Co jeśli wszystko na osi czasu Zeldy to tylko historia?


W zeszłym tygodniu Polygon przeprowadził ostateczny podział Śmiesznie bizantyjska oś czasu The Legend of Zelda a gdzie oba Oddech dziczy i nadchodzące Łzy Królestwa spadł na to. Ale też wskazaliśmy The Legend of Zelda: Breath of the Wild – Tworzenie bohateras twierdzą, że „powtarzające się okresy rozkwitu i upadku Hyrule uniemożliwiły stwierdzenie, które legendy są faktem historycznym, a które zwykłą bajką”. To sprawia, że ​​​​chronologia (a nawet rzeczywistość) wszystkich poprzednich gier jest podejrzana.

W 2023 roku Polygon rozpoczyna Zeldathon. Dołącz do nas w naszej podróży przez serię The Legend of Zelda, od oryginalnej gry z 1986 roku do wydania The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom i nie tylko.

Z The Legend of Zelda: Łzy królestwazbliża się wielkimi krokami, wróćmy do pytania o to, gdzie pasuje na osi czasu serii The Legend of Zelda. Wiemy to Łzy Królestwa dzieje się wkrótce potem Oddech dziczyktóry przypada na odległy koniec jednej z trzech możliwych osi czasu.

Po dokładnym omówieniu przygód Linka we wszystkich 20 głównych grach z prawie 40-letniej serii, pytanie może brzmieć dziwnie: ale co, jeśli to nie ma znaczenia?

Może tak nie jest. Jak w ogóle.


Księżniczka, mistrz i wielki zły

Najwcześniejszą grą w chronologii Zeldy jest Niebiański Mieczale mit stworzenia Hyrule zaczyna się od historii Okaryna Czasu.

Reklama
Deku Link z The Legend of Zelda: Ocarina of Time

Obraz: Nintendo

Wielkie Drzewo Deku wyjaśnia w nim, że świat został stworzony, gdy trzy Złote Boginie Din, Nayru i Farore weszły w chaos przed-kreacji i wprowadziły pewną stabilność. (Jeśli te nazwy brzmią niejasno znajomo, to dlatego, że odbijają się echem Oddech dziczyto trzy smoki.)

Ich praca wykonana po stworzeniu świata, Złote Boginie po prostu odeszły, ale nie przed stworzeniem Triforce — Triforce of Power została stworzona przez Din, Triforce of Wisdom przez Nayru, a Triforce of Courage przez Farore. Całe Triforce było strzeżone przez inną, nie-złotą boginię o imieniu Hylia, która tkwiła w stworzonym przez siebie świecie.

Fi z The Legend of Zelda: Skyward Sword

Obraz: Nintendo

Nasz następny fragment historii pochodzi od Fi, ducha, który żyje w Mieczu Bogini (a później w Mieczu Mistrza) podczas The Legend of Zelda: Skyward Sword i z mangi The Legend of Zelda: Skyward Sword autorstwa Akiry Himekawy (które można przeczytać pod tym linkiem przez Kotaku), który został opublikowany w Historia Hyrule.

Podczas gdy Hylia spędzała czas i dbała o bezpieczeństwo Triforce, pojawił się król demonów o imieniu Demise z armią, która chciała przejąć Triforce dla siebie. Z pomocą hyliańskiego bohatera o imieniu Link, Hylia zebrała swoich ludzi i wysłała ich, by zamieszkali na unoszącej się na niebie wyspie — wyspie Skyloft, którą widzimy w Niebiański Miecz. (To, co mówi to o jej opiniach na temat Goronów, Mogmów, Zory lub jakiejkolwiek innej rasy, którą widzimy na powierzchni, to temat na inny dzień).

Panel przedstawiający boginię Hylię i bohatera Linka z mangi The Legend of Zelda: Skyward Sword.

Zdjęcie: Akira Himekawa/Dark Horse Comics

Bogini Hylia i bohater Link (nie Link z Niebiański Miecz, ale znacznie wcześniejszy, manga Link) ostatecznie zatriumfowali w walce z Demise, ale Link zginął w trakcie. Pogrążona w żałobie Hylia powiedziała mu (cóż, powiedziała jego zwłokom):

Upewnię się, że twój łagodny, bohaterski duch będzie żył wiecznie. A ja… zrzucę swoją boskość. Następnym razem, gdy się spotkamy, chcę stanąć przed tobą jako zwykły człowiek. Ilekroć ziemia Hylia znajdzie się w niebezpieczeństwie… odrodzimy się.

Porzucenie swojej boskości doprowadziło do odrodzenia Hylii jako Niebiański Miecz‘s (nie-księżniczka) Zelda tysiąc lat później.

Na końcu Niebiański MieczDemise (w swojej formie proto-Ganona) ma kilka umierających słów, które odzwierciedlają obietnicę Hylii:

Jesteś wzorem swojego rodzaju, człowieku, chociaż to nie koniec. Moja nienawiść nigdy nie zginie. Rodzi się na nowo w cyklu bez końca. Powstanę ponownie! Tacy jak ty, ci, którzy podzielają krew bogini i ducha bohatera, są na zawsze skazani na tę klątwę. Inkarnacja mojej nienawiści będzie zawsze podążać za waszym gatunkiem, skazując ich na wieczną wędrówkę po przesiąkniętym krwią morzu ciemności!

Jest trochę melodramatyczny i ma dużą energię monologu-złoczyńcy, ale to, co mówi, brzmi prawdziwie. Jest Księżniczka z krwią bogini Hylii, Czempion z heroicznym duchem oryginalnego Linka i Wielka Zła inkarnacja jakiegoś żądnego władzy zła (zwykle Ganona), a wszyscy trzej są zamknięci w walce o wieczność.

Rzeźba (prawdopodobnie) Zeldy pokazana w The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Obraz: Nintendo

Tak, możemy wskazać różne wersje Zeldy i Linka w historii, ale ich role są tym, co naprawdę się liczy. (Są takie słowa jak „podróż bohatera” i „archetyp”, których celowo tutaj unikam. Dzieło Josepha Campbella, pomimo jego osobisty antysemityzm I opublikowany mizoginizm, można zastosować do opowiadania historii Zeldy, podobnie jak wpłynęło to na historie takie jak Gwiezdne Wojny. I Carl Jung, którego praca była często rasistowskie I zajadły, też tam jest. Ale to wszystko – i związane z nim problemy – zajęłoby tysiące słów więcej, aby się tu zagłębić.)


Co jest w imieniu?

Po Niebiański Mieczmieszkańcy Skyloft udali się z powrotem na powierzchnię, gdzie ród Zeldy ustanowił (pozornie trwałą) monarchię, która rządziła królestwem, które nazwali Hyrule.

Księżniczka Zelda w zimowym stroju z DLC The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Obraz: Nintendo

Każda córka w rodowodzie monarchii Hyrulean, pochodząca z pierwszej Zeldy, miała (i będzie) nazywać się Zelda. W Historia Hyruledowiadujemy się, że „księżniczkom wielokrotnie nadano imię Zelda, imię wywodzące się z legend historycznych”. Instrukcja dołączona do zestawu Zelda 2: Przygoda Linka dodaje, że jeden z książąt Hyrule „nakazał, aby każde dziecko płci żeńskiej urodzone w królewskim domu otrzymało imię Zelda”. Chociaż w praktycznym sensie wydaje się, że w pośpiechu może to być bardzo mylące, w sensie poetyckim służy do powiązania każdej Zeldy z powrotem do Zeldy Niebiański Miecz i bogini Hylia.

Ilekroć istnieje egzystencjalne zagrożenie dla Hyrule, obecna Zelda zawsze ma u boku bohatera, który domyślnie nazywa się Link. Dopóki Oddech dziczypozwala na to każda gra z serii Zelda wybierz własne imię lub zaakceptuj ustawienie domyślne. Imię bohatera tak naprawdę nie miało znaczenia — mogło to być Link lub (w zależności od poziomu dojrzałości podczas gry) Pierdnięcie — liczyło się to, że bohater ucieleśniał bohaterstwo duch tego oryginalnego Linku, tak jak obiecała bogini Hylia.

Link z The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom bada swoją dziwną mechaniczną rękawicę

Obraz: Nintendo

Każda gra ma wersję Księżniczki Zeldy i Bohatera Linka, którzy są (re)inkarnacjami bogini i jej mistrza i którzy pojawiają się, gdy Zło zbyt poważnie podchodzi do przejęcia władzy nad światem — dwie osoby grające w role Księżniczki i Czempionki przeciwko każdemu nowemu wcieleniu zła. I to ma miejsce w fabuła — opowieść z Tworzenie czempiona„Epoka mitu”.


Era mitów

Mitologia (w tym mity o stworzeniu) to narracyjny sposób, w jaki ludzie przypisują znaczenie otaczającemu ich światu i dostarczają zgrabnych odpowiedzi na egzystencjalne pytania. I myślę, że możemy założyć to samo w przypadku Hylianów z serii Zelda. Mity o stworzeniu i fundamencie są często chaotyczne, sprzeczne i machają rękami. Bohaterowie tych opowieści — bohaterowie kulturowi i ludowi — mają podobnie giętką historię. Pomyśl o postaciach takich jak Gilgamesz, Baba Jaga, Herkules/Herakles, Król Małp, Anansi lub Król Artur.

Link do oglądania wschodu Krwawego Księżyca w The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Obraz: Nintendo

Jeśli zaakceptujemy Oddech dziczytraktowanie wszystkiego przed nim jako mitu, wyjaśnia te sprzeczności i wiele linii czasowych z oficjalna chronologia Zeldy. W rzeczywistości każda oś czasu może być równie prawdziwa, ponieważ wszystkie mity są tak prawdziwe, jak powinny, o ile opowiadają historię.

Więc jaką historię opowiadają wszystkie te mity mieszkańcom Hyrule? Mówią, że czasami pojawia się zło, ale kiedy to się dzieje, mogą spojrzeć na księżniczkę z krwią bogini, która ucieleśnia (Trójmoc) mądrości, a także jej czempiona z bohaterskim duchem, który ucieleśnia (Trójmoc) odwaga. Zgodnie z prawem Hyrulean ta księżniczka będzie miała na imię Zelda i, w zależności od opcji gry, ten bohater prawdopodobnie będzie miał na imię Link (a może Fart). W przeszłości dokonywali niesamowitych rzeczy — niewiarygodnych rzeczy w miejscach, o których się nie śniło — i będą tutaj, kiedy znowu ich będziemy potrzebować.

Link nurkujący w kierunku spadającej Zeldy w The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Obraz: Nintendo

W tej chwili dość dobrze znamy naszego obecnego Linka i Zeldę. Niektórzy z nas spędzili ponad 1000 godzin wędrując po Hyrule z różnymi wersjami Linka. I jest coś bardziej… pewnego w Linku, którego nazwa może tylko być Linkiem. Spotkaliśmy go wraz z Calamity Ganonem podczas Oddech dziczy.

I dowiemy się jeszcze więcej o ponadczasowej bitwie, w której toczą się Łzy Królestwa.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

MSI prezentuje karty graficzne GeForce RTX 4060 Gaming X i Ventus 2X

MSI na targach Computex 2023 zaprezentowało swoją nadchodzącą kartę graficzną GeForce RTX 4060 Gaming X. RTX 4060 jest już zapowiedziany, dlatego firma...

Hashflaga WWDC23 jest już dostępna na Twitterze

Już tylko kilka dni dzieli nas od WWDC 2023, które rozpocznie się 5 czerwca od wielkiego przemówienia otwierającego. Gdy firma przygotowuje się...

HYTE Nexus Portal NP50 integruje zarządzanie chłodzeniem, oświetleniem i akustyką w jednym urządzeniu

Nexus Portal NP50 firmy HYTE to nie tylko wentylator i kontroler oświetlenia. Jest to w pełni zintegrowane urządzenie zasilane procesorem ARM, które...
Advertisment