Departament Sprawiedliwości złożył pozew antymonopolowy przeciwko Visa, twierdząc, że firma świadcząca usługi finansowe ma nielegalny monopol na rynkach sieci debetowych i próbowała bezprawnie zmiażdżyć konkurentów, w tym firmy fintech, takie jak PayPal i Square. Pozew, który został pierwsza plotka od Bloombergjest konsekwencją wieloletniego dochodzenia w sprawie Visy, które firma ujawniono w 2021 r..
„Twierdzimy, że Visa bezprawnie zgromadziła uprawnienia do pobierania opłat znacznie przekraczających te, które mogłaby pobierać na konkurencyjnym rynku” — powiedział w oświadczeniu prokurator generalny USA Merrick Garland. „Sprzedawcy i banki przerzucają te koszty na konsumentów, podnosząc ceny lub obniżając jakość lub usługi. W rezultacie bezprawne postępowanie Visy wpływa nie tylko na cenę jednej rzeczy — ale na cenę niemal wszystkiego”.
„Nielegalne postępowanie firmy Visa wpływa nie tylko na cenę jednej rzeczy, ale na cenę niemal wszystkiego”
Visa zarabia ponad 7 miliardów dolarów rocznie na samych opłatach za przetwarzanie płatności, a ponad 60 procent transakcji debetowych w Stanach Zjednoczonych odbywa się w sieci Visa, twierdzi skarga. Rząd twierdzi, że dominacja rynkowa Visa wynika częściowo z „sieci umów wykluczających”, którą narzuca przedsiębiorstwom i bankom. Visa próbowała również „zdusić” konkurentów, w tym mniejsze sieci debetowe i nowsze firmy fintech, twierdzi skarga. Dyrektorzy Visa rzekomo czują się szczególnie zagrożeni przez Apple, które firma opisała jako „zagrożenie egzystencjalne”, twierdzi DOJ.
Zgodnie ze skargą, Visa zawarła płatne umowy z potencjalnymi konkurentami w ramach wysiłków mających na celu odparcie konkurencji ze strony nowych podmiotów wchodzących na rynek przetwarzania płatności. Te praktyki pozwoliły Visa zbudować „olbrzymią fosę” wokół swojego biznesu, twierdzi skarga.
Organy regulacyjne od jakiegoś czasu mają oko na Visę. W 2020 r. Departament Sprawiedliwości wniósł pozew cywilny o naruszenie przepisów antymonopolowych aby powstrzymać przejęcie Plaid przez Visa za 5,3 miliarda dolarów, firmy fintech, argumentując, że Visa próbowała zdusić „platformę płatności, która podważy monopol Visa”. Przejęcie Plaid, jak twierdził Departament Sprawiedliwości, było „polisą ubezpieczeniową” Visa mającą chronić przed „zagrożeniem dla naszego ważnego amerykańskiego biznesu debetowego”. Visa i Plaid porzucili plany fuzji w 2021 r. w wyniku pozwu Departamentu Sprawiedliwości.
Przetwarzacze płatności są wszechobecną częścią życia Amerykanów i są coraz potężniejszymi strażnikami internetu. W 2020 r. Visa i Mastercard przestał przetwarzać płatności na Pornhub po doniesieniach o nielegalnej zawartości na stronie. W następnym roku OnlyFans ogłosiło (zanim ostatecznie zrezygnowało) zakaz „treści o charakterze jednoznacznie seksualnym”, powołując się na niechęć procesorów płatności do współpracy ze stroną z powodu jej reputacji jako platformy pornograficznej. Jednak DOJ twierdzi, że Visa nie zdobyła tej dominacji uczciwie i podejmuje kroki, aby ją powstrzymać.