Czy powinieneś naprawić swój obecny telefon lub wymienić go na nowy?


Flagowe smartfony osiągnęły punkt, w którym mogą działać przez wiele lat, a nawet urządzenia średniej klasy i budżetowe mogą wytrzymać bicie i działać przez kilka lat bez żadnych problemów. Mając to na uwadze, wątpliwe jest, czy warto aktualizować co dwa do trzech lat, czy też należy trzymać urządzenie i wymieniać baterię.


W tym poście przyjrzymy się bliżej, dlaczego i kiedy należy rozważyć aktualizację, a kiedy należy cofnąć się o krok, dokonać pewnych napraw i zatrzymać obecne urządzenie.

POCKETNOW WIDEO DNIA

Powiązany: Oto najlepsze telefony poniżej 500 USD


Powinieneś naprawić swój obecny telefon, jeśli…

Chcesz zaoszczędzić pieniądze

Reklama

Czasami naprawa obecnego urządzenia jest tańsza niż zakup nowego telefonu, a także jest lepsza dla środowiska. Jeśli masz mały problem ze swoim urządzeniem, jesteś objęty gwarancją lub masz specjalny pakiet opieki (np. Apple Care), naprawa urządzenia może być tańsza i lepsza. Warto to rozważyć w przypadku drogich, flagowych urządzeń, ponieważ często zaczynają się one od 800 do 900 USD i sięgają nawet 1500 USD, w zależności od urządzenia i konfiguracji.

Nadal warto przyjrzeć się kosztom naprawy urządzeń budżetowych i średniej klasy, ale telefony z niższej półki mogą nie być warte kłopotów, chyba że możesz to zrobić samodzielnie lub koszty naprawy są niskie.

Firmy takie jak Apple, Samsung, Google i Microsoft zobowiązały się do ułatwienia naprawy swoich urządzeń, a wiele firm oferuje oficjalne narzędzia i części tylko do zakupu.

Powiązany: Oto wszystko, czego potrzebujesz, aby samodzielnie naprawić swoje gadżety

Mogą one obniżyć koszty naprawy, ale wymagają specjalistycznej wiedzy, aby otwierać telefony i rozwiązywać problemy. Jeśli masz ochotę na wyzwanie, może to być świetny sposób na rozwiązanie typowych problemów i samodzielną wymianę baterii, jednak innym razem profesjonalista może wykonać to szybciej i lepiej.

To okręt flagowy i nie starszy niż trzy lata

Jeśli masz flagowe urządzenie, które nie jest starsze niż trzy lata, dobrym pomysłem może być przyjrzenie się kosztom naprawy. Ceny wyświetlaczy i innych komponentów spadają z biegiem lat, ponieważ pojawiają się nowe modele, a producenci mogą oferować zniżki na narzędzia i części do naprawy. Autoryzowane zewnętrzne serwisy naprawcze mogą również oferować oferty i warto dokładnie to sprawdzić, zanim wyrzucisz urządzenie i kupisz nowe.

Nie masz żadnych krytycznych awarii ani problemów

galaxy s7 edge wodoodporność

O ile nie masz uszkodzeń spowodowanych przez wodę lub innych krytycznych awarii, czasami taniej jest wymienić tylną część urządzenia, głośnik, mikrofon, a nawet baterię niż kupić zupełnie nowy telefon. Jeśli masz specjalną gwarancję na swój telefon, naprawa jest prawie zawsze tańsza.

Problem zaczyna się, gdy nie jesteś objęty gwarancją lub nie masz specjalnego pakietu opieki. Wtedy koszty naprawy mogą szybko wzrosnąć do setek, zwłaszcza jeśli potrzebujesz nowego wyświetlacza i obudowy.

Powinieneś zaktualizować i kupić nowy telefon, jeśli…

Jest starszy niż cztery do pięciu lat

Jeśli twoje urządzenie jest starsze niż cztery lub pięć lat, jest mało prawdopodobne, aby otrzymało więcej aktualizacji, a jeśli nie interesujesz się rootowaniem i flashowaniem nowych ROM-ów na swoim smartfonie, prawdopodobnie nie jest to opłacalne i bezpieczne trzymanie go dużo dłużej. Jeśli nigdy nie wymieniałeś baterii, możesz spróbować to zrobić, ale zalecamy to tylko w przypadku kilku urządzeń, takich jak iPhone’y Apple, ponieważ wiadomo, że otrzymują aktualizacje przez okres do sześciu lat.

Naprawa jest droższa niż całkowity koszt urządzenia

Apple iPhone 6S przechodzi przegląd i naprawę
źródło: jabłko

Spójrzmy prawdzie w oczy, producenci podnieśli ceny w ostatnich latach, aby zwiększyć sprzedaż nowych smartfonów, w wyniku czego koszty naprawy są ogromne. Często zakup wyświetlaczy i części na tylny panel może kosztować setki dolarów, a naprawy kosztują prawie tyle samo, co sam telefon. Jeśli i kiedy to się stanie, może być trudno uzasadnić wydawanie tak dużych pieniędzy na naprawę telefonu, zwłaszcza wiedząc, że możesz nie być w stanie sprzedać go za tyle w przyszłości, gdy cena spadnie.

Ubezpieczenie telefonu to duży biznes, a jeśli w dużej mierze polegasz na swoim urządzeniu w celach biznesowych, warto rozważyć tę usługę. Może to zaoszczędzić kłopotów z zakupem nowego urządzenia, a zapłacenie z góry ustalonej ceny za nowy telefon jest tańsze niż kupowanie go zupełnie nowego. Jednak bez ubezpieczenia jest to trudne pytanie, a większość ludzi kończy na zakupie nowego telefonu, kosztując ich setki, a potencjalnie ponad tysiąc dolarów.

Czasami lepiej trzymać urządzenie

Mając to wszystko na uboczu, musimy wspomnieć, że czasami lepiej jest zachować poprzednie lub stare urządzenia. Elektroodpady to duży problem, a jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na nowej kamerze bezpieczeństwa, potrzebujesz elektronicznej niani lub masz na myśli inne zastosowania, może to być świetny sposób na recykling starego telefonu. Istnieje wiele wskazówek dla majsterkowiczów dotyczących ponownego wykorzystania starych urządzeń, a poniżej wybraliśmy niektóre z naszych ulubionych.

 • Użyj go jako domowej kamery bezpieczeństwa
 • Skonfiguruj go jako inteligentnego pilota. Używaj go jako bezprzewodowego gładzika, klawiatury i kontrolera do komputera i innych urządzeń elektronicznych
 • Pomóż napędzać badania naukowe (usługi takie jak Zooniverse I DreamLab pomóż naukowcom wykorzystać moc komputera Twojego urządzenia do prowadzenia badań naukowych.
 • Użyj go jako elektronicznej niani
 • Użyj go jako inteligentnej ramki na zdjęcia
 • Jeśli jest to tablet lub urządzenie z dużym ekranem, możesz go używać do czytania książek i czasopism.
 • Pamiętacie iPody? Po co wyczerpywać baterię obecnego telefonu, skoro można wyładować mniej ważny? Używaj go, gdy wychodzisz pobiegać, aby nie ryzykować upuszczenia lub uszkodzenia głównego urządzenia.
 • Użyj go jako doskonałej kamery internetowej

Alternatywnie możesz sprzedać go z zyskiem, wymienić lub zapewnić etyczny recykling. Mamy doskonały przewodnik wyjaśniający jak etycznie pozbyć się swojej elektroniki.

Niektóre z najlepszych telefonów, jakie możesz dziś kupić

 • PBI iPhone 14 o północy

  iPhone’a 14

  iPhone 14 pojawia się na rynku jako smartfon, który możesz wybrać, jeśli chcesz mieć wysoką wydajność, świetne aparaty i żywotność baterii, która z łatwością wytrzyma cały dzień użytkowania.

 • PBI Samsunga Galaxy S23 Plus+

  Samsunga Galaxy S23+

  Samsung Galaxy S23+ zapewnia idealne połączenie najwyższej klasy specyfikacji, funkcji i przystępnej ceny. Jest wyposażony w duży 6,6-calowy wyświetlacz AMOLED, chipset Snapdragon 8 Gen 2 i potrójną matrycę kamer, która okazała się niezawodna w każdym scenariuszu.

 • Google Pixel 7

  Google Pixel 7

  Nowy Google Pixel 7 jest zasilany przez zupełnie nowy chipset Google Tensor G2. Urządzenie jest połączone z 8 GB pamięci i ma poziomy przechowywania 128/256 GB. Telefon ma znacznie ulepszony system aparatu i jest bardziej przenośny niż poprzednia generacja. Pixel 7 jest dostępny w kolorach Obsidian, Lemongrass i Snow.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Współzałożyciel firmy Intel, Gordon Moore, człowiek stojący za prawem Moore’a, umiera w wieku 94 lat

Firma Intel oraz Fundacja Gordona i Betty Moore'ów ogłosiły dzisiaj, że współzałożyciel firmy, Gordon Moore, zmarł w wieku 94 lat. Fundacja poinformowała, że...

Internet Archive przegrało swoją pierwszą walkę o skanowanie i wypożyczanie e-booków jak biblioteka

Sędzia federalny orzekł przeciwko Internet Archive w Hachette przeciwko Internet Archive, wytoczony przeciwko niemu pozew przez czterech wydawców książek, uznając, że serwis nie...

Zmarł Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel i twórca prawa Moore’a

Gordon Moore, jeden ze współzałożycieli Intela i tytan Doliny Krzemowej, zmarł dzisiaj w wieku 94 lat, zgodnie z komunikat prasowy firmy. Był...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!