klasyczną tradycją”.

Ta „klasyczna tradycja” była na tyle niejasna, że ​​zainspirowała Stana Lee do wypuszczenia nowej linii postaci inspirowanych horrorem, w tym Ghost Ridera, Werewolfa by Night i Man-Thing. Wśród tych wysiłków znalazła się publikacja Grób Drakuli # 1 w kwietniu 1972. Po kilku pierwszych wydaniach, dość ogólnych, książka przedstawiła trwałą obsadę drugoplanową łowców wampirów, takich jak Quincy Harker, Hannibal King, Frank Drake i Daywalker Blade.

Reklama

Pierwsza interakcja Draculi ze zwykłym uniwersum Marvela miała miejsce w 1974 roku Gigantyczny Spider-Mangdzie pełzacz po ścianach ląduje na balu kostiumowym na statku wycieczkowym z władcą wampirów i grupą gangsterów chcących ukraść eksperymentalną szczepionkę, coś, co z pewnością zabrałoby się na maskaradę na pełnym morzu.

Tymczasem hrabia Dracula także zaczął robić się dziwny w swojej własnej książce. W numerze 21 poznajemy Doktora Suna, złego chińskiego naukowca, któremu usunięto mózg i umieszczono go w słoiku, co wywołało u niego pragnienie krwi. Sun obmyślił głupi plan kradzieży mocy Draculi i w numerze 39 nakazał swojemu poplecznikowi Juno po raz pierwszy zabić wampira srebrną włócznią wbitą w serce.

Co jest Grób Drakuli bez Drakuli? Tylko grób? Nasi bohaterowie walczyli z Doktorem Sunem o kilka kwestii, zanim zdali sobie sprawę, że potrzebują pomocy swojego byłego wroga, a w #41 drugoplanowa postać Aurora Rabinowitz wypłakała dziewicze łzy do popielatej trumny Draculi, przywracając władcę licza do życia i pozwalając mu złożyć zasłużone skopanie tyłka w Sun. Następnie Dracula walczył z Doktorem Strangem kilka problemów później i sfingował własną śmierć, aby wydostać się z konfrontacji, co nie liczy się w bieżącym podsumowaniu, które będziemy prowadzić. Często to robi, prawdopodobnie dla zwrócenia na siebie uwagi.

Grób Drakuli dobiegła końca w 1979 r., podczas załamania działalności, które doprowadziło do anulowania większości dziwniejszych tytułów firmy (w tym Kaczor Howard I John Carter, władca Marsa). Nowy redaktor naczelny Jim Shooter, do głębi fanboy superbohaterów, postanowił obciąć to, co uważał za najważniejsze. W ostatnim numerze serii Quincy Harker w końcu mści się na demonie, dźgając go w klatkę piersiową srebrnym kołkiem, aby go zabić za drugą śmierć Draculi, eksplodując wokół niego Zamek Draculi.

Grób Drakuli dostałem jeszcze sześć numerów w formacie czarno-białego magazynu, w którym Marvel rzucił rzeczy, z którymi nie wiedział, co zrobić, ale te historie w większości były pozbawione ciągłości. Wampir pojawił się także w Obrońcy historię i skrzyżowały się ścieżki ze wspomnianym wcześniej Kaczorem Howardem.

Stawka jest wysoka

Nawet po zniknięciu własnego serialu Dracula był teraz nierozerwalną częścią uniwersum Marvela, a następnie pojawił się w X Men dzięki uprzejmości pisarza Chrisa Claremonta, który nigdy nie spotkał się z fabułą dotyczącą kontroli umysłu, która by mu się nie podobała. W numerze 159 Storm zostaje znaleziona nieprzytomna w alejce, z dwoma małymi nakłuciami na szyi. Dracula ugryzł Ororo, a zespół musi pomóc jej w przełamaniu jego niewoli.

Tak jest, ponieważ jedyną rzeczą, którą Chris Claremont kocha bardziej niż kontrolę umysłu, jest silna bohaterka, ale Dracula tu został.

Rzecz jednak w tym, że wszechświat superbohaterów wymaga delikatnej równowagi. Nie możesz pozwolić, aby ani dobrzy, ani źli goście stali się zbyt potężni. Tak więc obecność nieśmiertelnego wampira z legendy skaczącego po okolicy nieco psuje atmosferę. Po tym, jak Hrabia miał jeszcze kilka starć z Thorem i Srebrnym Surferem, redakcja Marvela zdecydowała, że ​​nadszedł czas, aby pokazać Draculi drzwi.

Rogerowi Sternowi powierzono zadanie uporządkowania stron Doktor Strangei wyciągnął wielką miotłę. W fabule z 1983 roku, obejmującej numery 58-62, Strange poluje na legendarną Darkhold, księgę o złej, mistycznej mocy odpowiedzialnej przede wszystkim za tworzenie wampirów. Podczas gdy on odpiera ataki Drakuli na płaszczyźnie astralnej, jego sojusznicy recytują zaklęcie znane jako Formuła Montesi, które za jednym zamachem kończy istnienie każdego wampira we wszechświecie Marvela.

Dracula w Doktor Strange #62
Zdjęcie: Roger Stern, Steve Leialoha/Marvel Comics

Zło kroczy po raz kolejny

Wiesz jednak, co mówią o spadających skokach. W 1986 roku Marvel został przejęty przez konglomerat telewizyjno-filmowy New World Entertainment. W ramach umowy wiele postaci z komiksów zostało zaangażowanych w prace nad przyszłymi filmami i programami telewizyjnymi. Jednym z nich był Ostrzektóry „Variety” pierwotnie określił jako thriller z południowej granicy, w którym bohaterem jest ikona Blaxploitation Richard Roundtree.

Aby film odniósł sukces, Blade musiał być widoczny w komiksach Marvel Universe. A skoro w pobliżu nie ma wampirów, to może być problem. Co to jest Ostrze komiks bez Drakuli? Tylko on zmywa naczynia? Marvel musiał zmienić kurs Formuły Montesi i to szybko.

Dracula odrodził się w 1990 roku dzięki uprzejmości Roya Thomasa i Danna Thomasa, którzy napisali historię, która:

  • ustalono, że Doktor Strange miał młodszego brata, którego nigdy nie spotkaliśmy, i
  • ten młodszy brat zginął w wypadku samochodowym 10 lat przed tą historią, i
  • Doktor Strange uśpił go kriogenicznie, aby móc go ożywić w przyszłości
  • chwila losowo recytując magiczne zaklęciaDoktor Strange przypadkowo ożywił swojego brata i
  • jego brat był teraz wampirem.

To pięcioczęściowe opowiadanie zatytułowane „Wampiryczne wersety” jest prawdopodobnie najbardziej znane z tego, że chrześcijańska piosenkarka pop Amy Grant groziła pozwaniem Marvela za wykorzystanie jej wizerunku na okładce Doktor Strange numer 15. Ostatecznie fabuła to bezbożny bałagan, pełen głupich zbiegów okoliczności, ale te wydarzenia rzeczywiście oznaczały, że Formuła Montesiego została odwrócona i Dracula mógł wrócić – Ula.

To doprowadziło do nowego Grób Drakuli miniserial Wolfmana i artysty Gene’a Colana, a także lata 92 Nocni Łowcy seria, w której Blade ponownie połączył się z Frankiem Drake’em (obecnie dzierżącym „nanotechnologiczny pistolet” o imieniu „Linda”) i Hannibalem Kingiem (obecnie „neo-wampirem”). W tym samym roku Różnorodność ogłosił, że LL Cool J jest zainteresowany grą w Blade. Przez kilka pierwszych numerów Nocni Łowcy byli zajęci głównie córką Draculi, Lilith, ale powrót wielkiego faceta był tylko kwestią czasu.

Na stronach Nocni Łowcy, organizacja terrorystyczna HYDRA przetestowała wody z klonem Draculi o imieniu „Bloodstorm One” w 1994 r. (w jednym numerze przezabawnie nazywanym „wampirem lat 90.”) i poprzez niezdarną serię wydarzeń klon łączy się z Hannibalem Kingiem i Frankiem Drake’em, tworząc stać się jedną wulgarną formą życia, która gościła świadomość pierwotnego Drakuli. Widzieliśmy więcej tego faceta w 1994 roku Ostrze seria.

Dracula ponownie wydał swoją własną książkę w 1998 roku w trzech wydaniach Dracula: Władca Nieumarłych. Udało mu się w tym nie umrzeć, mimo że został zarażony słabo zakamuflowaną metaforą wirusa HIV.

Jego szczęście jednak wkrótce się skończyło.

Zło kroczy jeszcze raz

W 2004 roku Marvel wypuścił kolejny Grób Drakuli joint, mini-czterech numerów napisany przez Roberta Rodiego. W nim Dracula przygotowuje się do mistycznej konwergencji, która zdarza się co tysiąc lat, podczas której wampir może wznieść się do boskości. Na końcu znowu ginie, ale warto zauważyć, że jeden z planów jego eliminacji zakłada użycie bomby atomowej w Transylwanii.

Zirytowany wszystkimi kłopotami życia (i umierania) na Ziemi, Dracula powrócił do życia w nieujawniony sposób, a następnie przeniósł swoją bazę operacyjną na Księżyc, gdzie próbował przeprowadzić inwazję na Anglię na łamach Kapitan Brytania i MI13. Ta historia z 2009 roku to jedna z absolutnie najlepszych historii Marvela o Drakuli, pełna podwójnych krzyżówek i szalonych scenerii, takich jak wampiry pędzące na Ziemię niczym spragnione rakiety z orbity. Na koniec ambicje Draculi zostają stłumione, a on zostaje dźgnięty Excaliburem w serce i ponownie zabity.

Kapitan Brytania i MI13 pisarz Paul Cornell uwielbiał wykorzystywać króla wampirów, mówiąc w wywiadzie dla Polygon: „Jedną z radości związanych z Uniwersum Marvela jest dla mnie to, jak pochłania ono najróżniejsze gatunki, od starożytnych astronautów, przez HG Wellsa, po Brama Stokera. Myślę, że to daje prawdziwą energię wszechświatowi, który nie tyle porusza się między gatunkami, jak np Doktor Kto reprezentuje wszystkie gatunki naraz, podobnie jak prawdziwy wszechświat.

Komiksowa ilustracja przedstawia Draculę, który zostaje dźgnięty nożem w serce, z którego wypływa krew.

Dracula w Śmierć Drakuli #1
Zdjęcie: Victor Gischler, Giuseppe Camuncoli/Marvel Comics

W następnym roku Marvel opublikował Śmierć Drakuli one-shot w ramach wznowienia sprzedaży obejmującej całą linię produktów „Heroic Age”. W tej książce, napisanej przez Victora Gischlera, poznajemy syna Draculi, Xarusa, pochodzącego z początku XXI wieku. Zirytowany niemożnością podbicia świata i przekształcenia ludzi w przenośne Wielkie Łyki, Xarus zabija Draculę, jednoczy klany wampirów pod swoim przywództwem i postanawia rządzić światem.

Zaledwie kilka miesięcy później nasz człowiek wrócił do zdrowia. w X Men historia „Klątwa mutantów” Xarus atakuje bazę X-Men w San Francisco, planując przemienić wszystkich mutantów w wampiry. Dobrzy ludzie wygrywają dzięki zawiłemu planowi polegającemu na wyłączeniu czynnika leczniczego Wolverine’a bez jego wiedzy. Po drodze Scott Summers odzyskuje ciało Draculi i odciętą głowę, po czym ponownie je zgniata, przywracając go do życia w ramach polisy ubezpieczeniowej przeciwko swojemu synowi.

Rzecz jednak w tym, że X-Men wygrali bez pomocy Draculi, przez co całe wydarzenie wydawało się trochę bezcelowe. Ale co to za stawka bez punktu? Po prostu głupi kawałek drewna.

Zło wciąż kroczy

Co robisz po powrocie ze snu śmierci? Jeśli jesteś Draculą, bierzesz ślub. Na wirtualnych stronach cyfrowego komiksu Marvela z 2014 roku Deadpool: Rękawica, sprawy potoczyły się źle dla króla wampirów, kiedy był zmuszony zatrudnić Deadpoola, aby przyprowadził mu swoją nową narzeczoną: Shiklah, Królową Potworów. Niestety, jak to zwykle bywa w opowieściach o Deadpoolu, sprawy wymknęły się spod kontroli. Ożenił się z samym Shiklahem, co oczywiście nie podobało się zbytnio Draculi. Ale nie martw się – mamy soczystą scenę walki, która kończy się, gdy Deadpool przebija Draculę własną odciętą ręką. RIP bozo.

Po powrocie do swojego zamku w Rumunii Dracula ponownie postanowił stworzyć królestwo wampirów, ale udaremnili mu Wolverine i Jubilee (który w tym momencie również był wampirem) z X-Men. Po krwawej bitwie Wolverine odcina Draculi głowę i odbiera mu głowę wyrzucony na słońce.

Nie martw się. Jest z nim w porządku. Nawet nie zadali sobie trudu, żeby to wyjaśnić. Zamiast tego przeprowadza się na Łotwę i ma obsesję na punkcie gier online. Po kolejnym starciu z Deadpoolem, Dracula pogodził się z Shiklahem i oboje pobrali się, tylko po to, by zrzec się swojego wesołego królestwa potworów i prawdopodobnie rozwieść się poza panelem.

W chwili publikacji prasy Dracula ponownie przemierza Ziemię, mieszkając ze swoją armią wampirów w skażonym promieniowaniem Czarnobylu i knując coraz bardziej nikczemne intrygi. Nie czułbym się zbyt komfortowo, koleś. Jeśli czegoś się z tego wszystkiego nauczyliśmy, to tego, że nieśmiertelny władca wampirów może być najniebezpieczniejszą rzeczą w całym wszechświecie Marvela.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Kody QR mogą być ukrytym oszustwem typu phishing – ostrzega FTC

Federalna Komisja Handlu (FTC) ostrzegła społeczeństwo przed skanowaniem jakichkolwiek starych kodów QR blog z alertami konsumenckimi zeszły tydzień. Oczywiście ostrzeżenie sprowadza się...

W miarę zbliżania się premiery Apple rozpoczyna planowanie szkoleń Vision Pro dla pracowników sprzedaży detalicznej

Apple intensywnie się do tego przygotowuje Premiera detaliczna Vision Pro– wynika z nowego raportu z Bloomberga. Według doniesień Apple zaczęło planować sesje...

Włącz podwójne dotknięcie dowolnego zegarka Apple Watch: instrukcje

Jedną z głównych nowych funkcji Apple Watch Series 9 i Ultra 2 jest tak zwane „podwójne dotknięcie”, które pozwala użytkownikom kontrolować urządzenie do...
Advertisment