CXL w centrum danych: zwiększenie pamięci w przypadku dużych obciążeń


Compute Express Link, inaczej znany jako CXL, ma zrewolucjonizować centrum danych. Zatem na czym polega i jakie niesie ze sobą korzyści?

Zarządzanie pamięcią jest kluczowym elementem umożliwiającym centrom danych wykorzystanie optymalna konfiguracja pamięcizwłaszcza że skupiają się one na zadaniach wymagających coraz większej ilości danych, takich jak analiza danych, uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja (AI).

Zadania te wymagają znacznej ilości pamięci i mocy obliczeniowej, co może wymagać dużych zasobów i ogromnych ilości energii. Pamięć klasy pamięci ma również trudności ze sprostaniem rosnącym wymaganiom dotyczącym wielu węzłów przetwarzania.

Jednak Compute Express Link (CXL) zrewolucjonizuje sposób działania centrów danych i farm serwerów, potencjalnie zmniejszając zużycie energii i inne koszty.

Co to jest CXL?

CXL umożliwia wszystkim komponentom opartym na PCIe, takim jak jednostki przetwarzania grafiki (GPU), pamięć RAM o dostępie dynamicznym (DRAM) i dyski półprzewodnikowe (SSD), które działają jako bezpośrednie urządzenia równorzędne z jednostką centralną (CPU). To skutecznie rozwiązuje rosnącą lukę między szybkością procesora a przepustowością pamięci, umożliwiając im wydajną współpracę.

Do niedawna każdy system zawierający wiele typów procesorów (CPU, GPU itp.) musiał dzielić pamięć na różne obszary (serwer, procesor graficzny itp.). Wszelkie udostępnianie danych pomiędzy komponentami odbywało się w formie transferu we/wy, co jest generalnie wolniejszą metodą aktualizacji pamięci niż korzystanie z kanału pamięci.

Reklama

CXL umożliwia tworzenie pul pamięci dla działających zbiorów danych, oferując znacznie większą pojemność niż było to wcześniej możliwe. Zamiast polegać na pamięci podręcznej, pule pamięci współdzielonej są dostępne za pośrednictwem CXL, co usprawnia częste udostępnianie danych i komunikację między procesorami. W ten sposób CXL może zasadniczo zmienić architekturę sieciową centrów danych, oferując technologię połączeń wzajemnych o niskim opóźnieniu i skalowalności.

Od czasu premiery w 2019 r. CXL ewoluował, oferując większą funkcjonalność. W sierpniu 2022 r. wypuszczono CXL 3.0, który zapewniał zwiększoną skalowalność i zoptymalizowane przepływy na poziomie systemu, a także komunikację peer-to-peer i udostępnianie zasobów w różnych domenach obliczeniowych.

Konsorcjum CXL

Zamiast być rozwijany przez jedną firmę przy użyciu zastrzeżonych systemów, CXL został opracowany w wyniku współpracy konglomeratu organizacji zwanego konsorcjum CXL.

Ta grupa otwartych standardów branżowych pierwotnie składała się tylko z czterech organizacji, ale obecnie liczy ponad 300 członków, w tym IBM, Intel i AMD, a wciąż dołączają kolejne firmy.

Ponieważ CXL jest wspólnym projektem rozwojowym, żadna firma nie jest wyłącznym właścicielem technologii leżącej u jego podstaw.

Korzyści z otwartych standardów

Rozwój CXL jako otwartego standardu oznacza, że ​​będzie on dostępny i użyteczny dla każdego. Powszechnym warunkiem stosowania otwartych standardów jest dołączona otwarta licencja, która zapewnia przyszły rozwój i ekspansję. Chociaż CXL został opracowany wyłącznie przez konsorcjum CXL, jego rozwój był prowadzony w sposób otwarty i przejrzysty.

Ponieważ CXL został opracowany jako otwarty standard, eliminuje potencjał prawnie zastrzeżonych technologii i nie jest powiązany z żadnym urządzeniem ani producentem. Zatem CXL umożliwia bezpośrednie podłączenie produktów wielu dostawców do procesorów w postaci CPU, GPU i DPU. Eliminuje to potrzebę stosowania własnej pamięci i pamięci klasy pamięci masowej (SCM).

Ta otwarta natura CXL zasadniczo oznacza, że ​​może stać się uniwersalnym interkonektem dla wszystkich pamięci. Podejście niezależne od urządzenia sprawia, że ​​jest ono niezwykle elastyczne i przyszłościowe, co gwarantuje utrzymanie elastyczności. Jest to szczególnie atrakcyjne dla menedżerów centrów danych, ponieważ poszerza ich możliwości zakupów i skalowania.

Idealne przypadki użycia

W przypadku aplikacji wymagających dużej ilości pamięci CXL oferuje dużą dostępność pamięci przy stosunkowo niskim koszcie. Umożliwia także systemowi dynamiczne określanie, które aplikacje powinny uzyskać wzrost wydajności, a które nie.

Wielkoskalowe centra danych i farmy serwerów wymagające szybkiego skalowania to organizacje, które najprawdopodobniej odniosą korzyści z technologii CXL, ponieważ to właśnie te firmy potrzebują największej mocy obliczeniowej. Mniejsze centra danych, farmy serwerów i inne organizacje przetwarzające duże ilości danych mogą uznać technologię CXL za korzystną, ale korzyści nie będą tak zauważalne.

Jedną z firm korzystających z CXL jest Numascale, która stała się współtwórcą konsorcjum CXL w 2021 r., wnosząc swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii wzajemnych połączeń pamięci współdzielonej spójnej pod względem pamięci podręcznej.

CXL zmniejsza zużycie energii przez serwer, dzięki czemu koszty energii elektrycznej będą niższe. Ponieważ serwery będą potrzebowały mniej chłodzenia, wpływ na środowisko będzie mniejszy.

Technologia CXL potencjalnie oferuje ogromne korzyści farmom serwerów i organizacjom przetwarzającym duże ilości danych. Chociaż instalacja CXL w centrum danych będzie wymagała początkowych nakładów, wkrótce stanie się widoczna poprawa wydajności i zmniejszenie kosztów ogólnych.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Klasyczny przewodnik z okazji Dnia Społeczności Pokémon Go Cyndaquil

PokemonGo organizuje wydarzenie Klasyczne z okazji Dnia Społeczności Cyndaquil 22 czerwca od 14:00 do 17:00 czasu lokalnego. Zgodnie z oczekiwaniami w...

AT&T nadal nie chce oferować usług telefonii stacjonarnej w Kalifornii

AT&T nie może wyłączyć usługi telefonii stacjonarnej klientom w całej Kalifornii. W orzeczenie w czwartekKalifornijska Komisja ds. Usług Publicznych (CPUC) odrzuciła wniosek...

Redbox przegapił wielomilionową płatność, na którą nie mógł sobie pozwolić

Sytuacja finansowa Redbox w dalszym ciągu wymyka się spod kontroli. W czwartek sąd w Los Angeles wydał wyrok na kwotę 16,7 mln...
Advertisment