Co to jest Wi-Fi 7 — i czy w ogóle go potrzebujesz?


Czas przepasać przeglądarki — już wkrótce Wi-Fi otrzyma kolejną aktualizację. Zgadza się: o cztery lata po debiucie Wi-Fi 6 i dwa lata później Następnie pojawiło się Wi-Fi 6E, Wi-Fi 7 przejmuje pałeczkę. I jako osoba, która zaczynała recenzować routery, jestem bardzo zmęczony.

OK, ale poważnie – Wi-Fi 7 może zapewnić jeszcze większy wzrost prędkości niż Wi-Fi 6E, częściowo dzięki szeroko otwartym przestrzeniom pasma 6 GHz, które odblokowało 6E. Ma także wdrożyć inne sztuczki przyspieszające działanie i zapewnić nowe sposoby przecinania zakłóceń i zmniejszania opóźnień w sieci.

Czy to wszystko brzmi znajomo? Prawdopodobnie dlatego, że głównymi cechami Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E są ich zdolność do eliminacji zakłóceń i – szczególnie w przypadku 6E – zwiększona prędkość (zakładając, że masz kompatybilne urządzenie).

Dobra wiadomość jest taka, że ​​Wi-Fi 7 nadal będzie działać dobrze ze starszymi urządzeniami

Jeśli nie podoba Ci się pomysł wymiany wszystkich urządzeń w zamian za gwarancję stabilnej sieci, dobra wiadomość jest taka, że ​​Wi-Fi 7 nadal będzie dobrze działać ze starszymi urządzeniami. A gdy wymienisz telefony, komputery i inne urządzenia bezprzewodowe na takie, które obsługują nowy standard, pewne rzeczy powinny się znacznie poprawić. To, czy powinieneś kupić router Wi-Fi 7 teraz, czy poczekać, to kolejne pytanie.

Co to jest Wi-Fi 7?

Reklama

Wi-Fi 7 można porównać do Wi-Fi 6E tym, czym Wi-Fi 6 było do Wi-Fi 5. Nadal działa w pasmach 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz, podobnie jak Wi-Fi 6E, ale poprawia się rzeczy, oferując większą potencjalną przepustowość (szybsze pobieranie), łączenie połączeń w różnych pasmach (szybsze pobieranie i większa stabilność) oraz stosowanie większej liczby sztuczek modulacji sygnału w celu radzenia sobie z przeciążeniami.

Niektóre marketing wokół Wi-Fi 7 koncentruje się na dostarczaniu wideo 8K, ale… jestem tutaj nieco sceptyczny. Nawet jeśli przesyłanie strumieniowe w rozdzielczości 8K było powszechne, a skompresowany obraz 8K byłby wystarczająco cienki, aby większość nowoczesnych routerów mogła z łatwością go obsłużyć.

Najbardziej bezpośrednia korzyść z Wi-Fi 7 jest w rzeczywistości surowa prędkość.

Zatem Wi-Fi 7 rzeczywiście będzie szybsze?

Tak, to będzie. Zdaniem Intela„typowy” laptop z Wi-Fi 7 może osiągnąć „potencjalne maksimum” wynoszące prawie 5,8 Gb/s — to teoria, ale nawet osiągnięcie połowy tej wartości byłoby dla większości ludzi ekstrawagancją.

Szybciej jest w większości przypadków przepustowość kanału lub rozmiar rury, przez którą przesyłane są dane. Wi-Fi 7 podwaja maksymalną przepustowość kanału do 320 MHz w porównaniu do 160 MHz, które można uzyskać na lepszych routerach Wi-Fi 5, 6 i 6E. To większa rura, w której mieści się więcej danych. To całkiem proste, chociaż tylko pasmo 6 GHz obsługuje te duże kanały – jest za mało miejsca w paśmie 5 GHz.

Nowa specyfikacja obsługuje także łączenie pasm w jedno połączenie za pomocą funkcji zwanej Multi-Link Operation (MLO). W przybliżeniu oznacza to, że jeśli możesz pobrać plik z szybkością, powiedzmy, 1 Gb/s w paśmie 6 GHz i w paśmie 5 GHz z szybkością 700 Mb/s, połączenie tych dwóch parametrów może zapewnić prędkość do 1,7 Gb/s. Oznacza to również, że jeśli jedno z tych połączeń z jakiegoś powodu przestanie działać, Twoje urządzenie może po prostu wrócić do drugiego. Jak dobrze to zadziała w praktyce, okaże się, gdy wspólnie przetestujemy routery i urządzenia Wi-Fi 7.

Wi-Fi 7 podwaja także liczbę strumieni przestrzennych MU-MIMO: jednoczesne strumieniowanie do i z innych urządzeń. Wi-Fi 6 obsługuje 8 x 8 MU-MIMO, co oznacza, że ​​router z ośmioma antenami może komunikować się z ośmioma urządzeniami (lub jednym urządzeniem z ośmioma antenami) i może przesyłać aż osiem jednoczesnych strumieni do każdego urządzenia. W przypadku Wi-Fi 7 jest to 16 x 16, ale nie ekscytuj się zbytnio. Nawet routery Wi-Fi 6E klasy konsumenckiej drogie, takie jak Nighthawk RAXE500 firmy Netgear, zazwyczaj oferują 4 x 4 MU-MIMO, mimo że standard 6E oferuje więcej. Trudno także znaleźć telefony, laptopy i inne urządzenia obsługujące Wi-Fi, które radzą sobie lepiej niż 2 x 2 MU-MIMO.

Czy Wi-Fi 7 sprawi, że mój inteligentny dom będzie niezawodny?

Inteligentny dom stał się lepszy na przestrzeni lat, ale urządzenia mogą nadal działać wolno lub nawet nie odpowiadać w obciążonym środowisku bezprzewodowym. W specyfikacji Wi-Fi 7 znajdują się funkcje, które mogą w tym pomóc.

Kiedy Twoje inteligentne urządzenia domowe działają wolno, jednym z powodów może być to, że po prostu czekają na swoją kolej

Jednym z największych wąskich gardeł w transmisji bezprzewodowej jest czas antenowy — jeśli router jest zbyt zajęty rozmową z jednym lub większą liczbą urządzeń (w zależności od używanego standardu), inne urządzenia walczące o uwagę muszą poczekać, aż połączenie się zakończy. Dzieje się to w ciągu ułamków sekundy, ale przy wystarczającej liczbie rozmów sieciowych czas ten może się wydłużać. Kiedy Twoje inteligentne urządzenia domowe działają wolno, jednym z powodów może być to, że po prostu czekają na swoją kolej.

Wi-Fi 7 próbuje to zrekompensować, wpychając dodatkowe dane w tak zwaną falę nośną, stosując technikę zwaną OFDMA. Wi-Fi 6E również to robi, ale zakłócenia mogą uniemożliwić wykorzystanie całej fali, nawet jeśli zakłócenia nie zajmują jej więcej niż trochę. Wi-Fi 7 zasadniczo ignoruje zakłócenia i umieszcza resztę danych w czystych fragmentach, jak rzeka przepływająca wokół skały i spotykająca się po drugiej stronie.

Niestety OFDMA nie jest kompatybilny wstecz ze starszymi urządzeniami, więc gdy router Wi-Fi 7 napotka na przykład inteligentne urządzenie domowe, które korzysta tylko z Wi-Fi 4, spotyka się z tym urządzeniem na własnych warunkach, korzystając z możliwości tego standardu — więc wszyscy inni mogą z powrotem czekać linia. Więc tak, Wi-Fi 7 Móc pomóż swojemu inteligentnemu domowi stać się lepszym, ale nie stanie się to, dopóki nie przeniesiesz wszystkiego do nowego standardu — zakładając, że nie wszystko będzie używane Materia nad wątkiem do tego czasu, jeśli to kiedykolwiek nastąpi.

Do czego jeszcze przyda się Wi-Fi 7?

Systemy mesh mogą być świetnym sposobem na zapewnienie zasięgu Wi-Fi w całym domu. Jednak obecnie w przypadku transmisji typu backhaul korzystają z pojedynczych połączeń bezprzewodowych — bezprzewodowego lub przewodowego połączenia między węzłami typu mesh — co może być trudne, gdy pasmo zostanie przeciążone, co zmusi router do przełączenia się na inne pasmo, co z kolei może mieć wpływ na przepustowość system odbudowuje połączenie dosyłowe. Według strony Asusasystem Wi-Fi 7 mesh za pośrednictwem MLO mógłby „swobodnie przełączać się między pasmami”, co nie powodowałoby widocznej utraty połączenia.

Możesz także zauważyć mniejsze opóźnienia w swojej sieci dzięki MLO i OFDMA w Wi-Fi 7. Możliwość łączenia się z wieloma pasmami jednocześnie w połączeniu z fantazyjną modulacją sygnału oznacza, że ​​rzadziej Twoje urządzenia czekają w kolejce na inne żądania w Twojej sieci do przetworzenia.

Chip w Samsungu Galaxy S23 Ultra obsługuje Wi-Fi 7 – po prostu nie jest jeszcze włączony.
Zdjęcie: Allison Johnson / The Verge

Kiedy otrzymam Wi-Fi 7 w moich urządzeniach?

Jak powiedziałem powyżej, możesz teraz kupić routery Wi-Fi 7. Ale nie powinieneś się spieszyć, aby go zdobyć – tylko kilka urządzeń może obsługiwać ten standard, który, znowu, nie jest jeszcze oficjalnie sfinalizowany.

Chipsy już jednak są. Mobilny chipset bezprzewodowy FastConnect 7800 firmy Qualcomm był wydany w 2022 roku i jest już nawet w niektórych telefonach, np Samsunga Galaxy S23 Ultrachociaż Samsung musiałby włączyć Wi-Fi 7, aby te telefony mogły ją obsługiwać.

Zgodność z Wi-Fi 7 znajdziesz także w 16-calowy laptop Acer Swift EdgeI Karta sieciowa Intel BE200 Wi-Fi 7 ma się ukazać przed końcem 2023 r. Inne komputery obsługujące ten standard powinny zacząć pojawiać się w przyszłym roku od innych głównych producentów.

Zastrzeżenia

To dopiero początek i większość zalet Wi-Fi 7 nie będzie odczuwalna, dopóki producenci nie zaczną z niego rezygnować, co może zająć trochę czasu. W końcu nadal można znaleźć wiele produktów, które najlepiej sprawdzają się w Wi-Fi 5. Jeśli nie lubisz być na bieżąco, nie ma żadnego praktycznego powodu, aby zagłębiać się w zaktualizowaną specyfikację z nowym routerem.

Jest to szczególnie prawdziwe, ponieważ gdy to piszę, obowiązuje standard Wi-Fi 7 nie został jeszcze przyjęty przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE), więc routerom dostępnym wcześniej może brakować kluczowych funkcji lub optymalizacji. Niektóre funkcje, takie jak podwojona szerokość kanału, oferują konkretne i znane korzyści. Inne, jak MLO, są obiecujące, ale nowe i tak naprawdę nie zostały niezależnie przetestowane.

Wreszcie, wczesne routery będą według wszystkich najdroższych, jakie kiedykolwiek wypuszczono na rynek. The System siatkowy Eero Max 7na przykład oczekuje się, że cena trzypaku, gdy będzie dostępna, wyniesie niecałe 1700 dolarów.

Czy powinienem teraz kupić router Wi-Fi 7, czy poczekać?

Jeśli masz nadzieję, że Wi-Fi 7 naprawi całą sieć, powinieneś poczekać. Ponieważ specyfikacja jest niekompletna i tak niewiele urządzeń ją obsługuje, korzyści z niej płynące nie będą widoczne przez miesiące, a nawet lata.

Dobrym pomysłem jest także wstrzymanie się z sfinalizowaniem specyfikacji i rozpoczęciem certyfikacji routerów Wi-Fi 7 przez stowarzyszenie Wi-Fi Alliance — dzięki temu będziesz mieć pewność, że są one w pełni zgodne z gotowym standardem. Do tego czasu routery te będą prawdopodobnie zbyt drogie, a liczba urządzeń bezprzewodowych obsługujących ich fantazyjne funkcje będzie zbyt mała, aby było to warte swojej ceny.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

NVIDIA świętuje 500 gier i aplikacji dzięki technologiom DLSS i RTX

Firma NVIDIA ogłosiła dziś ważny kamień milowy w postaci udostępnienia 500 gier i aplikacji wykorzystujących technologię NVIDIA RTX, rewolucyjny zestaw technologii graficznych do...

Przewodnik po lokalizacjach Medalionów Towarzystwa w Fortnite Rozdział 5

Medaliony Towarzystwa są nowym elementem Fortnite jak w Rozdziale 5 Sezonu 1. Te przedmioty wzmacniające tarcze są trudne do złapania...

ExpressVPN jest teraz dostępny dla Apple TV

Jednym z głównych zastosowań VPN jest oglądanie treści zablokowanych regionalnie, ale do niedawna nie można było z nich korzystać na Apple TV. ...
Advertisment