Decyzja USA o wniesieniu nowych zarzutów przeciwko Julianowi Assange’owi „zadziwiający i potencjalnie obraźliwy”


Decyzja rządu Stanów Zjednoczonych o wniesieniu nowych zarzutów przeciwko Julianowi Assange została dziś ostrzeżona przez prawnika założyciela WikiLeaks jako „zdumiewająca i potencjalnie obraźliwa”.

48-letni Assange jest poszukiwany w USA za rzekomy spisek z analitykiem wywiadu wojskowego Chelsea Manning w celu ujawnienia tajemnic wojskowych w okresie od stycznia do maja 2010 roku.

Wielka ława przysięgłych Stanów Zjednoczonych postawiła mu zarzuty 18 zarzutów – z których 17 dotyczy ustawy o szpiegostwie – w tym spisek mający na celu otrzymywanie, uzyskiwanie i ujawnianie tajnych dokumentów dyplomatycznych i wojskowych.

Assange zostanie ponownie aresztowany w pierwszym dniu przesłuchania w Old Bailey 7 września na podstawie nowego aktu oskarżenia sporządzonego 12 sierpnia.

Karta oskarżenia zawiera dalsze zarzuty, że spiskował z innymi w celu uzyskania informacji od rządu USA, zachęcając do włamań komputerowych.

Zgodnie z raportem przedstawionym Westminster Magistrates Court, stan psychiatryczny Australijczyka „mógł ulec pogorszeniu w ciągu ostatnich kilku tygodni”.

Reklama

Assange, ubrany w kremową koszulę i ciemnoszare spodnie, siedział ze skrzyżowanymi nogami na czerwonej ławce więziennej i potwierdził swoje imię i datę urodzenia za pośrednictwem łącza wideo z więzienia Belmarsh.

Od kwietnia 2019 roku przebywa w areszcie w więzieniu o zaostrzonym rygorze i opuścił kilka ostatnich przesłuchań z powodu „problemów z oddychaniem”.

Sprawa została opóźniona dziś rano, ponieważ prawnicy Assange’a początkowo mieli trudności z skontaktowaniem się z nim w więzieniu w Woolwich w południowo-wschodnim Londynie.

Sąd usiłował znaleźć prokuratora rządu USA po tym, jak błędnie wyznaczył rozprawę o godz. 10 rano na dzisiejsze popołudnie.

Assange nie widział nowych dowodów w USA

Florence Iveson, reprezentująca Assange, powiedziała sądowi, że założyciel WikiLeaks nie widział nowych materiałów przesłanych przez Stany Zjednoczone, w tym 33-stronicowego oświadczenia pod przysięgą.

„Uważamy, że to zdumiewające i potencjalnie obraźliwe, nadużycie postępowania, aby dodać nowy wymóg w 11. godzinie w celu rozszerzenia sprawy, podczas gdy spędziliśmy rok na przygotowaniach” – powiedziała.

Iveson powiedział, że nowy materiał dodał „znaczną ilość” tła narracyjnego i pobocznego postępowania do wcześniejszego aktu oskarżenia przeciwko Assange’owi.

Powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone dostarczyły dowody o wiele za późno, po tym, jak obrona obsłużyła już całą sprawę.

Rząd Stanów Zjednoczonych rozpoczął zbieranie sprawy przed grudniem 2017 r. W lipcu 2019 r. Przedstawił notę ​​otwierającą, a 24 lutego br. Szczegółowo otworzył sprawę.

„Zdecydowanie sprzeciwiamy się daniu im trzeciej okazji do otwarcia tej sprawy i jej rozszerzenia” – powiedział Iveson. „Stoimy na stanowisku, że nowy materiał mógł i powinien był zostać dostarczony na znacznie wcześniejszym etapie, a jedynym słusznym rozwiązaniem jest jego wykluczenie”.

Normalne, że prokuratorzy wnoszą nowe zarzuty

Clair Dobbin, prawnik reprezentujący rząd USA, powiedział, że powszechną praktyką jest kontynuowanie przez prokuratorów amerykańskich dochodzeń w sprawie przestępczego zachowania oskarżonego, nawet po aresztowaniu i postawieniu mu zarzutów.

„Kontynuowali śledztwo w sprawie przestępczego postępowania pana Assange’a, w tym postępowania, o które nie było pierwotnie podejrzewanych” – powiedziała. „Z całym szacunkiem nie zgadzamy się, że nie zmienia to zasadniczo podstawy, na której dochodzi się ekstradycji.

„Prokuratorzy w USA dodali kilka dalszych zarzutów, które przedstawiają zachowanie, które w pewnym stopniu rozszerza domniemane zachowanie pana Assange i WikiLeaks w stosunku do innych hakerów. Poszerza on grupę ludzi – poza panią Manning – z którymi pan Assange rzekomo spiskował ”.

Dobbin dodał: „Wykracza to poza dodanie samego tła narracyjnego do wniosku o ekstradycję. Sąd nie ma uprawnień do odrzucenia aspektów zarzucanych zachowań ”.

Zastąpienie aktu oskarżenia opartego na publicznie dostępnych materiałach z roku 2010/11

Adwokat Assange, Iveson, powiedział, że większość nowych zachowań w zastępującym akcie oskarżenia opierała się na dowodach ze współczesnych, publicznie dostępnych materiałów z roku 2010/11, w tym dowodów na stronie internetowej WikiLeaks dostępnej od 2010 roku.

„Trudno sobie wyobrazić, jak mogłoby to być owocem trwającego śledztwa” – powiedziała.

Sędzia okręgowy Vanessa Baraitser orzekł: „Bez względu na powody tego nowego wniosku, ta wznowiona ostateczna rozprawa jest już za kilka tygodni, a druga część wniosku została doręczona przedwczoraj, a pan Assange nie został nawet aresztowany za ten wniosek. Odbędzie się to pierwszego dnia wznowionej rozprawy.

„Obrona twierdzi, że sprawiedliwość może zostać osiągnięta przez sąd odmawiając rządowi oparcia się na nowych dowodach.

„Nie można zdecydować, czy nowe dowody są jedynie tłem narracyjnym, bez postrzegania zachowania jako całości i jego związku z równoważnymi przestępstwami.

„Ten sąd nie ma jurysdykcji do odrzucenia wniosku”.

Sędzia dodał: „Pani Iveson twierdzi, że został on wniesiony w złej wierze i stanowi nadużycie procesu sądowego.

„Szereg kwestii dotyczących nadużycia procesu zostało podniesionych przez obronę, a wszelkie sugestie, że to również stanowi nadużycie, będą musiały zostać rozwiązane, gdy wszystkie inne kwestie dotyczące nadużyć zostaną rozpatrzone.

„Daję obronie więcej czasu, wiedząc, że konsekwencje opóźnienia są wyjątkowo nieatrakcyjne”.

Iveson powiedział: „Będziemy potrzebować więcej czasu, aby to rozważyć i naszą szerszą prawną odpowiedź na to żądanie”.

Stan psychiczny Assange mógł się pogorszyć

Dobbin powiedział sądowi, że raport psychiatryczny otrzymany przez obronę wykazał, że stan Assange’a mógł ulec pogorszeniu w ciągu ostatnich kilku tygodni.

„Oczywiście Stany Zjednoczone mogą chcieć wziąć to pod uwagę” – powiedziała.

Sędzia powiedział, że co do zasady podczas przesłuchania ekstradycyjnego można by wykorzystać transmisję wideo na żywo dla określonych osób spoza jurysdykcji, które nie mogą stawić się przed sądem z powodu pandemii Covid-19.

„Zasadniczo nie ma zastrzeżeń co do korzystania z platformy wideo w chmurze, ale licencje na korzystanie z tej platformy są ograniczone i na ogół nie jest to sprawa, w którą zaangażowany jest sąd” – powiedziała. „Wnioski należy kierować do Old Bailey”.

Zwracając się do oskarżonego dodała: „Panie Assange, jeśli obrona nie wystąpi o więcej czasu lub opuści rozprawę, wznowiona rozprawa rozpocznie się 7 września br. Będzie to ostatnie tego rodzaju przesłuchanie administracyjne i zostaniesz fizycznie przywieziony w tym dniu o godzinie 10:00. Do tego czasu pozostajesz w areszcie z powodów, które przedstawiłem ci wcześniej. Czy rozumiesz, co powiedziałem dzisiaj? ”

Assange odpowiedział powoli: „Słyszałem większość twoich słów”.

Assange nie może skonsultować się z prawnikami

Odpowiadając na prośbę swojego zespołu prawników o rozmowę z klientem, sędzia zapytał oskarżonego: „Czy nadal ma pan w pokoju strażnika, panie Assange? Czy można dziś umówić się na konferencję pokontrolną? ”

Strażnik odpowiedział: „Niestety nie, bo przekroczyłeś 35 minut. Miałoby to wpływ na inne przypadki z powodu przerw na lunch ”.

Pomyłka czasowa opóźnia przesłuchanie

Wcześniej na rozprawie Dobbin, reprezentujący USA, zadzwonił do sądu, został odłączony, przypadkowo podłączony do innej sali rozpraw i ponownie podłączony.

Powiedziała: „Zamierzałam stawić się osobiście o 15:30, zgodnie z ofertą”.

Sędzia odpowiedział: „To może być wyjaśnienie, ale mimo to zostało ogłoszone na 10 rano.

„W porządku, teraz najpilniejsza kwestia dotyczy stanowiska pozwanego wobec nowego wniosku”.

Assange otrzymał azyl polityczny w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w 2012 roku, aby uniknąć dalszej ekstradycji do Stanów Zjednoczonych ze Szwecji w związku z zarzutami o przestępstwo seksualne z 2010 roku, czemu zawsze zaprzeczał.

W listopadzie szwedzkie władze wycofały zarzuty gwałtu, ale w kwietniu ubiegłego roku został skazany na 50 tygodni więzienia po tym, jak złamał warunki zwolnienia za kaucją, kiedy upłynął przyznany mu okres azylu.

Obrońcy Assange’a mają czas do 21 sierpnia na podjęcie decyzji, czy złożyć wniosek o odroczenie rozprawy ekstradycyjnej.

Jeśli tego nie zrobią, Assange pozostanie w areszcie do 7 września, kiedy to pojawi się osobiście w Old Bailey.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Współzałożyciel firmy Intel, Gordon Moore, człowiek stojący za prawem Moore’a, umiera w wieku 94 lat

Firma Intel oraz Fundacja Gordona i Betty Moore'ów ogłosiły dzisiaj, że współzałożyciel firmy, Gordon Moore, zmarł w wieku 94 lat. Fundacja poinformowała, że...

Internet Archive przegrało swoją pierwszą walkę o skanowanie i wypożyczanie e-booków jak biblioteka

Sędzia federalny orzekł przeciwko Internet Archive w Hachette przeciwko Internet Archive, wytoczony przeciwko niemu pozew przez czterech wydawców książek, uznając, że serwis nie...

Zmarł Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel i twórca prawa Moore’a

Gordon Moore, jeden ze współzałożycieli Intela i tytan Doliny Krzemowej, zmarł dzisiaj w wieku 94 lat, zgodnie z komunikat prasowy firmy. Był...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!