Czy możemy sztucznie ochłodzić planetę? Duża grupa ekologiczna wydaje miliony, aby się tego dowiedzieć


Według doniesień duża grupa zajmująca się ochroną środowiska ma zamiar przeznaczyć miliony dolarów na badania nad geoinżynierią słoneczną – proponowanym rozwiązaniem problemu zmian klimatycznych, które wzbudziło sceptycyzm, a nawet obawy dotyczące niezamierzonych konsekwencji.

Geoinżynieria słoneczna obejmuje szereg taktyk mających na celu ochłodzenie planety poprzez odbicie światła słonecznego, na przykład poprzez sztuczne rozjaśnianie chmur lub wypychanie odblaskowych cząstek do atmosfery. Nieuczciwe wysiłki mające na celu przetestowanie tych teorii wzbudziły alarm, ponieważ naukowcy nie wiedzą zbyt wiele o innych skutkach, jakie może to spowodować. Doprowadziło to do wezwań do przeprowadzenia dalszych badań w celu uzupełnienia luk w wiedzy, zanim rozpocznie się więcej prób.

Fundusz Obrony Środowiska (EDF) planuje przeznaczyć „miliony dolarów” w postaci dotacji na badania w zakresie geoinżynierii słonecznej, New York Timesa raporty. EDF opowiada Krawędź podziela obawy dotyczące geoinżynierii słonecznej i dlatego wspiera badania nad potencjalnymi konsekwencjami, jakie może ona mieć.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni niezamierzonymi konsekwencjami”

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni niezamierzonymi konsekwencjami [solar geoengineering]dlatego skupiamy się na badaniach istotnych dla polityki, które pomogą oszacować potencjalne skutki i opracować rodzaj wiedzy naukowej istotnej dla polityki, niezbędnej, aby pomóc rządom w podejmowaniu świadomych decyzji” – powiedziała w e-mailu Lisa Dilling, zastępca głównego naukowca w EDF.

EDF nie chciał powiedzieć, ile pieniędzy zainwestuje w badania geoinżynieryjne związane z energią słoneczną. Odmówiła jednak podania informacji, kim są fundatorzy tej inicjatywy New York Timesa wymienia Fundusz Klimatyczny LAD — kierowany przez partnerów, którzy pełnili funkcje kierownicze w Cisco Systems — jako jednego z darczyńców.

Reklama

Kolejne kroki obejmują współpracę z naukowcami w celu „opracowania programu badawczego skupiającego się na krótkoterminowych skutkach” i stworzenia „struktury zarządzania” – mówi Dilling. Po umieszczeniu tych barier ochronnych EDF planuje nagradzać projekty badawcze, w przypadku których oczekuje się, że ich wyniki zostaną udostępnione w czasopismach i na konferencjach.

Gorące rozmowy na Zgromadzeniu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska w marcu nie zaowocowały nowymi międzynarodowymi wytycznymi dotyczącymi geoinżynierii słonecznej. Od 2010 roku istnieje przestarzały global moratorium w sprawie niektórych rodzajów geoinżynierii na dużą skalę. Język jest niejasny, z wyjątkiem eksperymentów na małą skalę, które poczyniły postępy w ostatnich latach.

W zeszłym tygodniu w Alameda w Kalifornii głosowałem za zapobieganiem Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego testują nową technologię rozpylania cząstek soli morskiej. To część strategię mającą na celu uczynienie chmur bardziej odblaskowymi zwane rozjaśnianiem chmur morskich (MCB). Ponad 30 naukowców jest autorami: papier w dzienniku Postęp nauki w marcu zaproponowanie planu badawczego dla MCB.

„Zainteresowanie MCB rośnie, ale decydenci nie mają obecnie informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o tym, czy i kiedy należy zastosować MCB” – stwierdził główny autor Graham Feingold, badacz z Laboratorium Nauk Chemicznych NOAA. komunikat prasowy wtedy.

Zdecydowanie mniej naukowy zespół zajmujący się geoinżynierią słoneczną wywołał w zeszłym roku ostry sprzeciw. Meksyk przeniósł się do baru przyszłe eksperymenty po tym, jak jeden ze startupów geoinżynieryjnych wypuścił w swoich granicach balony pogodowe wypełnione dwutlenkiem siarki. Współzałożyciele przejęli sklep i spróbowałem ponownie w Nevadzie, środek grzybobójczy do grillowania na parkingu w celu wytworzenia dwutlenku siarki.

Jak substancja zanieczyszczającadwutlenek siarki może powodować kwaśne deszcze. Możliwe jest również wysyłanie cząstek odblaskowych do atmosfery, zwane wtryskiem aerozolu stratosferycznego (SAI). poszerzyć dziurę ozonową nad Antarktydą. To tylko kilka powodów, dla których eksperci niepokoją się dalszym rozwojem geoinżynierii słonecznej bez lepszego zrozumienia potencjalnych opadów.

Ostatecznie zwolennicy ochrony środowiska chcą mieć pewność, że geoinżynieria słoneczna nie umniejsza wysiłków na rzecz przejścia na czystszą energię – a to jedyny sposób na rzeczywiste opanowanie zmian klimatycznych.

„Jak najszybsze ograniczenie emisji gazów cieplarnianych ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Pozostaje to najwyższym priorytetem EDF” – mówi Dilling z EDF.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Studio gier współzałożone przez Dr Disrespecta „natychmiast” kończy współpracę ze streamerem

Midnight Society, studio gier, którego współzałożycielem jest Dr Disrespect, zakończyło współpracę ze streamerem. W poście na X, – napisało studio że w...

Avid Pro Tools zapewnia obsługę ARA 2 dla rozwiązań iZotope, Synchro Arts i Sound Radix oraz nowe wtyczki MIDI

Firma Avid ogłosiła aktualizację oprogramowania do produkcji dźwięku Pro Tools, która wprowadza obsługę ARA 2 dla rozwiązań firm iZotope, Synchro Arts i Sound...

24 czerwca 2024 – Rozmowy Apple i Meta, dramat DMA

Posłuchaj podsumowania najważniejszych artykułów dnia z 9 do 5Mac. Dostępny jest 9to5Mac Daily w iTunes i aplikacji Podcasty firmy Apple, Zszywacz, Dostroić,...
Advertisment