CMA podwoi wydatki na AWS, nadzorując jednocześnie dochodzenie antymonopolowe w sprawie giganta chmurowego


Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) podwoi swoje wydatki na chmurę w Amazon Web Services (AWS) w ciągu najbliższych 36 miesięcy po odnowieniu kontrowersyjnej trzyletniej umowy hostingowej z gigantem chmury publicznej.

Najnowsza trzyletnia umowa CMA z AWS weszła w życie 1 maja 2024 r., a jej wartość wynosi 437 151 funtów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wartość poprzedniej umowy w sprawie chmury zawartej przez tę parę, która została wyceniona na 191 303 funtów.

Dokument odstąpienia od umowy potwierdza, że ​​transakcja doszła do skutku zorganizowane zgodnie z warunkami umowy zakupu G-Cloud 13 zawartej przez rząd Wielkiej Brytaniiprzy czym CMA ma korzystać z preferencyjnych cen produktów AWS zgodnie z warunkami umowy One Government Value Agreement 2.0 (OGVA).

Druga wersja umowy o preferencyjnych cenach zawartej przez rząd Wielkiej Brytanii z AWS weszła w życie w grudniu 2023 r. i umożliwia nabywcom IT z sektora publicznego zakup usług chmury publicznej po obniżonych cenach.

To nie pierwszy raz, kiedy CMA skorzystała z warunków OGVAjak potwierdziło dochodzenie przeprowadzone przez Computer Weekly w listopadzie 2023 r., że organ nadzorujący konkurencję znalazł się wśród 15 organów sektora publicznego, które otrzymało zniżki na usługi AWS w ramach pierwszej iteracji umowy.

Jak potwierdził wówczas Computer Weekly, CMA skorzystała z preferencyjnych warunków cenowych OGVA, aby zawrzeć 36-miesięczny kontrakt z AWS, który wygasł w kwietniu 2024 r., o wartości 191 303 funtów.

Reklama

To odkrycie przyszło zaledwie miesiąc później CMA ogłosiło w październiku 2023 r dochodzenie antymonopolowe dotyczące AWS i Microsoft po dochodzeniu przeprowadzonym przez Ofcom ujawniło dowody antykonkurencyjnego zachowania obu firm.

Schematy cenowe

Wśród obszarów, które CMA potwierdziła, że ​​będą objęte dochodzeniem, jest to, czy preferencyjne systemy cenowe AWS i Microsoftu były szkodząc konkurencji na brytyjskim rynku usług w chmurze.

Chociaż data rozpoczęcia obowiązywania umowy CMA stanowiącej naruszenie była o kilka lat wcześniejsza niż dochodzenie antymonopolowe w sprawie AWS i Microsoft, sytuacja ta spowodowała, że ​​obserwatorzy rynku IT w sektorze publicznym zgłosili obawy związane z konfliktem interesów.

Wśród nich był Nicky Stewart, były szef działu ICT w Urzędzie Rady Ministrów. W rozmowie z Computer Weekly stwierdziła, że ​​niepokojący jest fakt, że CMA przedłużyła umowę z AWS na rok pozostały do ​​końca w związku z dochodzeniem antymonopolowym dotyczącym tej firmy.

„Biorąc pod uwagę, że CMA prowadzi dochodzenie w sprawie AWS pod kątem zachowań antykonkurencyjnych, nagroda ta zostanie zinterpretowana jako wyraźny konflikt interesów” – powiedziała.

„Tym bardziej, jeśli CMA ostatecznie uzna, że ​​rabaty terminowe i ilościowe nie stanowią zachowania antykonkurencyjnego”.

Źródło CMA wcześniej starało się odeprzeć wszelkie sugestie, że korzystanie ze zniżek na usługi AWS zagroziłoby rzetelności dochodzenia organu nadzorującego, ponieważ żaden personel z zespołów korporacyjnych i zaopatrzeniowych organizacji nie jest zaangażowany w badanie rynku usług chmurowych w Wielkiej Brytanii.

Niezależnie od tego Stewart stwierdził, że sytuacja ta podkreśla, w jaki sposób tego rodzaju preferencyjne ceny i programy zniżek na określone wydatki przyczyniają się do tego, że sektor publiczny staje się coraz bardziej zależny od technologii amerykańskich gigantów chmurowych.

„Nasz rząd jest odpowiedzialny za negocjowanie i uzgadnianie tego rodzaju rabatów, które rosną wraz ze wzrostem konsumpcji” – powiedziała.

„Rząd wyraźnie nie robi nic, aby przywrócić napięcie konkurencyjne na załamanym rynku i wyraźnie pokazuje, jak naprawdę rząd – w tym CMA – jest naprawdę uzależniony od AWS”.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

YouTube Music umożliwia wyszukiwanie poprzez nucenie do telefonu z Androidem

W aplikacji YouTube Music na Androida dostępna jest funkcja, która będzie po części Shazamem i po części Twoim przyjacielem, gdy powiesz „hej, co...

9to5Mac Overtime 019: Spójrz na te ramki, stary

Jeff jest szefem produkcji treści wideo w 9to5. Początkowo dołączył do 9to5Mac w 2016 roku, tworząc filmy, solucje, poradniki, pisemne samouczki i...

Ława przysięgłych przyznaje Bungie zwycięstwo na mocy przełomowej decyzji przeciwdziałającej oszustwom

Wczorajsza decyzja jury przyznała Bungie (PDF) porządną sumę 63 210 dolarów. – powiedział doradca Bungie, James Barker, w oświadczeniu przesłanym e-mailem na...
Advertisment